Reklama

Świnoujście czy Kołobrzeg - gdzie spędzić wakacje w tym roku?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Świnoujście czy Kołobrzeg - gdzie spędzić wakacje w tym roku? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Morze Bałtyckie każdego roku przyciąga mnóstwo turystów spragnionych szumu fal, piaszczystych plaż i otoczenia przyrody. Nadmorskie miejscowości tętnią życiem w okresie letnim. Osoby preferujące bardziej kameralne klimaty bez tłumów mogą z powodzeniem wybrać się nad Bałtyk poza sezonem, w maju lub w czerwcu. Jeśli najbardziej doceniamy urok większych miast to koniecznie rozważmy wyjazd do Świnoujścia lub do Kołobrzegu. No właśnie. Które z miast bardziej spełni nasze oczekiwania?

Atrakcyjne położenie geograficzne ma znaczenie 

Świnoujście oraz Kołobrzeg to popularne, turystyczno-uzdrowiskowe miasta będące częścią województwa zachodniopomorskiego. Trasa samochodowa łącząca oba miasta wynosi około 120 km i pokonać ją można w nieco ponad dwie godziny. Kołobrzeg jest bardziej wysunięty na północ i zlokalizowany w północnej części województwa. Świnoujście natomiast leży w północno-zachodnim jego krańcu. Obie miejscowości zachwycają malowniczymi krajobrazami oraz terenami bogatymi w rzadkie gatunki fauny i flory. 

Decydując się na wakacje w Świnoujściu liczyć się będziemy musieli z bezpłatną przeprawą promową przez rzekę Świnę, na którą trzeba przeznaczyć czas. W sezonie kolejka do promu może być dość spora. Jest to niewątpliwie ciekawa atrakcja turystyczna. Podczas przeprawy można wyjść z auta i podziwiać krajobraz. Obecnie trwają prace nad budową tunelu pod rzeką Świną, którego otwarcie znacznie usprawni transport. Miejmy na uwadze to, że Świnoujście to portowa miejscowość położona na wyspach. Na trzech zamieszkałych (Uznam, Wolin i Karsibór) oraz na 41 mniejszych niezamieszkanych. Powierzchnia Świnoujścia sięga niemal 200 m2, z czego ponad połowę stanowi powierzchnia wód, w tym Zalewu Szczecińskiego. Położony natomiast u ujścia rzeki Parsęty Kołobrzeg to miasto portowe o znacząco mniejszej powierzchni, wynoszącej około 26 m2. Miejscowość położona jest przy głównych drogach krajowych. 

Kołobrzeg i Świnoujście - co warto zobaczyć w miastach? 

Pogoda nie sprzyja plażowaniu? Czas więc na zwiedzanie! Obowiązkowym punktem na mapie wszystkich osób odwiedzających nadmorskie miejscowości są oczywiście latarnie morskie. Ruszając ich szlakiem starajmy się odkrywać interesującą historię oraz fascynujące tajemnice. Tym sposobem cała rodzina przeżyje niezapomnianą przygodę. W Świnoujściu latarnia morska zlokalizowana jest kameralnie na Wyspie Wolin. Jest to najwyższa latarnia na polskim wybrzeżu i jedna z najwyższych na świecie! Najlepiej będzie udać się tam rowerem po uprzedniej przeprawie promowej. W Kołobrzegu latarnia morska znajduje się niemal w ścisłym centrum miasta tuż przy ujściu rzeki Parsęty do morza, nieopodal molo. Tutaj zobacz ciekawy artykuł: Latarnie Morskie nad morzem Bałtyckim

Co jeszcze trzeba koniecznie zwiedzić w Świnoujściu? Bezwzględnie udajmy się na spacer w kierunku najbardziej charakterystycznej budowli regionu. Jest to znak nawigacyjny w kształcie wiatraka, usytuowany przy ujściu rzeki Świny do Bałtyku - Stawa Młyny. Stąd będziemy mogli podziwiać wpływające do portu statki. Promenada w Świnoujściu, Park Zdrojowy, Fort Anioła, Fort Zachodni oraz Fort Gerharda to kolejne, warte uwagi atrakcje. Nie zapomnijmy o Muzeum Rybołówstwa Morskiego oraz o Podziemnym Mieście na Wyspie Wolin.  

Czym z kolei zachwyci nas Kołobrzeg? Spacer deptakiem wzdłuż linii morza nigdy się nie znudzi. Rejon ten szczególnie upodobali sobie artyści. Przystańmy na chwilę i pomyślmy o unikalnej dekoracji ścian swojego mieszkania, która zawsze już będzie przywoływać na myśl niezapomniane wakacje. Udając się do Kołobrzegu koniecznie poznajmy ciekawą historię tego pięknego miasta. Przy deptaku znajduje się Pomnik Zaślubin Polski z morzem wzniesiony na cześć oddziałów walczących o miasto podczas II wojny światowej. Dalej znajduje się betonowe molo o długości 220 m z zapierającymi dech widokami. Wizyta w galerii sztuki współczesnej zlokalizowanej w zabytkowym ratuszu, a także w Muzeum Oręża Polskiego to kolejne, interesujące atrakcje. 

Velo Baltica – magia wycieczek rowerowych wzdłuż zachodniego wybrzeża 

Na Pomorzu Zachodnim wzdłuż wybrzeża przebiega słynna trasa rowerowa Velo Baltica, będąca częścią europejskiego szlaku EuroVelo 10 biegnącego dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Trasa daje ogromne pole do popisu wszystkim wielbicielom jednośladów. Pokonanie choć jednego jej odcinka jest wyjątkowym przeżyciem! Szlak ma swój początek w Świnoujściu, przy granicy polsko-niemieckiej. Po przeprawie promowej trasa prowadzi do Międzyzdrojów leśną, piaszczystą drogą oddaloną jeszcze na tę chwilę od linii brzegowej. W przyszłości ma bezpośrednio sąsiadować z plażą. Jeśli możemy sobie na to pozwolić to pokonajmy w całości pierwszy odcinek Velo Baltica, który ma swój koniec w Dziwnowie. Wynosi on ok. 50 km i przejazd wprawnemu rowerzyście zajmie w jedną stronę około 3 godzin.  

Kołobrzeg jest zlokalizowany na trzecim etapie trasy Velo Baltica. Stąd ruszyć możemy na Zachód do Dźwirzyna, a nawet dalej do Dziwnowa, mijając po drodze Rewal i Pobierowo. Na pokonanie tego wymagającego odcinka będziemy jednak musieli przeznaczyć prawie 4 godziny w jedną stronę. Możemy również udać się na Wschód w stronę Mielna, gdzie kończy się trzeci etap szlaku. Ambitni rowerzyści z pewnością zorganizują dalszą wycieczkę aż do Darłowa i zakończą tym samym czwarty etap szlaku. Pełna wrażeń przygoda gwarantowana! 

Okolice Świnoujścia i Kołobrzegu - które miasto wybrać na bazę noclegową? 

Zarówno Świnoujście, jak i Kołobrzeg zachwycają nowoczesnymi hotelami, które w przeciągu ostatnich lat powstały tuż przy plaży. Na turystów czeka tutaj rozbudowana, luksusowa baza noclegowa bogata w pokoje z widokami na morze. Wybierać również można spośród licznych apartamentów usytuowanych nieco dalej od plaży na eleganckich osiedlach. (Zobacz noclegi w Kołobrzegu lub noclegi w Świnoujściu jeśli interesują Cię wczasy w tych miejscowościach

Od lokalizacji noclegu zależy to, jakie okolice będziemy mogli łatwo zwiedzać podczas jednodniowych wycieczek. Świnoujście graniczy z Niemcami. Warto więc odkryć liczne, wąskie uliczki Ahlbeck i udać się na przykład na tamtejsze termy. Obowiązkowo trzeba zobaczyć Międzyzdroje ze słynną Aleją Gwiazd. A może całodniowa wycieczka ze Świnoujścia do Szczecina? 

Kołobrzeg otworzy natomiast przed turystami inne możliwości. Stąd łatwo dotrzemy do pobliskich, niedużych miejscowości wczasowych. Do Grzybowa, Dźwirzyna, Mrzeżyna, Sianorzęt, Ustronia Morskiego, Gąsek z zabytkową latarnią morską, Sarbinowa czy Mielna. Warto przeznaczyć dzień na wycieczkę do Ogrodów Tematycznych Hortulus w Dobrzycy. Czy już więc udało nam się podjąć decyzję? Świnoujście czy Kołobrzeg? 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE