Teraz Czytasz
Jesienne nawożenie roślin w ogrodzie

Jesienne nawożenie roślin w ogrodzie

Kinga Latecka

Wrzesień to czas na zasilanie roślin w ogrodzie. Zasilamy wszystkie młode drzewa, krzewy owocowe, byliny, nie zapominajmy o trawniku. Trawnik to bardzo ważne miejsce, na którym wypoczywamy lub bawimy się. Aby pięknie wyglądał musimy o nim pamiętać także jesienią. To nawożenie jest tak samo ważne i istotne jak to wiosenne czy letnie.

Wapniowanie

Jeżeli w ogrodzie mamy kwaśną glebę, na trawniku pojawia się mech, rośnie skrzyp polny jest to sygnał, że powinniśmy koniecznie zwapnować podłoże. Wskazaniem do wapniowania trawnika jest odczyn pH poniżej 6. Trawa najlepiej rośnie i jest zdrowa kiedy przygotujemy dla niej podłoże o odczynie od 6-7 pH. Jeśli odczyn gleby jest odpowiedni nie powinniśmy przeprowadzać tego zabiegu. W przypadku nawożenia murawy i odkwaszania jej najlepiej robić to od września do listopada.

W centrach ogrodniczych nawozy wapniowe dostępne są już od sierpnia. Kupując zwróćmy uwagę na dawkowanie. Ważne abyśmy nie przekroczyli proponowanej przez producenta dawki. Jeżeli ją przekroczymy możemy zaszkodzić naszej murawie. Zalecana dawka jest dołączona do każdego opakowania lub znajduje się na opakowaniu nawozu.

Nawozy wapniowe możemy stosować także w ogrodach warzywnych czy owocowych. Nie stosujemy pod borówki, żurawinę, czy rośliny ozdobne tj. rododendrony, wrzosy, azalie, hortensje, magnolie, czyli rośliny kwasolubne. Wymienione lubią kwaśne podłoże, dlatego nie możemy wapniować pod nimi podłoża, bo im po prostu zaszkodzimy.

Nawozy wapienne powinniśmy stosować w bezwietrzną pogodę. Po przeprowadzeniu zabiegu wymieszać podłoże z nawozem. W ogrodzie warzywnym powinniśmy głęboko przekopać podłoże. Na rabatach ozdobnych delikatnie wymieszajmy łopatką lub małymi grabkami.

Jesienne mineralne nawozy wieloskładnikowe

Jesienią wybierajmy tylko te, które przeznaczone są do jesiennego nawożenia. W swoim składzie zawierają one głównie potas i fosfor. Zawierają minimalną ilość azotu lub nie zawierają go wcale. Stosowanie takich gotowych mieszanek przynosi rośliną wiele korzyści.

Po pierwsze przygotowuje rośliny do zimy, pomaga zwiększyć odporność oraz wzmocni rośliny, by zapewnić im dobry start wczesną wiosną. Nawozy mineralne przeznaczone są do różnych grup roślin. Powinniśmy stosować je zgodnie z ich przeznaczeniem:

– nawozy do iglaków przygotowują rośliny do zimy, zapobiegają przemarzaniu i brązowieniu igieł,

– nawozy uniwersalne najlepiej stosować pod krzewy, drzewa oraz wszystkie rośliny, które wcześnie puszczają pąki. Wspomagają zawiązywać pąki kwiatowe od bardzo wczesnej wiosny i przyczyniają się do obfitego plonowania.

Nawozy jesienne w swoim składzie zawierają także makroelementy tj. bor, miedź, mandan i żelazo. Wszystkie te składniki uwalniane są do gleby i pomagają rośliną przetrwać zimę.

Chcąc nawozić rośliny jesienią nie musimy wcale sięgać po nawozy mineralne. Wielu ogrodników sięga po nawozy naturalne. I bardzo dobrze. Obornik, kompost, zielone nawozy to najlepsze i najbardziej bezpieczne nawozy dla roślin i człowieka.

Nawóz zielony

Nawozy zielone wysiewamy w ogrodzie warzywnym w miejscach, gdzie wykopaliśmy już warzywa. W pustych miejscach np. po ogórkach, fasoli, pomidorach możemy wysiać nasiona na poplon, czyli roszponkę, koper, szpinak, kapustę, fasolę szparagową, rzodkiew, rzepę, kalarepę lub słoneczniki. Pierwsze listki tych ostatnich warzyw smakują wyśmienicie i możemy wykorzystać je do spożywania jako dodatek do kanapek czy sałatek. Wszystkie warzywa kapustne wysiewamy jak wcześniej. Muszą one zdążyć wykiełkować byśmy zdążyli przed zimą zebrać kilka listków. W wolne miejsca warto posiać sałatę. Dostępna jest w kilkunastu odmianach. Nie zapomnijmy także o rukoli. Warzywa te doskonale smakują jako młode listki i wzbogacają podłoże stanowiąc doskonały zielony nawóz. Możemy wysiewać je na zagonkach rzutowo lub w szeregu. Wysiane we wrześniu niektóre warzywa na poplon będziemy mogli zbierać nawet zimą, co jest ich dodatkowym atutem.

Obornik

Obornik bardzo często nazywany jest „czarnym złotem ogrodnika”. Do jesiennego stosowania najlepiej nadaje się ten świeży. Jednak nie wiele osób ma dostęp do niego. W sklepach i hurtowniach ogrodniczych możemy zakupić obornik granulowany. Obornik rozkłada się on wolno uwalniając do podłoża azot, fosfor, potas, magnez, bor, żelazo i wapń. Najlepiej stosować go co 2-3 lata w zależności od rodzaju podłoża w ogrodzie. Na glebach ciężkich zaleca się stosowanie obornika częściej. W ogrodach przydomowych najlepiej stosować obornik krowi lub koński. Po rozrzuceniu powinniśmy go od razu przekopać, by wymieszać z podłożem. Najlepiej zrobić to szpadlem lub widłami.

Kompost

Najlepszym źródłem cennej materii jest kompost. Wytworzony z odpadków kuchennych tj. obierki od owoców i warzyw, skorupkach po jajkach, gałęzi krzew owocowych, liści, kory drzewnej, skoszonej trawy stanowi doskonały nawóz. Kompost możemy rozrzucać w ogrodzie warzywnym, na rabatach z roślinami ozdobnymi i pod drzewa i krzewy owocowe. Wzbogaci on glebę w próchnicę, co sprawi, że będzie ona luźniejsza i bardzie pulchna. Stosując ten doskonały nawóz organiczny jesienią nie musimy się martwić, że przenawozimy rośliny. Jeśli chcielibyśmy przekopać go musimy zrobić to na głębokość ok. 35 cm. Kompostem możemy również ściółkować rośliny ozdobne na zimę.

Jaka jest twoja reakcja?
Ale Super!
0
Ciekawy
0
Pomocny
0
Smutny
0

© 2019 magazynona.pl - wszelkie prawa zastrzeżone.

Do Góry