Teraz Czytasz
Inwazja mszyc w ogrodzie. Jak radzić sobie z uciążliwym szkodnikiem?

Inwazja mszyc w ogrodzie. Jak radzić sobie z uciążliwym szkodnikiem?

Kinga Latecka

Mszyce to zmora niejednego ogrodnika. Są jednym z najgroźniejszych szkodników w ogrodzie. Żeruje zarówno w dzień jak i nocy. Zjada i atakuje warzywa, drzewa owocowe, byliny, a nawet jednoroczne rośliny. Niestety w tym roku pogoda sprzyja tym owadom dlatego jest ich wyjątkowo dużo.

Mszyce to niewielkie owady. Osiągają niemalże 2 do 5 milimetrów. W zależności od gatunku mogą być zielonego, żółtego, pomarańczowego czy czarnego koloru. Zwykle mają długie nogi i czułki. Nieliczne osobniki posiadają nawet skrzydła. Liczna kolonia mszyc jest niezwykle trudna do zwalczania z tego powodu, że owady te w błyskawiczny sposób rozmnażają się. Zjadają wszystko co napotykają na swojej drodze.

Żeruje najczęściej na młodych przyrostach, niezdrewniałych pędach, liściach i roślinach dlatego w maju i czerwcu w ogrodzie jest ich tak dużo. Mszyce wybierają rośliny osłabione i miękkie. Żyją w gromadzie, a ich kolonie liczą nawet kilka tysięcy osobników. Odżywiają się sokiem zawartym w roślinach. Jedna mszyca wysysa z rośliny aż 1/4 masy swojego ciała w godzinę. Łatwo sobie zatem wyobrazić jak ranią, osłabiają i niszczą roślinę w wyniku czego doprowadzają do zahamowania wzrostu i całkowitego zawierania roślin.

Mszyce przenoszą także groźne choroby wirusowe zawarte w ich ślinie. Przykładem takiej groźnej choroby może być: wirus żółtej karłowatości zbóż, wirus liściozwoju ziemniaka, wirus żółtaczki rzepy, wirus powodujący szarkę śliw, miotlastość jabłoni, zamieranie gruszy, wirus mozaiki ogórka powodujący mozaikę liści i zahamowanie wzrostu.

Walka z mszycą jest dla ogrodników niezwykle trudna. Jeśli jeszcze w tym roku nie zauważyliśmy jej w swoim ogrodzie wcale nie oznacza to, że jej nie ma lub nie pojawi się ona za chwilę. Mszyce poruszają się niezwykle szybko. Mogą przybyć w ciągu jednej doby z łąki, od sąsiada czy możemy sprowadzić ją do ogrodu kupując nową roślinę. Dlatego istotne jest abyśmy sprawdzali dokładnie każdą nowo zakupioną roślinę czy nie ma jakiś larw czy dorosłych osobników na łodygach czy liściach. Obserwujmy także pozostałe roślinki w ogrodzie, chwasty, gdyż na nich również żerują te uciążliwe owady. Jeśli zauważymy pierwsze osobniki koniecznie musimy rozpocząć walkę z nimi.

ZWALCZANIE MSZYC

Naturalni wrogowie

Jeśli zauważymy wśród mszyc biedronkę to będziemy mieli powód do radości. Te niezwykle urokliwe owady to prawdziwi pogromcy mszyc. W ciągu jednej doby dorosła biedronka może zjeść ok. 500- 600 mszyc. Oprócz biedronek mszyce zjadają także złotooki i pająki. Larwy złotooków najczęściej zwalczają mszyce na roślinach z delikatnymi włoskami na łodydze. Jedna larwa potrafi zjeść około 500 mszyc. Na roślinach gładkich, niepokrytych meszkiem żerują larwy bzyga. On także jest niezawodny, ponieważ w ciągu swojego krótkiego życia (żyje około 14 dni) zjada do 800 mszyc.

Jeśli chcemy aby naturalnie wrogowie wspomagali nas ogrodników w walce ze szkodnikami, musimy zrezygnować ze wszystkich chemicznych środków ochrony roślin. Są one zagrożeniem dla owadów zapylających. Stawiajmy w swoich ogrodach domki dla owadów, by mogły się u nas schronić zimą i w ciągu całego sezonu ogrodniczego.

Odstraszacze i pułapki

Mszyce nie lubią zapachu niektórych roślin. Będą wówczas ich unikać. W ten sposób możemy chronić rośliny, na których nam szczególnie zależy. Mszyce nie lubią zapachu cebuli, czosnku i mięty. Warto sadzić też nasturcję i nagietki. Te dwie rośliny działają trochę w inny sposób. Nasturcja jest rośliną, która przyciąga mszyce. Jest jakby wabikiem i stanowi pułapkę. Mszyca obsiada gęsto pędy nasturcji i tym samym odciąga od roślin sąsiadujących. Podobnie działa nagietek. Swoim zapachem i kolorem kwiatów przyciąga mszyce do siebie. Warto sadzić te dwa gatunki roślin obok róż. Mszyce powinny oszczędzić róże, a zadomowić się na nasturcjach i nagietkach.

Lawenda jest znaną wszystkim rośliną o charakterystycznym zapachu. Przyciąga ona wiele zapylaczy. Kiedy posadzimy ją w ogrodzie warzywnym między porą, a marchewką ochroni te warzywa przed atakiem szkodników. Jeśli w ogrodzie panoszą się mrówki, a uprawiane w nim rośliny są często atakowane przez mszyce, posadźmy lawendę, tymianek i miętę. Warto też wysiewać aksamitki oraz majeranek.

Środki chemiczne

Po środki chemiczne sięgamy dopiero w ostateczności, czyli wtedy kiedy zawiodą wszystkie naturalne preparaty, większość z nich możemy przygotować  sami w domu. Pamiętajmy tylko o jednej istotnej rzeczy. W przypadku pojawienia się mszyc zacznijmy je zwalczać od razu. Nie czekamy aż obsiądą całą roślinę i zniszczą wszystkie sąsiadujące. Musimy reagować od razu.

Preparatów do zwalczania mszyce jest bardzo wiele. Producenci preparatów prześcigają się wzajemnie i zachęcają do kupna właśnie tych przygotowanych przez ich firmę. Decydując się na zastosowanie chemicznych środków stosujemy się bezwzględnie do zaleceń opisanych na etykiecie preparatu. Nigdy nie możemy przesadzić z jego ilością. Jeśli preparat trzeba rozcieńczyć z wodą musimy zachować odpowiednie proporcje. W przypadku dodania preparatu więcej możemy popalić blaszkę liściową liści i zniszczyć roślinę.

Najlepiej zakupić gotowy preparat w opryskiwaczu, którego nie będziemy musieli rozcieńczać. Większość dostępnych na rynku preparatów skutecznie zwalcza inne szkodniki roślin tj. mszyce, czerwce, mączliki, owocówki, tarczniki, miseczniki oraz przędziorki.

Naturalne preparaty, które przygotujesz samodzielnie w domu

Preparaty na mszyce możemy wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy przygotować roztwór np. z czosnku, wrotyczu, tytoniu, cebuli, skrzypu, aksamitek lub pokrzywy. Jednym z najbardziej skutecznych preparatów roślinnych jest wywar z wrotyczu.

Spójrzmy jak je wykonać?

Wywar z wrotyczu na mszyce

Wystarczy nazbierać na łące pół kilograma wrotyczu zalać go 10 litrami wrzącej wody. Trzymamy przez 24 godziny, co jakiś czas mieszając. Po upływie doby możemy przecedzić przez sito i spryskać wszystkie zaatakowane rośliny. Zabieg powtarzamy 4-5 krotnie.

Preparat z cebuli na mszyce

Potrzebna będzie jedna duża lub dwie mniejsze cebule. Cebulę należy obrać, pokroić w drobną kosteczkę i przełożyć do garnka. Następnie zalać wodą i gotować przez 30 minut. Po tym czasie zdejmujemy z gazu i odstawiamy do wystygnięcia. Kiedy preparat będzie zimny odcedzamy i wlewamy do opryskiwacza.

Preparat ze świeżego czosnku

Obieramy 4 duże ząbki czosnku następnie drobno je siekamy lub wyciskamy. Przekładamy czosnek do garnka i zalewamy 2 litrami wody. Gotujemy na wolnym ogniu przez 20 minut. Następnie odstawiamy i przecedzamy przez sito. Wlewamy do opryskiwacza i zraszamy rośliny.

Skuteczny preparat z pokrzywy

 Jeden kilogram świeżo zerwanych pędów pokrzywy zalewamy 10 litrami wrzącej wody. Odstawiamy na 24 godziny po czym odcedzamy przez sito i nierozcieńczonym preparatem robimy oprysk. W przypadku mocno zaatakowanych dużych krzewów możemy polać je bezpośrednio konewką.

Preparaty na mszyce możemy przygotować samodzielnie nie tylko z roślin. W każdej kuchni znajdziemy zapewne olej i sodę. Z tych produktów również możemy przygotować preparat, który pozwoli nam się pożegnać z uporczywymi owadami.

Preparat z sody i oleju

Do szklanki wsypujemy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i dodajemy 1/3 szklanki oleju rzepakowego. Mieszamy razem składniki dodając po chwili 3/4 szklanki wody. Mieszamy wszystko razem i spryskujemy liście i kwiaty.

Roztwór z tytoniu papierosowego

Dwie paczki papierosów moczymy przez 24 godziny w 2 litrach wody. Po upływie tego czasu dodajemy 0,5 l płynu do mycia naczyń i jedną szklankę octu oraz 1 szklankę oleju rzepakowego. Wszystkie składniki mieszamy razem odstawiamy na godzinę, sporadycznie mieszając przecedzamy i opryskujemy rośliny.

Mleko

Każdy znajdzie w swojej lodówce. Z niego również możemy przygotować tani i zarazem skuteczny środek przeciwko mszycą. Wystarczy jeden litr mleka wymieszać z jednym litrem wody, wymieszać i spryskać zaatakowane rośliny.

Jaka jest twoja reakcja?
Ale Super!
0
Ciekawy
1
Pomocny
1
Smutny
0

© 2019 magazynona.pl - wszelkie prawa zastrzeżone.

Do Góry