Teraz Czytasz
Jak założyć ogród dla zapracowanych? Czy można stworzyć atrakcyjny ogród niepoświęcając na jego pielęgnację dużo wysiłku i czasu?

Jak założyć ogród dla zapracowanych? Czy można stworzyć atrakcyjny ogród niepoświęcając na jego pielęgnację dużo wysiłku i czasu?

Kinga Latecka

Ogród to miejsce relaksu i wypoczynku. To właśnie w nim chcielibyśmy po całym dniu ciężkiej pracy usiąść i na świeżym powietrzu zrelaksować się, wsłuchując w odgłosy przylatujących do nas ptaków i owadów.

Tymczasem najnowsze badania przeprowadzone przez Organizację Współpracy Gospodarki i Rozwoju pokazują, że pracujemy coraz więcej i dłużej, a czasu na odpoczynek nie pozostaje nam zbyt wiele.

Chęć posiadania lepszej, dobrze płatnej pracy skłania nas do poświęcenia życiu zawodowemu więcej zaangażowania. Pogodzenie pracy z życiem prywatnym jest niezwykle trudne. Zazwyczaj w ciągu tygodnia brakuje nam chęci i zapału kiedy wracamy późnym popołudniem z pracy do domu. I nie ma co się dziwić.

Każdy posiadacz ogrodu, czy działki znajdującej się na Rodzinnych Ogrodach Działkowych stwierdzi, że najlepiej odpoczywa się wśród natury. Przebywanie na świeżym powietrzu, wśród roślin pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym otoczonym kawałkiem zieleni powinniśmy zagospodarować go i urządzić w ten sposób, by chociaż wieczorem lub w weekendy móc w nim przysiąść, zrelaksować się przy grillu i odpocząć.

Pewnie dlatego właśnie rzesza ludzi mieszkająca w dużych i mniejszych miejscowościach ucieka w weekendy poza miasto, by gdzieś w lesie, wśród drzew lub na wsi po prostu odpocząć.

Bycie szczęśliwym posiadaczem ogrodu jest fantastyczne, ale wymaga naszego wkładu oraz poświęcenia czasu. Nawet w najmniejszym ogrodzie musimy popracować. Nie ma ogrodów czy roślin bezobsługowych, a każda nawet najmniejsza krzewinka wymaga z naszej strony opieki i pielęgnacji.

Jeśli chcielibyśmy założyć ogród , ale wiemy, że będziemy mogli poświęcać na jego pielęgnację niewiele czasu powinniśmy dobrze przemyśleć i zaplanować, co w nim powinno się znajdować.

Planowanie ogrodu dla zapracowanych

Najważniejszy jest zawsze projekt. Możemy go wykonać samodzielnie. Jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę na temat nawadniania, usytuowania małej i dużej architektury ogrodowej czy prawidłowym doborze roślin do stanowiska, warunków klimatycznych oraz gleby nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wyrysowali go samemu.

Jeśli nasza wiedza jest mała i wydaje się nam, że niewystarczająca powinniśmy skorzystać z pomocy fachowca, czyli architekta krajobrazu. To właśnie z nim będziemy mogli ustalić jaki ogród chcielibyśmy posiadać, by poświęcać mu minimum wolnego czasu i jaki chcielibyśmy, aby miał charakter. Architekt fachowo doradzi jaki styl ogrodu wybrać, prawidłowo dobrać gatunki i odmiany roślin, które będą dobrze się w nim czuły. Wspólne opracowanie projektu jest nie bez znaczenia. Zawierać on będzie także granice działki, rozmieszczenie architektury, ścieżek czy miejsca do grillowania i odpoczynku.

Automatyczne nawadnianie to konieczność w ogrodzie dla zapracowanych

Planując ogród powinniśmy pomyśleć o założeniu w nim systemu nawadniającego. Taki system pozwoli nam zaoszczędzić bardzo dużo czasu podczas suchych, bezdeszczowych, ciepłych wiosen i letnich dni. Podlanie roślin wężem czy konewką może zajmując nawet kilka godzin w zależności od wielkości ogrodu. Dlatego w ogrodzie dla zapracowanych nie powinno zabraknąć takiego rozwiązania. Węże zraszające rozmieszczone są po całym ogrodzie zarówno na rabatach, gdzie będą znajdowały się rośliny ozdobne  jak i w centralnej części ogrodu. Plan takiego nawodnienia powinien być już ujęty w projekcie głównym ogrodu.

Roślinność w ogrodzie dla zapracowanych

Aby nasz ogród wyglądał atrakcyjne i pięknie przez cały rok powinniśmy dobierać rośliny tak, by zdobyły go od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a nawet zimą. Jeśli nie mamy czasu, aby zająć się roślinami, a bardzo chcielibyśmy by nasz dom otoczony był zieloną oazą dobierzmy gatunki i odmiany roślin mało wymagających.

Wybór na rynku roślinnym jest ogromny. Producenci prześcigają się nawzajem w produkcji drzew, krzewów i bylin. Z roku na rok takich nowości przybywa. Przybywa także roślin niewymagających szczególnej pielęgnacji.  

Jeśli planujemy założyć ogród i z góry wiemy, że nie będziemy mogli poświęcić na jego pielęgnację dużo czasu powinniśmy zaraz na początku planowania rabat wyeliminować rośliny, które zajmują ogrom pracy. Unikajmy również roślin często atakowanych przez choroby i szkodniki. Unikniemy wówczas uciążliwych zabiegów pielęgnacji tj. opryski przed szkodnikami, kilkakrotne przycinanie i formowanie roślin w trakcie sezonu wegetacyjnego czy koszenie tak jak w przypadku trawnika. Planując nasadzenia dobrze jest wiedzieć coś na temat poszczególnych gatunków roślin np. w ogrodzie, w którym rosną same byliny, warzywa, znajduje się oczko wodne, kilkunastometrowy trawnik czy same drzewa liściaste będzie wymagał od nas dużego poświęcenia.

Stwórzmy zatem listę i wyeliminujmy najbardziej wymagające gatunki i odmiany roślin. Do takich roślin należą m.in.

róże kilkakrotnie atakowane przez mszyce, wymagają przycinania, a w ciągu sezonu ogrodniczego stałej pielęgnacji,

bukszpany również atakowane przez ćmę bukszpanową – dlatego wymajają ciągłej uwagi i oprysków,

klony piękne o kolorowych liściach drzewa i krzewy ozdobne, ale bardzo często chorują dlatego wymagają oprysku na choroby grzybowe i pasożytnicze,

drzewa i krzewy owocowe to grupa roślin wymagających pielęgnacji niemal przez cały rok. Jeśli chcielibyśmy mieć zdrowe owoce wymagają bielenia, przycinania, pryskania, zrywania owoców, wygrabiania, regularnego wygrabiania opadających liści pod koronami drzew).

magnolie piękne wiosenne drzewa, które kwitną na przełomie marca//kwietnia. Wymagają jednak starannego okrycia na zimę. W naszej strefie klimatycznej lubią przemarzać. Najbardziej wrażliwa na mrozy jest magnolia gwieździsta, która zakwita jako jedna z pierwszych. Podczas ciepłych wiosen już w marcu.

Istnieje grupa roślin niewymagających szczególnej opieki i troski o nie. Jeśli mają zapewnione dobre stanowisko i zapewnione warunki do wzrostu radzą sobie świetnie. Do tej grupy roślin należą m. in. drzewa i krzewy wolno rosnące i karłowe. Nie będziemy mieli z nimi problemów i unikniemy przestrzegania terminowego, regularnego przycinania. Rośliny te rosną bardzo wolno, mają z natury wąski pokrój i równie pięknie i efektownie wyglądają.

Do grupy roślin karłowych nalezą odmiany „nana”. Na szczególną uwagę zasługuje berberys Thunberga Atropurpurea Nana, świerk czarny Nana i trzmielina oskrzydlona Compactus. Rośliny te nadają się do mniejszych jak i większych ogrodów.

Do roślin mało wymagających należą także następujące odmiany roślin:

oliwnik wąskolistny bardzo mało wymagające drzewo oczyszczające powietrze z toksyn,

sumak octowiec, niezwykle barwne drzewo szybko rosnące. Nie wymaga żadnej opieki, najpiękniej prezentuje się jesienią, kiedy jego liście przebarwiają się na złoty, czerwono pomarańczowy kolor,

świerk pospolity absolutnie odporny na choroby grzybowe i nie wymagający cięcia,

irga fantastyczna roślina zadarniająca, okrywowa , która nie tylko zdobi swoim zielonym kolorem rabaty, ale także rodzi czerwone owoce są przysmakiem dla ptaków,

jałowiec pospolity traktowany przez ogrodników jako roślina zadarniająca. Szczególnie w przypadku młodych egzemplarzy.

trzmielina Fortune’a zimozielona krzewinka o żółtych lub białych listkach utrzymujących się na zimę. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, nie jest atakowana przez choroby i szkodniki.

Z grupy bylin i pnączy polecam:

funkie nazywane inaczej hostami. Jedną z piękniejszych jest odmiana Fortune’a,

tawułka Arendsa,

– wszystkie odmiany żurawek i żuraweczek. Są to niskie byliny ozdobne liści u większości odmian także zimą.

bluszcz pospolity może porastać ploty, drzewa czy być traktowany jako roślina porastająca wolne miejsca w ogrodzie. Dobrze prezentuje się posadzony w towarzystwie świerków czy innych zimozielonych roślin.

winobluszcz pięciolistkowy wykorzystywany jest do obsadzenia podpór czy pergoli. Od wiosny do późnego lata jest zielony im na dworze chłodniej winobluszcz przebarwia się na czerwono.

Korą ściółkujemy rabaty wokół roślin

Chwasty, zmora każdego ogrodnika. Gdziekolwiek byśmy nie spojrzeli wyrastają jak grzyby po deszczu. W jeden dzień pielimy rabaty, czyścimy, usuwamy wszystkie pojawiające się chwasty, na drugi dzień pojawiają się nowe. Aby zapobiec ich występowaniu powinniśmy rozłożyć na rabatach argowłókninę, a na nią wyłożyć korę. Agrowłóknina hamuje wzrost chwastów i ogranicza ich rozwój. Kora dodatkowo nada rabatom atrakcyjnego wyglądu i również będzie zapobiegała przedostaniu się chwastów. 

Kwiecista łąka zamiast trawnika

Alternatywą dla pięknego i zielonego trawnika jest łąka kwietna. Wystarczy wysiać na dobrze przygotowane podłoże specjalnie wyselekcjowane mieszanki kwiatów polnych i łąkowych, aby cieszyć się piękną łąką maków, chabrów, koniczyny, ostróżki polnej czy niskich traw ozdobnych. W przeciwieństwie do trawnika łąka ta nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz w sezonie po kwitnieniu i wyrzuceniu przez rośliny nasion powinniśmy ja skrócić. Nie wymaga także nawożenia. Przez większość sezonu będzie zdobiła rabatę i cieszyła nasze oczy rożnymi kolorami kwiatów. Kwietne łąki przyciągają także owady zapylające i dzięki temu są przyjazne i bardzo pożyteczne i stają się coraz bardziej modne szczególnie w ogrodach u osób zapracowanych. Są także niezwykle atrakcyjne.

Nawozy długodziałające

Na rynku ogrodniczym dostępne są nawozy o bardzo długim działaniu. Wystarczy zasilić nimi rośliny raz lub dwa w sezonie, by przez cały sezon cieszyć się pięknymi roślinami. Nawozy długo terminowe działają aż do 6 miesięcy. Są to nawozy granulowane wolniej rozpuszczane niż pozostałe.  Uwalniają składniki pokarmowe stopniowo dlatego starczają na tak długi okres wegetacyjny. To doskonały produkt dla osób, którzy chcieliby poświecić minimum czasu na pielęgnacje ogrodu.

Planując założenie ogrodu powinniśmy kierować się przede wszystkim czasem. Tak naprawdę nie ma roślin, które poradzą sobie same bez naszej opieki i zaangażowania. Jedne są mniej, drugie bardziej wymagające. Jeśli posiadamy bardzo mało czasu na pielęgnację ogrodu sadźmy tylko rośliny zimozielone, karłowe i wolno rosnące. Nie zakładajmy dużego  trawnika, którego będziemy musieli kosić kilka godzin i regularnie nawozić. Ogród warzywny także będzie wymagał sporego zaangażowania. Kupując rośliny starajmy się dopytać sprzedawcę czy dana roślina, która nas zainteresowała będzie potrzebowała specjalnej pielęgnacji. Szkółkarz z całą pewnością powie nam jakie ma ona wymagania. Źle dobrane rośliny będą czuły się nie najlepiej w naszym ogrodzie, a nam użytkownikom mogą narobić nie lada problemów i nerwów.

Jaka jest twoja reakcja?
Ale Super!
6
Ciekawy
5
Pomocny
3
Smutny
1

© 2019 magazynona.pl - wszelkie prawa zastrzeżone.

Do Góry