Reklama

Bostonka – wszystko co musisz wiedzieć

Opublikowano: pon, 8 mar 2021 10:21
Autor:

Bostonka – wszystko co musisz wiedzieć - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

ONA I DZIECKO Wysypka, gorączka, ból gardła, nudności – kiedy słyszymy o tego rodzaju objawach pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to ospa wietrzna. Okazuje się jednak, że podobne dolegliwości towarzyszą chorobie bostońskiej, zwanej też wysypką bostońską lub bostońską grypą. Atakuje ona głównie wczesną jesienią, a jej ofiarami najczęściej stają się dzieci.

Na bostonkę choruje dziś coraz większa liczba osób i wygląda na to, że wirus zagościł w Polsce na dobre. Najczęściej dotyka ona maluchy w wieku od 3 do 10 lat, choć zdarza się, że chorują na nią także dorośli. Bostonka zazwyczaj nie stanowi dużego zagrożenia dla naszego zdrowia, jednak jej objawy bywają bardzo uciążliwe. Jak rozpoznać chorobę oraz w jaki sposób ją leczyć? O tym piszemy poniżej.

Jak rozpoznać Bostonkę i nie pomylić z ospą

Bostonka, którą pierwszy raz zaobserwowano i opisano właśnie w Bostonie, wywoływana jest przez wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów. Choroba często mylona jest z anginą lub ospą wietrzną, bowiem pierwszymi jej objawami są wysoka gorączka, zapalenie gardła i wysypka, która z czasem rozprzestrzenia się i zlewa w duże czerwone plamy. Wirus bostoński to inaczej „choroba stóp, dłoni i ust”, ponieważ właśnie w tych okolicach najczęściej występują zmiany skórne. Początkowo przyjmują one postać czerwonych plamek, grudek natomiast później zmieniają się w bolesne pęcherzyki z płynem surowiczym.

Szczególnie uciążliwe dla chorego są pęcherzyki w jamie ustnej, to one powodują największy ból w trakcie jedzenia, picia, a nawet podczas przełykania śliny – mówi dr Buczyńska-Górna, pediatra.

Jak można się zarazić bostońską grypą

Bostonka jest chorobą zakaźną przenoszoną w bardzo szybkim tempie drogą kropelkową i pokarmową, dlatego najczęściej chorują na nią dzieci przebywające w dużych skupiskach, żłobkach czy przedszkolach. Picie ze wspólnego kubka, zabawa tą samą zabawką, zwyczajne kichnięcie w pobliżu kolegów czy po prostu obecność w przedszkolu lub szkole jednego zarażonego dziecka, może spowodować prawdziwą epidemię.

Jak zapobiec zarażeniu chorobą bostońską

Choć bostonka jest chorobą wysoce zaraźliwą, zazwyczaj nie zagraża naszemu życiu. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, aby jej zapobiec. Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę są codzienne nawyki higieniczne naszego dziecka. Bardzo ważne jest, by uczulić maluchy na to, by po każdym skorzystaniu z toalety, spacerze, zabawie w parku czy przed jedzeniem, dokładnie umyły ręce. Powinniśmy także uczyć je, aby nie wkładały zabawek do budzi, zasłaniały usta i nos podczas kichania bądź kaszlu. Ważne jest to, by nie korzystały z cudzych sztućców, kubków czy talerzy.

Rodzice również mogą zapobiegać epidemii bostonki, chociażby przebierając malucha zaraz po powrocie z przedszkola czy szkoły. Należy także częściej prać jego ubrania.   Zabawki oraz przybory szkolne powinni przemywać płynami antybakteryjnymi. Warto pamiętać, że duże skupiska ludzi są idealnym środowiskiem do rozwoju choroby. W czasie zwiększonego ryzyka dobrze jest nieco ograniczyć wizyty w kinie czy supermarkecie. W okresie infekcyjnym poziom odporności naszego dziecka jest nieco obniżony.

Jak leczyć bostonkę i zmniejszać dolegliwości

Bostonka jest chorobą wirusową, leczy się ją objawowo i choć powikłania występują rzadko, to nie powinniśmy zbyt długo zwlekać z wizytą u specjalisty. Jeżeli zauważymy charakterystyczne objawy, dobrze abyśmy zgłosili się po pomoc do pediatry. Lekarz po obejrzeniu dziecka, przebadaniu i ocenie jego stanu, zaleci odpowiednie leczenie.  Zwykle zaleca się pacjentom stosowanie środków przeciwbólowych. Jeżeli mamy do czynienia z wysoką temperaturą, to także środków przeciwgorączkowych.

 

 

Wysypkę i charakterystyczne pęcherzyki należy pielęgnować wodnym roztworem gencjany. Unikajmy rozdrapywania zmian, ponieważ może prowadzić to do zakażenia skóry oraz tkanki podskórnej, co będzie wymagało antybiotykoterapii. Przydadzą się leki łagodzące świąd i unikanie długich kąpieli oraz przegrzewania dziecka – radzi dr Buczyńska-Górna. Ze względu na to, że choroba bardzo szybko się rozprzestrzenia ważne jest, aby maluch w okresie leczenia – od trzech do siedmiu dni – pozostawał w domu oraz nie kontaktował się z rówieśnikami.

Musimy zadbać o to, by dziecko piło dużą ilość wody oraz jak najrzadziej dotykało zmian skórnych, które towarzyszą chorobie.

Choć bostonka zwykle przebiega łagodnie, a powikłania pojawiają się rzadko, to nie powinniśmy jej lekceważyć, gdyż opisywane są przypadki powikłań w postaci zapalenia opon mózgowych czy zapalenia mózgu – przestrzega dr Buczyńska-Górna.

Autorka tekstu: Anna Kopras Fijołek

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.