Teraz Czytasz
Roślina idealna do sypialni

Roślina idealna do sypialni

Mariola Długaszek
roślina idealna do sypialni

Roślina idealna do sypialni – sansewieria (zwana też wężownicą lub językami teściowej). Warto jest ją mieć w każdej sypialni, przynajmniej z kilku powodów, przede wszystkim dla zdrowia. Jest bardzo wytrzymała, dlatego każde warunki są dla niej odpowiednie. Dlaczego zatem jej obecność w sypialni jest tak pożądana?

Roślina idealna do sypialni: dotlenia pomieszczenie

Sansewieria jest rośliną z grupy tych, które w nocy pochłaniają dwutlenek węgla, a za to uwalniają tlen. Wynika to z gatunkowego przystosowania rośliny do gorącego i suchego klimatu Afryki, w której rośnie w warunkach naturalnych. Dlatego jej obecność w pomieszczeniu gdzie śpimy dotleni je. Ułatwi nam zaśnięcie, ale także zapewniając głęboki, zdrowy sen. Dzięki temu obudzimy się wypoczęci i pełni energii.

Roślina idealna do sypialni: Oczyszcza powietrze z toksyn i zanieczyszczeń

Sansewiera jest idealnym „żywym filtrem”. Została zaliczona do grupy osiemnastu roślin, które najskuteczniej oczyszczają powietrze. Badania wykazały, że pochłania i rozkłada (bez szkody dla swojego wzrostu) wiele toksycznych związków. W tym niebezpieczne dla człowieka benzen i formaldehyd . Tym bardziej jest to dla nas ważne, gdyż te szkodliwe substancje znajdują się w niektórych zasłonach, tapetach, wykładzinach, meblach oraz środkach czystości i farbach. Dlaczego są szkodliwe dla ludzi? Gdyż jego spore ilości mogą wywoływać bólami głowy, a także bezsenność. W dodatku związki te działa toksycznie na układ oddechowy oraz osłabiają odporność.

Benzen to toksyczna substancja, używana do produkcji farb, lakierów, klejów. W wysokim stężeniu może wywoływać zawroty i bóle głowy, zaburzenia pracy serca. Ponadto obniżać nastrój, a nawet utrudniać dotlenienie mózgu. A może niestety znaleźć się również w naszej sypialni, więc warto się „ uzbroić w sansewierę”.

Roślina idealna do sypialni, jak uprawiać sansewierę:

Wężownica jest jedną z najbardziej wytrzymałych roślin, jednak ma swoje wymagania:

  • lubi ciepło, chłód jej szkodzi, dlatego przez cały rok powinna przebywać w pomieszczeniu. Zimą temperatura nie powinna spaść poniżej 15 stopni.
  • lubi słońce, jednak nie bezpośrednie. Jednak może stać również w cieniu
  • największym wrogiem wężownicy jest nadmiar wody w doniczce, dlatego podlewamy ją oszczędnie: latem raz na tydzień lub dwa, zimą – co trzy tygodnie. Sansewieria jest rośliną wapniolubną, można więc stosować zwykłą wodę z kranu.
  • nie lubi częstego przesadzania – robimy to dopiero wtedy, gdy korzenie rozpierają doniczkę.
  • nawozimy tylko latem (co dwa – trzy tygodnie) – stosujemy odżywki do kaktusów i sukulentów.

Jaka jest twoja reakcja?
Ale Super!
2
Ciekawy
9
Pomocny
2
Smutny
1

© 2019 magazynona.pl - wszelkie prawa zastrzeżone.

Do Góry