Teraz Czytasz
Ogród piękny jesienią. Jakie rośliny zdobią ogród do późnej jesieni

Ogród piękny jesienią. Jakie rośliny zdobią ogród do późnej jesieni

Kinga Latecka

Jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku. Zachwyca kolorami liści, krzewami ozdobnymi wydającymi owoce, kwiatami, które zdobią nasze ogrody do późnej jesieni. Poniżej prezentujemy listę roślin zdobiących jesienny ogród z kwiatów, liści i pędów.

Rośliny kwitnące jesieniom

Aster krzaczasty

Popularnie nazywany w naszym regionie marcinkami. Jest to bylina dorastająca do 50-60 cm wysokości. Kwitnie bardzo intensywnie od września do listopada na kolor fioletowy, różowy lub biały. Cechą charakterystyczną tejże rośliny jest złoty środek na kwiatku. Bylina świetnie prezentuje się posadzona obok traw ozdobnych lub między krzewami wybarwiającymi się jesienią. Wyższą odmianą marcinka jest astr nowoangielski, który dorasta do 150 cm wysokości, a trochę niższy jest aster nowobelgijski, który osiąga maksymalną wysokość 120 cm.

Werbena patagońska

Długo kwitnąca roślina jednoroczna, która rozpoczyna kwitnienie w czerwcu, a kończy po pierwszych przymrozkach. Kolor kwiatu ma fioletowy, łodyga wydłużona, osiąga maksymalnie 120 cm wysokości. Werbena patagońska strasznie się rozsiewa po ogrodzie. Jeśli zapomnimy zebrać z niej siew, nic nie stracimy dlatego, że roślina sama go gubi.

Chryzantemy bylinowe

Jeszcze kilka lat temu zdobiły groby naszych najbliższych. Na szczęście coraz częściej uprawiane są odmiany bylinowe. Chryzantemy zakwitają w październiku i zdobią ogrody aż do przymrozków. Pełna paleta kolorów tej rośliny ożywi każdy zakątek w ogrodzie.

Zimowity

Rośliny cebulowe. Sadzimy je w sierpniu, a już we wrześniu, październiku z cebul wychodzą piękne kwiaty, które swoim wyglądem przypominają krokusy, choć zimowity są zdecydowanie większe.

Oczar wirgilijski Mimo, że to krzew ozdobny najpiękniej prezentuje się właśnie jesienią kiedy obsypany jest żółtymi kwiatami, które swoim wyglądem przypominają zwisające niteczki. Oczar wirgilijski zakwita we wrześniu na żółto. Kwiaty utrzymują się do późnej jesieni. Krzew często mylony jest z oczarem pośrednim i omszonym. Oba te krzewy zakwitają zimą. Jeśli temperatura jest dla nich łaskawa kwitną już w lutym.

Pnącza atrakcyjne jesieniom

Winobluszcz pięciolistkowy

To silnie rosnące pnącze dorastające do 20 metrów wysokości. Wspina się za pomocą wąsów czepnych. Liście złożone są z 5 owalnych zielonych listków, które jesieniom zmieniają swoją barwę na pomarańczową i czerwoną. Pnącze rodzi owoce, które są przysmakiem dla ptaków. Roślina bardzo dobrze znosi zimę, gdyż charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością.

Winobluszcz trójklapkowy „Veitchii”

Również silnie rosnące pnącze dorastające do 20 metrów. Liście trójklapkowe, pojedyncze ułożone dachówkowato, lśniące. Od wiosny do późnego lata liście są zielone. Wraz ze spadkiem temperatury robią się pomarańczowe, czerwone po przymrozkach opadają. Roślina wymaga stanowiska osłoniętego od wiatru.

Winorośl pachnąca

To pnącze ozdobne dorastające do 10 metrów. Wspina się po pergolach, ścianach za pomocą wąsów czepnych. Roślina ozdobna z liści, które są duże, okrągłe i zielone. W październiku przebarwiają się na żółto. Wymagają stanowiska słonecznego.

Winorośl japońska

Bliska kuzynka winorośli pachnącej. Obie rośliny osiągają tą samą wysokość, lecz różnią się fakturą liści i kolorem przebarwiania się ich. W przypadku winorośli japońskiej w miesiącach jesiennych nabierają koloru ciemno bordowego.

Rośliny o ozdobnych pędach atrakcyjnie wyglądające jesieniom

Brzoza pożyteczna

Pięknie prezentuje się o każdej porze roku. Wiosną kiedy puszcza młode listki, latem kiedy jej korona jest oblepiona zielonymi liskami, jesieniom obsypana jest niczym złotem, a zimą fantastycznie prezentuje się pień drzewa. Biała łuszcząca się kora przepięknie prezentuje się kiedy leży śnieg. Brzoza powinna znaleźć się w każdym przydomowym ogrodzie.

Trzmielina oskrzydlona

Najpiękniej prezentuje się jesienią kiedy pod wpływem niskich temperatur jej listki wybarwiają się na kolor czerwony. Po ich zrzuceniu roślina odkrywa swój pień, który wyglądem przypomina skrzydełka. Łodyga jest nieregularna, trochę krzywa, a zarazem niezwykle oryginalna. Kora trzmieliny oskrzydlonej jest z całą pewnością ozdobą całej rośliny także w okresie zimowym.

Dereń biały

Krzew, na którego od wiosny do jesieni nie zwrócilibyśmy szczególnej uwagi. W ciągu sezonu ogrodniczego wygląda podobnie jak inne krzewy. Charakteryzuje się fajnymi listkami w biało-zielonym kolorze. Krzew możemy spotkać na skwerach, parku czy ogrodach przydomowych. Rośnie szybko. Najpiękniej prezentuje się w miesiącach zimowych kiedy zgubi liście odkrywa tą najpiękniejszą część krzewu, czyli pędy. Szczególnie wybarwiają się odmiany: ‘Sibirica’, ‘Spaethii’, ‘Elegantissima’, ‘CreamCracker’, ‘Spaethii’ i ‘Gouchaultii’.

Pięknotka

Niezwykle oryginalny krzew, który powinien znaleźć się w każdym ogrodzie. Od jesieni niezwykle efektowny za sprawą małych kuleczek, „przyczepionych” do pnia rośliny. Kuleczki te to owoce, które zawiązują się zaraz po przekwitnięciu kwiatów. Z biegiem czasu wybarwiają się i w okresie późnej jesieni-zimy mają kolor fioletowy. Owoce pięknotki są przysmakiem dla ptaków, także warto sadzić ją w ogrodzie.

Na szczególną uwagę zasługuje Gunnera Manicata, która niestety na zimę obumiera, bo jest byliną, ale do pierwszych przymrozków zdobi ogród nie tylko za sprawą olbrzymich liści ale także łodyg, które pokryte są w całości kolcami. Kolce swoim wyglądem przypominają kolce jeża, choć w przypadku rośliny są zdecydowanie grubsze. Łodygę ciężko utrzymać w ręce.

Jaka jest twoja reakcja?
Ale Super!
0
Ciekawy
0
Pomocny
0
Smutny
0

© 2019 magazynona.pl - wszelkie prawa zastrzeżone.

Do Góry