Teraz Czytasz
Jak chronić rośliny przed przymrozkami

Jak chronić rośliny przed przymrozkami

Kinga Latecka
Jak chronić rośliny przed przymrozkami wiosennymi

Nagły spadek temperatury po kilku ciepłych dniach, może zaszkodzić kwiatom i drzewom. Dlatego podpowiadam, jak chronić rośliny przed przymrozkami wiosną.

Wiele drzew i krzewów owocowych rozpoczęło już kwitnienie. Wyjątkowo ciepła zima sprawiła, że wegetacja roślin rozpoczęła się dużo wcześniej niż jeszcze w roku poprzednim. Nie pamiętam roku, kiedy w połowie marca kwitły śliwy, brzoskwinie, morele i nektaryny. Dlatego musimy im pomóc.

Jak chronić rośliny przed przymrozkami

W ogrodach kwitną już żonkile i wczesne odmiany tulipanów. Wzrosła liczba miłośników ciemierników, które od kilku miesięcy zdobią ogrody. Szczegółowo o tym, jak dbać o ciemierniki pisałam tutaj.

Z dnia na dzień nasze ogrody stają się coraz bardziej kolorowe. Niestety wszystkie te wymienione rośliny będą w najbliższych dniach potrzebowały naszej pomocy. Aby nie stracić tych roślin, które już kwitną trzeba będzie je okryć.

Które rośliny i jak chronić rośliny przed przymrozkami

Z całą pewnością ciemierniki. Mimo, że ciemiernik to roślina kwitnąca zimą jej kwiaty, płatki są wrażliwe na niskie temperatury. Jeśli temperatura spadnie do 2 stopni poniżej zera roślinie nic nie grozi. Jeśli przymrozi mocniej kwiaty mogą sobie już nie poradzić.

Róże również dostały już młode przyrosty. Trzeba będzie także je okryć. Również rośliny cebulowe tj. żonkile, hiacynty, tulipany, czosnku ozdobne, szachownice cesarskie także okrywamy.

Kwitnące drzewa i krzewy owocowe i ozdobne. Niestety kwiaty niezależnie jakiej są rośliny przemarzają jako pierwsze, gdyż są najbardziej wrażliwe. Mniejsze drzewka kilkuletnie tak jak damy radę powinniśmy okryć.

Pomocy będą również potrzebować byliny, które rozpoczęły już wegetację i mają już kilkunastocentymetrowe przyrosty jak np. ostróżka.

Jak chronić rośliny przed przymrozkiem – wybieramy materiał

Mamy wiele sposobów, by pomóc naszym roślinom i je ochronić. Większość zapewne znacie, ale dla początkujących ogrodników, to be∂zie chyba potrzebna podpowiedź

AGROWŁÓKNINA jest najczęściej wykorzystywaną tkaniną do okrywania roślin. Dostępna jest za grosze w każdym centrum i sklepie ogrodniczym. Możemy ją kupić w paczkach ciętą po kilka metrów.

GAŁĄZKI Z DRZEW IGLASTYCH często wykorzystywane są zrobienia stroików i zabezpieczeń roślin na zimę. One także są doskonałym zabezpieczeniem na wiosenne przymrozki. Przepuszczają powietrze chronią mniejsze byliny i cebule kwiatowe. Gałązkami świerkowymi możemy przykrywać ciemierniki i pozostałe wcześnie kwitnące rośliny.

KOMPOST, TORF, TROCINY, KORA mogą posłużyć do okrywania drzew, krzewów owocowych, rabat z roślinami bylinowymi. Materiały te wykorzystujemy zabezpieczania bryły korzeniowej roślin. Korą i torfem możemy usypywać kopczyki i tym samych chronić róże. Świeżo posadzone drzewa i krzewy owocowe i ozdobne obsypujemy kompostem, obornikiem lub właśnie torfem.

Jaka jest twoja reakcja?
Ale Super!
3
Ciekawy
2
Pomocny
4
Smutny
2

© 2019 magazynona.pl - wszelkie prawa zastrzeżone.

Do Góry