Reklama

Poród – wszystko co powinnaś wiedzieć

Opublikowano: 18 lutego 2021 09:29
Autor:

Poród – wszystko co powinnaś wiedzieć - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

ONA RADZI Kobiety, które są w pierwszej ciąży często stresują się przed porodem. Boją się i to naturalne. Nie wiedzą przecież, jak to jest. Dlatego warto przeczytać nasz tekst. Do porodu warto się przygotować. Wówczas rodzi się łatwiej.

Reklama

Kiedy zaczyna się poród?

Pytania, które zadaje sobie większość kobiet w pierwszej ciąży: „Czy będę wiedzieć, ze to już?”, Czy zdążę do szpitala”. Kiedy zaczyna się poród? – W kilku przypadkach: kiedy odejdą wody płodowe lub kiedy pojawi się plamienie z pochwy lub kiedy zaczną się skurcze – mówi lek. med. Miłosz Matuszczak, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w jarocińskim szpitalu. Chodzi o nasilające się skurcze, pojawiające się co 15 minut, później – co 10 minut. Jeśli stają się regularne, można powiedzieć, że zaczyna się poród.

Jak się zachować, gdy zaczyna się poród

Lekarz radzi, by zachować spokój, spakować się, zabrać dokumentację, rzeczy dla siebie i dla dziecka, przyjechać do szpitala. Najlepiej mieć torbę spakowaną już wcześniej, tak by w sytuacji i tak stresującej nie denerwować się i martwić się czy na pewno wszystko wzięłam. Oprócz rzeczy i dokumentów warto też zabrać ze sobą wodę, można również biszkopty. Choć lekarz podkreśla, by przed planowym porodem nie jeść. Lepiej być na czczo. – Przepełniony układ pokarmowy jest niebezpieczny dla samej pacjentki – przestrzega specjalista.

Kiedy nie wolno czekać i trzeba wezwać karetkę

Nagła sytuacja wymagająca szybkiej interwencji to pojawienie się obfitego krwawienia z pochwy. Wtedy trzeba natychmiast przyjechać do szpitala lub wezwać karetkę.

Jak przebiega poród.

Fizjologiczny poród zaczyna się na dobre, kiedy czynność skurczowa macicy staje się coraz silniejsza, pojawia się pełne rozwarcie szyjki macicy. Po pełnym rozwarciu (nawet do 10 cm) zaczyna się drugi etap porodu. Skurcze pojawiają się już co 2-3 minuty, co minutę. Dziecko się rodzi. Najczęściej pojawia się najpierw jego główka. Maluch jest badany przez neonatologa, mierzony, ważony, oceniany w skali Apgar. Kobieta natomiast przechodzi trzeci etap porodu – rodzi się łożysko, obkurcza się macica. Pozostaje jeszcze dwie godziny na porodówce, na obserwacji. Jeśli wszystko jest w porządku, mama trafia z dzieckiem na salę położnic. Pierwszy poród może trwać od kilku do kilkunastu godzin (licząc od odejścia wód). Kolejny czasem trwa godzinę.

Cięcie cesarskie kiedy powinno się robić?

Lekarze zalecają porody siłami natury. Czasem jednak zdarza się, że konieczny jest poród poprzez cięcia cesarskie. Planowe porody wskazane są dla kobiet po dwóch cięciach, gdy stwierdzono położenie miednicowe dziecka, gdy zwężona jest miednica, gdy dziecko jest bardzo duże, kiedy lekarze przewidują uraz dziecka podczas rodzenia naturalnego. Niekiedy cesarskie cięcie wykonuje się w trybie nagłym – kiedy dochodzi do objawów zagrożenia płodu (np. nieprawidłowe tętno dziecka, przedłużający się poród, zmniejszenie czynności skurczowej).

 

 

Czy można poprosić o „cesarkę”?

W ostatnich latach wiele kobiet chce rodzić poprzez cesarskie ciecie, choć nie ma do tego wskazań. Czy to jest dobre dla matki i dziecka? – Nie ma czegoś takiego, jak cięcie „na życzenie”. Chociaż wiem, że część pacjentek chce, wolałaby. Ze strachu. W sensie prawnym i medycznym nie ma jednak cięć na życzenie. Jeśli nie ma żadnych pzeciwwskazań, zawsze lepiej jest urodzić siłami natury – podkreśla lekarz. – Dla dziecka też jest tak lepiej, ze względu na kwestie bakteriologiczne, immunologiczne, przyszłej odporności. Zawsze staram się do tego przekonywać pacjentki. Zdarzają się jednak takie tokofobie (fobia przed porodem – przyp. red.).

Jakie błędy popełniają przyszłe mamy?

Zapytaliśmy specjalistę, jakie błędy popełniają przyszłe mamy – Za dużo czytają w internecie. Słuchają dr googla, a to potęguje strach, stres. Czasem dziewczyny straszą się same nawzajem – podkreśla specjalista. – Czytają, że poród trwa tydzień, czego ja, jak pracuję 27 lat, nie widziałem. Najlepiej jest rozmawiać o wszelkich wątpliwościach, problemach z lekarzem i położną. Dobrze jest zapisać się na zajęcia organizowane w ramach szkoły rodzenia. – Takie świadome kobiety naprawdę pięknie rodzą – dodaje Miłosz Matuszczak. Kiedy zapisać się do Szkoły Rodzenia? Najlepiej zacząć uczęszczać na spotkania od 30. tygodnia ciąży.

Czy ojciec powinien towarzyszyć nam przy porodzie?

Coraz częściej przy rodzącej jest mąż czy partner. Nie wszyscy jednak wytrzymują obciążenie. Czy warto zabierać przyszłego tatę na salę porodową? – Jest jedna podstawowa zasada – nie zmuszać. Do porodu powinien przyjść ten tata, który sam chce. Jeżeli jest nieprzygotowany psychicznie, po prostu przeszkadza – stwierdza lekarz.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.