Teraz Czytasz
Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole?

Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole?

Mariola Długaszek
Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole

Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole. Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem dla chrześcijan. Pewnie dlatego wiążący się z nią ceremoniał obchodów ma takie duże znaczenia.

Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole: tradycja śniadania wielkanocnego

W Ewangelii wg św. Jana czytamy, że „gdy zaświtał ranek”, zmartwychwstały Jezus pojawił się nad Jeziorem Tyberiadzkim, a następnie „gdy spożyli śniadanie”, Jezus zadał Piotrowi trzykrotnie pytanie: czy kocha Go więcej niż pozostali apostołowie? Prawdopodobnie to stało się genezą tradycji śniadania wielkanocnego. Ważnym jego aspektem jest także fakt wspólnego spożycia posiłku z rodziną, z ukochanymi osobami, a symbolicznie z zmartwychwstałym Jezusem.

W tradycji ludowej każdy dzień Wielkiego Tygodnia miał swoje znaczenie. Jednym z nich jest uroczyste śniadanie wielkanocne. Rodzina siadała do niego po powrocie z uroczystej porannej mszy połączonej z procesją obwieszczającym zmartwychwstanie Jezusa, rezurekcji.

Jak mówi tradycja, to właśnie wcześnie rano rozeszła się wieść, że Chrystus zmartwychwstał. Przed śniadaniem nie mogło zbraknąć odrobiny zabawy i radości. Gospodarze wracając z Kościoła ścigali się furmankami. Zwycięzca miał wieść prym we wsi np. mógł pierwszy ukończyć żniwa. Ważne było to, by w czasie wyścigu nie oglądać się za siebie, tym samym symbolicznie zamykając przeszłość i wkroczyć z ufnością w nowe życie. Nie tylko duchowe, również przyroda po zimie symbolizującej śmierć, odradza się do życia.

Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole: jajko talizmanem przeciwko złym mocom

Skąd się wzięła jego tradycja i dlaczego akurat dzielimy się z bliskimi jajkiem?

Jajka są tym daniem bez którego żadne śniadanie wielkanocne nie mogłoby się odbyć. Dlaczego? Z kilku powodów. Jajko jest symbolem odradzającego się życia. Nowego początku. Dzielenie się nim, to gotowość do przekazywania dobrej nowiny, radości z fakty, że Jezus zmartwychwstał.

Według wierzeń ludowych jajku przypisuje się magiczne moce. Jest traktowane jako talizman przeciwko czarom, urokom i złym mocom. Dlatego np. szeptuchy ściągały przy jego pomocy zły urok.

Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole: żurek, biała kiełbasa…

Według podań na wielkanocnym stole nie może zabraknąć: żurku, białej kiełbasy, szynki, ćwikły i chrzanu. Gdyż potrawy te mają symbolizować dobrobyt i cierpienie Jezusa na krzyżu.

 Dlaczego kiełbasa i mięso, głównie wieprzowina? Ponieważ symbolizują dostatek i sytość. Na Wielkanoc podaje się np.: szynkę, schab w ziołach lub faszerowany np. śliwką, boczek, pasztety.

Wiosenne akcenty…

Bardzo popularne na wielkanocnym stole są sałatki jarzynowe z wiosennymi akcentami, śledzie, pasty na bazie twarogu, galarety np. ryba faszerowana.

Zgodnie z tradycją podajemy też chrzan, który ma symbolizować łzy Chrystusa.

Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole: babki i mazurki

Święta wielkanocne to czas, w którym nie może zbraknąć chleba i domowego ciasta, szczególnie wielkanocnej baby. Babka może wystąpić w różnych odsłonach: drożdżowa lub piaskowa, z lukrem lub polewą, co nam podpowiada wyobraźnia. Kolejnym wielkanocnym ciastem w polskiej tradycji jest mazurek, czyli ciasto na kruchym spodzie. Z półpłynnym nadzieniem, najbardziej popularne jest kajmakowe i koniecznie ozdobionym motywem bazi i innych wielkanocnych symboli wykonanym z bakalii.

Święta wielkanocne, tak jak każde inne to czas spędzony z bliskimi. To chwile wytchnienia, refleksji, zatrzymania się w biegu dnia codziennego. To oczywiście także niesamowita feria smaków i aromatów, niezapomniana uczta dla podniebienia.

Jaka jest twoja reakcja?
Ale Super!
3
Ciekawy
0
Pomocny
0
Smutny
1

© 2019 magazynona.pl - wszelkie prawa zastrzeżone.

Do Góry