Teraz Czytasz
Kolorowy ogród na początku jesieni

Kolorowy ogród na początku jesieni

Kinga Latecka

Kończące się lato wcale nie oznacza, że nasz ogród nagle stanie się szary, smutny i ponury. Jesień to wyjątkowo hojna pora roku i z całą pewnością może konkurować pod względem kolorów z wiosną czy latem.

Wrzesień obdarza nas wieloma kolorami kwiatów, roślinami, które atrakcyjnie wyglądają właśnie teraz. Spacerując po ogrodzie możemy zobaczyć jeszcze całkiem sporo roślin, które atrakcyjnie wyglądają właśnie teraz jesieniom. Wiele drzew, krzewów, bylin właśnie teraz – we wrześniu, październiku rozpoczyna swoje kwitnienie. Rośliny te będą zdobiły nasz ogród aż do pierwszych przymrozków. Zjawiskowe trawy ozdobne bez, których nie wyobrażam sobie ogrodu rozpoczynają swój pokaz.

Zakwitają różnokolorowe macinki, wrzosy, rozchodniki okazałe, astry i cyklameny bluszczolistne. Nadal podziwiać możemy letnie bylin, choć one powoli kończą już swoje kwitnienie. Jeżówki, rudbekie, begonie, języczki, sadźce, zawilce japońskie wyglądają jeszcze całkiem atrakcyjnie. Ogród zdobią rośliny ozdobne z liści. We wrześniu i październiku nabierają pięknych kolorów. Wspaniale prezentują się żurawki, żuraweczki, bodziszki, hosty, miodunki czy brunnery wielkolistne. Krzewy ozdobne także wyglądają imponująco.

Wybarwiły się ogniki szkarłatne, ostrokrzewy, rokitniki, głogi, pigwowce, pięknotki, berberysy, trzmieliny, miłorzęby, zakwitły oczary wirgilińskie. Zimowity, krokusy jesienne zachwycają kolorami od bieli po kolor niebieski. Wspaniale wyglądają na jesiennych rabatach w towarzystwie innych jesiennych roślin. Kwitną cyklameny bluszczolistne (neapolitańskie). Ich malutkie, delikatne kwiatuszki wyrastają z bulw, które po kwitnieniu wypuszczą listki. We wrześniu imponujące rozmiary osiągnęły trawy ozdobne. Miskanty, rozplenice japońskie kwitną szumiąc na wietrze. Zdobią rabaty nawet te, które ozdobne są z liści jak miskant zebrinus, który bardzo rzadko zakwita w naszym klimacie.

Odpowiedni dobór roślin na jesienne rabaty

Jeśli prawidłowo dobierzemy gatunki i odmiany nasz ogród będzie kwitł od wiosny aż do przymrozków. Pamiętajmy o tym projektując i zakładając rabaty kwiatowe. Najlepiej robić to kupując rośliny, które osiągnęły już swoje docelowe rozmiary. Zanim posadzimy ustawmy je tak jakbyśmy chcieli je posadzić. Wówczas zobaczymy, czy dobrze komponują się ze sobą i czy dobrze je dobraliśmy. Zostawiajmy wokół nich trochę miejsca. Rośliny kiedy mają dobre warunki glebowe bardzo szybko się rozrastają. Trawy ozdobne rosną szybko i po trzech, czterech sezonach wymagają dzielenia. Zachowajmy zatem sporą odległość między młodymi sadzonkami.

W wolne miejsca między roślinami możemy posadzić cebule kwiatowe, które zakwitną nam wiosną. Projektując rabaty starajmy się dobierać tak rośliny, by o każdej porze roku kwitły i zdobiły zakątki. Możemy posadzić ciemierniki lub bratki. Te drugie zakwitną nam niebawem. Bratki nie boją się mrozów, a wczesną wiosną jako jedne z pierwszych ozdobią szare po zimie rabaty. Ciemierniki rozpoczną kwitnienie kiedy inne rośliny będą przechodziły w okres spoczynku. Jako pierwszy zakwitnie Helleborus niger – ciemiernik biały, który zakwita w zależności od pogody już w grudniu.

Chryzantemy – kwiaty, które kiedyś kojarzyły się nam tylko ze świętem zmarłych. Kupowaliśmy je na cmentarz. Na szczęście zrozumieliśmy, że wcale nie muszą zdobić tylko nagrobków. Pięknie prezentują się na jesiennych rabatach.

Jesienne dekoracje ogrodu i tarasu

Jesienią bardzo często wyrzucamy z donic pelargonie chcąc zmienić kompozycje. W sprzedaży pojawiły się wrzosy. Można je kupić w bardzo przystępnych cenach. Trudno się oprzeć tym pięknym kolorom i przejść obok nich obojętnie. Wrzosy są najczęstszymi roślinami, które kupujemy we wrześniu i październiku. Podobnie zresztą jak chryzantemy. One także mogą zdobić donice kwiatowe i zastąpić letnie aranżacje, które nieatrakcyjnie już wyglądają lub po prostu nam się znudziły. Ozdobne donice z roślinami możemy postawić w wejściu do domu będą wówczas witały gości, którzy nas odwiedzają. W jesiennym ogrodzie nie powinno zabraknąć dekoracji. Do ich przygotowania możemy wykorzystać te wszystkie rośliny, które daje nam o tej porze roku ogród, łaka czy park. Miechunki, bluszcze ozdobne, jarzębiny, rajskie jabłuszka, czosnki czy dynie fajnie prezentują się w wiankach, świecznikach, czy bukietach. Spacerując po parku lub lesie możemy nazbierać żołędzi i kasztanów. Samodzielnie przygotować dekoracje, które dadzą nam dużą satysfakcję niż gotowy materiał. Będzie także cieszył nasze oczy przez kilka tygodni. Z żołędzi i kasztanów możemy wykonać koszyczki, do których włożymy np. rośliny na suche bukiety. Dynie możemy wykorzystać do kwiatów. Wystarczy wydrążyć środek, włożyć do niej słoik z wodą i ułożyć żywe kwiaty.

Jesień to odpowiedni okres na sadzenie i przesadzanie roślin. Jeśli uważamy, że popełniliśmy błąd i za gęsto posadziliśmy rośliny, nie komponują się one dobrze możemy już teraz przesadzić. Pamiętając, że trzeba je obficie podlewać.

Jaka jest twoja reakcja?
Ale Super!
0
Ciekawy
0
Pomocny
0
Smutny
0

© 2019 magazynona.pl - wszelkie prawa zastrzeżone.

Do Góry