Karmienie piersią - ile powinna trwać laktacja?

Opublikowano:
Autor:

Karmienie piersią - ile powinna trwać laktacja? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Ile powinna trwać laktacja - to pytanie zadaje sobie wiele świeżo upieczonych mam. Lekarze jasno wskazują na to, że wyłączne karmienie piersią jest najlepsze dla dzieci. Częste przystawianie dziecka wpływa korzystnie zarówno jego rozwój, jak również wzrost. Pojawia się jednak wiele wątpliwości w kwestii tego, jak długo karmić piersią. Czy istnieje jedna odpowiedź na to pytanie? Sprawdźmy.

Karmienie piersią - jak wpływa na rozwój dziecka?

Wyłączne karmienie piersią - według najnowszych badań - powinno być praktykowane do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia. Lekarze jasno wskazują na to, że mleko matki jest w tym okresie w zupełności wystarczające - bez potrzeby wprowadzania pokarmów stałych i dopijania.

Pamiętajmy jednak o tym, że na produkcję mleka (naturalne karmienie) i to, aby było ono wartościowe dla niemowląt wpływa wiele czynników, w tym styl życia mamy i jej odżywianie. Zakładając, że są one spełnione, to karmienie mlekiem matki dostarcza maluchom większość składników odżywczych, jednak bez jakże ważnych witamin K i D (tu już w rachubę wchodzi ich suplementacja). Ponadto dzieci karmione piersią nawiązują z matką mocną więź emocjonalną.

Długość karmienia piersią - co warto wiedzieć?

Według zaleceń niemowlę po raz pierwszy powinno zostać przystawione do piersi nie później niż po godzinie od przyjścia na świat. Ma to ogromny wpływ na czas i długość trwania laktacji. Kiedy zakończyć karmienie piersią - na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy w tej kwestii brać pod uwagę indywidualne potrzeby, zarówno matki, jak i dziecka. Nawet największe autorytety z dziedziny medycyny mają w tej kwestii rozbieżne zdania. I tak np. WHO zaleca karmienie przez minimum 2 lata. 

Ile powinna trwać laktacja - podsumowanie

Długość trwania laktacji to indywidualna kwestia. Pamiętajmy też o tym, że często o ile kobiety nie mają problemów z ilością pokarmu, o tyle przysłowiowe schody z przystawieniem dziecka do piersi mogą pojawić się wraz np. z ich obrzękiem. Tu z pomocą przychodzi laktator. To także idealna opcja dla mam, które planują powrót do pracy, a nie chcą rezygnować z naturalnego karmienia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Wśród najbardziej popularnych wymieniane są ręczne i elektryczne. Oba rodzaje są wygodne i bezpieczne. Pamiętajmy jednak, aby stawiać na te, za których produkcję odpowiedzialne są dobre marki. Kierujmy się jakością, a nie ceną. 

O ile karmienie piersią jest zalecane przez lekarzy, o tyle warto mieć na uwadze to, że nie zawsze jest możliwe. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE