reklama

Byliny, które kwitną od lata do jesieni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: byliny jesienne

Byliny, które kwitną od lata do jesieni - Zdjęcie główne

foto byliny jesienne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIEPoznaj byliny, które kwitną od lata do jesieni. Te kwiaty sprawią, że twój ogród będzie kolorowy przez cały sezon.
reklama

reklama

 

Dlaczego warto mieć byliny, które kwitną od lata do jesieni

Kwitnące byliny letnie wspaniale komponują się z trawami ozdobnymi, żurawkami i lawendą oraz kwiatami jednorocznymi. Są roślinami długowiecznymi, co oznacza, że posadzone raz będą zdobiły nasz ogród na długie lata. W większości gatunków byliny zanikają na zimę i wypuszczają ponownie wiosną. W jednym miejscu mogą rosnąć kilka lat. Dzieli się je zazwyczaj dopiero po 3-4 latach lub jeszcze później w zależności od gatunku. Istnieje grupa bylin kwitnących, które przy odrobinie naszej pielęgnacji będą cieszyły nasze oczy swoimi kwiatami od czerwca do przymrozków.

reklama

 

10 bylin, które kwitną od lata do jesieni

Letnie byliny rozświetlą każdy ogrodowy zakątek, dodając rabatą koloru, a co najważniejsze przyciągną niezliczone ilości owadów zapylających, których z roku na rok jest coraz mniej. Poniżej opisuję 10 moich ulubionych bylin, które kwitna od lata do jesieni. Przeczytajcie, gdzie, kiedy i jak sadzic. Sprawdźcie w jakie lubią towarzystwo

reklama

Dzielżan ogrodowy

Dość wysoka jak na bylinę roślina nektarodajna. Jest jedną z najwyższych kwitnących bylin. Pędy na sztywne, pokryte włoskami. Koszyczki kwiatowe o średnicy do 5 cm w różnych odcieniach od żółci, pomarańcz po czerwień. Roślina zakwita w lipcu I kwitnie do późnej jesieni. Lubi stanowisko słoneczne, żyzną ziemię i stałe wilgotne podłoże. W pełnym słońcu bez wody roślina może podsychać dlatego warto posadzić dzielżany niższymi roślinami. Doskonale wyglądają posadzone z trawami ozdobnymi np. miskantami czy turzycami.

Nawłoć ogrodowa

Dobrze nam wszystkim znana, gdyż jej pokrewna kuzynka porasta pola i łąki. Nawłoć ogrodowa charakteryzuje się niższym wzrostem, bo dorasta zaledwie do 40 cm i nie jest tak ekspansywna jak łąkowe. Kwitnie od lipca do końca września. Lubi stanowiska słoneczne do półcienistego. Dobrze znosi suszę i mróz. Rośnie na ubogich ziemiach. Nadaje się na kwiat cięty i do suchych bukietów. Pięknie prezentuje się z roślinami miododajnymi, gdyż stanowi pożywkę dla pszczół i innych owadów. Świetnie wygląda i długo utrzymuje się w pojemnikach podobnie jak wrotycz.

 

Pysznogłówka

Jest jedną z najpiękniejszych bylin ogrodowych, kwitnących niemal całe lato. Pysznogłówka to wysoka roślina dorastająca do 100-120 cm. Niższe nowe odmiany dorastają do tylko 40 cm i świetnie nadają się do małych ogrodów. Pędy rośliny są wyprostowane, sztywno do góry i gęsto ulistnione. Kwiaty czerwone, białe, jasno i ciemno różowe lub fioletowe dość duże, zebrane w główkowate kwiatostany na szczytach pędów. Pysznogłówka przy odpowiedniej pielęgnacji kwitnie od czerwca do przymrozków. Po pierwszym kwitnieniu jeśli przytniemy kwiaty zakwitnie ponownie. Roślina ta jest miododajna. W słoneczne dni przyciąga owady zapylające. Jest także rośliną jadalną. Można z niej przygotować napój orzeźwiający. Wspaniale smakuje dodana do deserów i sałatek. Jej zapach wyczuwalny jest nawet kiedy poruszy ją lekki wiatr. Wspaniale prezentuje się w towarzystwie jeżówek lub posadzona po kilka sadzonek.

 

 

Jeżówka purpurowa

Moja ulubiona letnia bylina. Lubie ją za długi termin kwitnienia. Dorasta nawet do 90 cm wysokości. Odmiany niższe, karłowe osiągają nieco ponad 30-40 cm. Łodygi wyprostowane, sztywne. Koszyczki kwiatowe duże, w zależności od odmiany płatki białe, żółte, czerwone, żółte, pomarańczowe, zielone. Odmiany o pojedynczych kwiatach są miododajne. W letnie, słoneczne dni możemy na jednym kwiatostanie spotkać kilka owadów, a zwłaszcza motyli. Odmiany o pełnych kwiatach są mniej odwiedzane przez zapylacze. Jeżówka jest niezwykle modną rośliną, która uprawiana jest przez dziesiątki lat. Można powiedzieć, że jest jedną z najstarszych bylin ogrodowych. Kwitnie od czerwca do przymrozków. Po przekwitnięciu zaleca się ściąć przekwitnięty kwiatostany, wtedy pobudzały roślinę do ponownego wypuszczenia kwiatu. Jeżówka purpurowa jest rośliną leczniczą i wykorzystywana jest farmacji.

 

Rudbekia

Nie sposób przejść obojętnie wokół tejże rośliny. Występuje w kilku odmianach , choć bardzo często w przydomowych ogrodach sadzona jest rudbekia błyskotliwa, naga i owłosiona. Wszystkie odmiany rudbekii są bylinami wieloletnimi tworzącymi mocne, gęste kępy. Jaskrawe wybarwione kwiaty przypominające swoim wyglądem stokrotki urozmaicają każdy bylinowy ogród od wczesnego lata, aż do późnej jesieni. Pomarańczowe lub żółte kwiaty mają wyraźne spiczaste środki otoczone zwieszającymi się płatkami. Najbardziej lubianą przez ogrodników jest rudbekia błyskotliwa o kwiatach średnicy do 7-8 cm dorastająca do około 70 cm. Natomiast rudbekia lśniąca jest najwyższą z wszystkich odmian, bo dorasta nawet do 200 cm. Jest najłatwiejsza w uprawie. Wszystkie odmiany są długowiecznymi bylinami, kwitnącymi od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Rudbekię sadzimy od jesieni lub wczesną wiosną w żyznej glebie. Wybieramy otwarte, słoneczne miejsca. Po posadzeniu możemy roślinę wyściółkować. Przekwitnięte kwiaty regularnie usuwamy. Jeśli prowadziliśmy odmiany nieco wyższe lepiej powiązać roślinę i przywiązać np. do pędów bambusa. Po deszczu pod wpływem ciężaru rudbekia lubi się pokładać.

 

 

Krwawnik ogrodowy

Różnobarwne kwiaty krwawnika pojawiają się już w czerwcu. Na prostych łodygach w czerwcu pojawiają się żółte, białe, różowe, pomarańczowe lub czerwone kwiaty. Bylina przyciąga mnóstwo pszczół. Świetnie nadaje się do ogrodów naturalistycznych i suche łąki kwietne. Nadaje się na suche bukiety. Krwawniki uprawiamy w pełnym słońcu, gdyż lubi suche podłoże. Po kwitnieniu co 3-4 lata można dzielić roślinę i tym samym odmładzać ją. Wyższe gatunki wymagają podpór, gdyż dorastają do 50 cm, niższe do 30 cm. Najpiękniej roślina wygląda posadzona w grupie, po 3-5 sadzonek obok siebie lub w towarzystwie innych długo kwitnących bylin letnich.

 

 

Ostróżka ogrodowa

Bylina dorastająca nawet do 160 cm. Niższe odmiany osiągają około 60 cm. Starsze rośliny kwitną niezwykle długo, po ścięciu przekwitniętego kwiatostanu pojawia się nowy. Ostróżki ma kwiaty w różnobarwnych kolorach: fioletowym, białym, niebieskim, różowym zebrane w długie, groniaste kwiatostany na wypróbowanych pędach. Bylina kwitnie od czerwca do sierpnia. Roślina dobrze prezentuje się w dużych nasadzeniach na tle np. trawnika oraz w kompozycjach z różami. Wiosną konieczne jest zasilanie nawozami do roślin kwitnących. Wymaga podparcia i podwiązywania. Ostróżka jest rośliną trującą dlatego zaleca się sądzić ją w miejscach, gdzie nie przebywają dzieci.

 

Liliowiec ogrodowy

Krzewiasta bylina o niezwykle barwnych kwiatach, elegancko prezentujące się na letnich rabatach. Liście rośliny przypominają swoim wyglądem trawę szerokolistną. Liliowce są odporne na mróz i łatwe w uprawie. Dostępne w niemalże wszystkich kolorach. Każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień, dlatego liliowce nazywane są kwiatami „jednego dnia”. Kwiaty niektórych gatunków otwierają się zaraz o świcie, wcześnie rano, a inne dopiero popołudniem. Kwiaty składają się z trzech płatków korony i trzech działek kielicha. Stare odmiany mają zwężające się kwiatostany podobne do lilii. Nowe odmiany mieszańców mają kwiaty półpełne, okrągłe o fryzowatych lub pełnych kwiatach. Wysokie odmiany liliowców pięknie komponują się z trawek i ozdobnymi lub w towarzystwie innych bylin tego samego pokroju kwiatów. Barwne odmiany karłowe często powtarzają kwitnienie i mogą być uprawiane w donicach. Liliowce sadzimy w żyznej, zatrzymującej wilgoć glebie w słonecznym miejscu. Posadzone w cieniu lub półcieniu liliowce kwitną bardzo słabo. Odmiany o purpurowych kwiatach nie tolerują zbyt silnego nasłonecznienia. Bylinę odmładzamy co 3-4 lata. Karpi dzielimy późnym latem lub wczesną wiosną. Płatki liliowców są jadalne.

Rozchodnik okazały

To bylina osiągająca od 30-50 cm. Pędy grube, wyprostowane. Liście szerokie, mięsiste. W zależności od odmiany białe, zielone lub bordowe. Kwitnie bardzo obficie od sierpnia do przymrozków. Jest rośliną miododajną. Najchętniej odwiedzaną przez motyle. Dość ekspansywna, szybko dorastająca się dlatego co 2 lub 3 lata warto podzielić kępę. Zalecana jest do ogrodów skalnych, najlepiej sądzić po 3-5 sadzonek obok siebie. Lubi glebę gliniastą, piaszczystą, ubogą i suchą. Gnije kiedy jest zalewana od nadmiaru wody. Kwiatostany zimą stanowią dodatkową ozdobę ogrodu.

 

Mikołajek płaskolistny

To wyjątkowa bylina, która osiąga do 100 cm rocznie. Pędy proste, wyprostowane, wymagające podparcia. Liście kłujące, zaopatrzone. Kwiaty koloru jasnoniebieskiego, zebrane w jajowaty kwiatostan otoczony podsadkami otoczonym liśćmi. Kwitnie od lipca do sierpnia. Po tym okresie traci kolor i zasycha. Wówczas można wykorzystać to do zrobienia suchych kompozycji. Mikołajek lubi słoneczne, suche miejsca oraz piaszczystą, ubogą ziemię. Doskonale prezentuje się w ogrodach naturalistycznych.

Jakie kwitnące byliny kochacie?

Mam nadzieję, że zachęciłam was do sadzenia kwitnacych bylin. Piszcie w komentarzach jakie byliny kochacie. A moze polecicie coś jeszcze?

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama