Teraz Czytasz
Jesień to najlepsza pora na wapniowanie gleby i trawnika

Jesień to najlepsza pora na wapniowanie gleby i trawnika

Kinga Latecka

Wapniowanie gleby i trawnika

Koniec listopada to ostatni moment, w którym możemy wykonać zabieg wapniowania gleby i trawnika. Wapniując podłoże poprawiamy jego jakość oraz obniżamy poziom kwasowości gleby. Bardzo częstym problemem w ogrodach jest pojawiający się mech na trawniku lub cienistych rabatach kwiatowych.

Skąd on się bierze?

Mech porasta glebę, trawnik w tych miejscach, gdzie mamy półcień lub całkowity cień i kwaśne jest podłoże. Po przeprowadzeniu wapniowania gleba zmieni swój odczyn z kwaśnego na obojętny. Stosowanie tego niezwykle cennego nawozu jakim jest wapń sprawi, że poprawimy strukturę gleby oraz jakość uzyskanej próchnicy.  Zanim przystąpimy do przeprowadzenia wapniowania powinniśmy przeanalizować kilka ważnych czynników, by przeprowadzić ten zabieg prawidłowo i nie zaszkodzić glebie, ani rośliną. 

Przed przystąpieniem do wapniowania powinniśmy zbadać odczyn podłoża. W tym celu powinniśmy zakupić specjalny przyrząd mierniczy, który dostępny jest w każdym dobrym sklepie lub centrum ogrodniczym. Dostępne są także paski, dzięki którym badanie jest jeszcze prostsze, gdyż polega na pobraniu próbki gleby i wymieszaniu jej w specjalnej próbce. Po kilku minutach umieszcza się odrobinę na papierku lakmusowym i porównuje próbki z legendą. Aby uzyskać prawidłowy wynik powinniśmy pobierać próbki z kilku miejsc w ogrodzie. Wówczas wynik będzie bardziej wiarygodny. Można również pobrać próbki gleby i przekazać do zbadania Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Odznaczenia kwasowości gleby: 

silnie kwaśne (pH poniżej 4,5), 
kwaśne (pH 4,6–5,5), 
lekko kwaśne (pH 5,6–6,5), 
obojętne (pH 6,6–7,2),
zasadowe (powyżej 7,2).

W przypadku trawników najbardziej optymalnym odczynem gleby jest pH 5,5-6,5. Na takich ziemiach trawa rośnie najlepiej.

Ważne!

Skrzyp polny jest rośliną, która rośnie na glebach o odczynie kwaśnym. Podobnie jak wyżej wspomniany mech w bardzo szybki sposób się rozrasta. Warto sprawdzić odczyn gleby w miejscach, gdzie spotkamy tę roślinę, gdyż najprawdopodobniej w tych miejscach mamy kwaśną glebę. Należy wówczas zastosować wapń na rabatach i trawniku, gdzie ta roślina zaczęła się pojawiać.

Termin przeprowadzenia wapniowania jest niezwykle istotny.

Najlepszą porą roku jest późne lato i jesień. Wapniować możemy, aż do końca listopada, a w miejscach uprawy warzyw najlepiej zrobić to po zbiorach kiedy wykopiemy już ostatnią marchew, seler czy pietruszkę, choć ta ostatnia może spokojnie zostać na zimę w ogrodzie, gdyż pietruszka nie zmarznie. Wiosną natomiast będziemy cieszyli się młodą natką pietruszki, gdyż ona wybija bardzo wcześnie. Jeżeli zdecydujemy się na wapniowanie trawnika wiosną to powinniśmy to zrobić zanim ruszy proces wegetacyjny czyli najlepiej w lutym lub marcu.

Zabieg wapniowania przeprowadzamy w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień.

Nigdy nie przystępujemy do tego zabiegu po utrzymującej się porannej rosie. Poczekajmy aż trawnik wyschnie i wyjdzie słońce. Nawóz rozsypujemy równomiernie na powierzchnię gleby lub trawnika. Miejsca zasypane pozostawiamy w ten sposób i co istotne nie chodzimy po tych.

Dawkowanie

Powinniśmy kurczowo trzymać się dawek podanych na opakowaniach przez producenta. Istotne jest aby nie stosować w czasie wapniowania lub zaraz po nim innych nawozów np. do trawników. Wapń uwalnia się do podłoża bardzo wolno, działa przez kilka miesięcy dlatego jeśli mamy bardzo kwaśne podłoże na trawniku powinniśmy zastosować go 2 razy w sezonie, ale nie więcej, gdyż możemy doprowadzić do przedawkowania, co zaszkodzi trawie.

Jaka jest twoja reakcja?
Ale Super!
3
Ciekawy
2
Pomocny
2
Smutny
0

© 2019 magazynona.pl - wszelkie prawa zastrzeżone.

Do Góry