Teraz Czytasz
Okulary przeciwsłoneczne to konieczność

Okulary przeciwsłoneczne to konieczność

Mariola Długaszek
Okulary przeciwsłoneczne to konieczność

Okulary przeciwsłoneczne to tylko modny gadżet, opaska na włosy, czy może jednak konieczność? Czy wystarczą takie kupione w supermarkecie żeby włąsiciwie spełniały swoją funkcję, czy jednak miejsce zakupu i cena mają znaczenie? Dwulatek w profesjonalnych szkłach z filtrem UV to fanaberia rodziców ?

Okulary przeciwsłoneczne chronią oczy

Różne fasony, kolory, style oprawek – wybór okularów przeciwsłonecznych jest bardzo bogaty. Trzeba jednak pamiętać, że to o nie tylko modny dodatek, czy gadżet na plażę, ale i konieczność by ochronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

– Dla człowieka najgroźniejsze są promie UVA i UVB, ponieważ tylko one docierają do powierzchni ziemi. Szczyt ekspozycji oczu na promieniowanie UV w letni dzień to godzina 9 oraz 14-15 , a nie tak jak się mylnie przyjęło w południe. Mamy trzy stopnie intensywności zabarwienia szkieł, od 0 do 4 (najciemniejsze). Najbardziej popularne to trójki, natomiast czwórek używamy w sytuacja bardzo dużego nasłonecznienie, na plaży albo w górach, nie nadają się jednak do prowadzenia samochodu- wyjaśnia optometrysta.

Okulary przeciwsłoneczne czym grozi ich brak

Brak właściwej ochrony oka prowadzi do wielu chorób. Do najczęstszych i udowodnionych naukowo schorzeń związanych bezpośrednio z nadmierną ekspozycją oka na słońce należą: skrzydlik, tłuszczyk, zaćma, posłoneczne uszkodzenie rogówki, posłoneczne uszkodzenie plamki żółtej, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), nowotwory skóry powiek i oczu (np. czerniak naczyniówki). Dobrze dopasowane szkła zapobiegają docieraniu światła ultrafioletowego i obniżają tym samym wystąpienie tych chorób.

Okulary przeciwsłoneczne tylko z filtrem UV

Używanie okularów przeciwsłonecznych bez filtra może być bardziej groźne dla naszego wzroku niż niestosowanie okularów w ogóle. „Zwykłe” okulary z ciemnymi szkłami mogą nawet zniekształcać nasz pole widzenia, co jest szczególne ważne w przydatku prowadzenia auta. Kiedy to możemy na przykład niepoprawnie oszacować odległości przy wyprzedzaniu. Wybierając okulary przeciwsłoneczne szczególną uwagę należy zwrócić na stopień ich ochrony przed promieniami UV. Najczęściej używany i wystarczający to filtr 400. Jest to najczęściej powłoka naniesiona na szkła okularów, która chroni nasze oko.

Okulary przeciwsłoneczne modnie, zdrowo i stylowo

Wybór rodzajów oprawek jest bardzo bogaty, każdy znajdzie coś dla siebie. Średnio okulary wymieniamy co dwa lata. Szkła się rysują i wtedy uszkadza się filtr, nie chroni już odpowiednio oczu. Takie zniszczone szkła utrudniają widzenie. Bardzo ważna oprócz filtra UV jest polaryzacja, czyli soczewka prostująca, która likwiduje refleksy z odbitego światła, soczewki polaryzacyjne tłumią niepożądane odblaski, przed którymi oko jest chronione.

Bardzo popularne są okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją z okrągłymi szkłami. Taka większa wersja lenonek, ale także w dalszym ciągu modna klasyka: „kocie oko”, które będzie cieszyło się popularnością jeszcze przez kilka sezonów, white fire (okulary sportowe) i pilotki.

Okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne 2 w 1

Można także zrobić okulary korekcyjne przeciwsłoneczne albo nałożyć specjalną nakładkę ( koszt od 50 zł do 100 zł). Przypięta do naszych okularów, będzie chronić oczy przed słońcem. Jeśli lubimy okulary z „fantazją” to możemy zamówić takie z barwionymi na różowo albo błękitnie szkłami, nie są to jednak typowe okulary przeciwsłoneczne, choć mogą mieć filtr UV, trudniej z polaryzacją, nie każdy producent to oferuje. Zawsze jednak warto pytać w salonie u optycznym, ponieważ obecnie tak naprawdę można zrobić okulary „na życzenie” klienta – radzi optometra

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Najbardziej o oczy powinni dbać rodzice dzieci, nawet małych, są specjalne sportowe, gumoweokulary z filtrami UV, najważniejsze by były lekkie. Koszt takich dziecięcych okularów to od 100 do 200.

Okulary przeciwsłoneczne i ich konserwacja

Jeżeli chcemy jak najdłużej cieszyć się naszymi okularami to nie możemy zapominać o ich pielęgnacji. Używamy do tego chusteczek z mikrofibry, nie nawilżających, które mogą działać ja papier ścierny i uszkadzać szkła. Nie nosimy także okularów jako opaski na włosach, niszczy to oprawę, która się nadmiernie rozszerza i wtedy już okulary „nie trzymają” się dobrze, mogą zsuwać się z nosa.

Jaka jest twoja reakcja?
Ale Super!
0
Ciekawy
0
Pomocny
0
Smutny
0

© 2019 magazynona.pl - wszelkie prawa zastrzeżone.

Do Góry