Teraz Czytasz
Co sadzić w ogrodzie jesienią

Co sadzić w ogrodzie jesienią

Kinga Latecka

We wrześniu i październiku dbamy o to, by w naszym ogrodzie przybyło drzew i kwiatów. Praktycznie większość roślin sadzimy jesienią.

Październik to miesiąc, który zachwyca kolorami. Powoli zaczynają opadać liście, a my zbieramy ostatnie owoce z drzew. Korzystając z pięknej pogody i jeszcze wysokich, jak na jesień, temperatur, wyjdźmy do ogrodu, bo przed zimą sporo pracy nas tam czeka.

Co sadzić jesienią w ogrodzie

W zasadzie jesienią sadzimy to wszystko, co wiosną. Wrzesień i październik to bardzo dobre miesiące, by sadzić wrzosy i wszystkie inne rośliny kwasolubne: rododendrony, azalie.

W miesiącach jesiennych sadzimy też krzewy i drzewa owocowe oraz cebulki kwiatów, które będą cieszyły nasze oczy wiosną.

Kwiaty i krzewy, które sadzimy jesienią

Wrzosy oraz wszystkie rośliny ozdobne sadzimy już teraz. Do zimy zdążą się nam spokojnie ukorzenić. Wysadzamy wkopując je do dobrej ziemi przystosowanej do danego gatunku. Nie możemy zapominać, że każda roślina ma swoje wymagania, musi mieć zapewnione odpowiednie stanowisko, zasobność podłoża, a nawet sąsiedztwo, które nie jest bez znaczenia.


Jeśli planujemy założenie wrzosowiska czy posadzenie roślin kwasolubnych, nie możemy zapomnieć o odpowiedniej glebie. Podłoże jest niezwykle istotne. Podobnie jak borówki czy żurawina, rośliny te muszą rosnąć w kwaśnym podłożu.

Kupując rododendrony, azalie, wrzosy, skimię, kalmię, berberysy, pierisy nie zapominajmy o kwaśnej glebie. Po posadzeniu dobrze jest je zasypać kilkucentymetrową warstwą kory.

Pomoże roślinom przetrwać zimę i zatrzyma odpowiednią wilgotność.

Jesienią sadzimy krzewy i drzewa

Drzewa i krzewy owocowe sadzimy do gleby żyznej, lekkiej, bogatej w składniki pokarmowe. Może być to ziemia uniwersalna. Natomiast krzewy owocowe – borówka czy żurawina – powinny rosnąć w glebie o odczynie kwaśnym.

W centrach ogrodniczych dostępny jest torf właśnie do tych roślin i możemy go mieszać z ziemią z ogrodu. Po posadzeniu nie zapominajmy o obfitym podlewaniu. Roślina do zimy musi wytworzyć nowe korzonki i się przyjąć.

Sadzimy drzewa z odkrytym korzeniem. Jabłonie, grusze, śliwy, morele czy brzoskwinie sadzimy do gleby wzbogaconej obornikiem. Najlepszy będzie ten świeży. Jeśli takiego nie mamy, może być granulowany. Podobnie jak w przypadku sadzenia roślin w donicach – drzewa i krzewy z odkrytym systemem korzeniowym podlewamy.

Jesienne cebulki, wiosenne kwiaty

Pamiętamy o sadzeniu cebul kwiatowych, które będą zdobiły nasze ogrody od wczesnej wiosny. To właśnie teraz jest moment, by wszystko dokładnie zaplanować i posadzić. Cebule tulipanów, szafirków, hiacyntów możemy posadzić w październiku. Z żonkilami i krokusami poczekałabym jeszcze trochę. Możemy je sadzić tak długo, jak ziemia będzie miękka. Teraz jest jeszcze nagrzana i mokra, dlatego cebule te mogłyby szybko nam wykiełkować, a gdyby przyszedł mróz, kiełki zmarzłyby.

Jaka jest twoja reakcja?
Ale Super!
0
Ciekawy
0
Pomocny
0
Smutny
0

© 2019 magazynona.pl - wszelkie prawa zastrzeżone.

Do Góry