reklama
reklama

Poznaj 9 antykomarowych roślin, które najlepiej odstraszają komary i kleszcze

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIE Oto naturalne sposoby na walkę z komarami. Poznaj 9 antykomarowych roślin, które warto mieć w ogrodzie. Niektóre chronią cię nie tylko przed komarami, ale także kleszczami, meszkami i muchami.
reklama

Utrapieniem nie tylko dla ogrodniczek stają się natrętne komary, muchy czy meszki. Ich bzyczenie, kąsanie są nie do zniesienia. Potrafią popsuć niejedną kolację, którą chcielibyśmy spożyć na świeżym powietrzu. Są jednak rośliny , które pozwalają z nimi walczyć

Co sprzyja rozwojowi komarów?

Jeśli w ogrodzie obok miejsca naszego wypoczynku mamy oczko wodne lub jakiś inny zbiornik z wodą, owadów tych będzie jeszcze więcej. Woda sprzyja rozwojowi komarów, gdyż jest naturalnym miejscem, gdzie komarzyce składają jaja.

Dlaczego lepiej stosować naturalne sposoby na komary?

W sklepach i centrach ogrodniczych jest mnóstwo różnych preparatów w postaci sprayów, płynów, kremów czy pułapek. Większość dostępnych na rynku preparatów ma działanie owadobójcze i służy do oprysku trawników, krzewów, altan, elewacji budynków, by pozbyć się komarów i meszek w ogrodzie. Można stosować je także w pomieszczeniach, tam gdzie śpimy i przebywamy najczęściej. 

Zwolenników i przeciwników takich środków chemicznych jest wielu. Dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą z różnych przyczyn stosować gotowych preparatów, polecam rośliny, które równie skutecznie odstraszą uciążliwe owady.

Te rośliny odstraszają komary i kleszcze

Roślin, których nie lubią komary i inne uciążliwe owady jest wiele, m.in.:

  • lawenda
  • koper włoski
  • wrotycz
  • komarzyca

Jest ich o wiele więcej . Piszę o każdej z nich tekście. Wystarczy, że posadzimy je na tarasie, balkonie i w tych miejscach ogrodu, gdzie odpoczywamy i relaksujemy się najczęściej. Rośliny te dzięki olejkom zawartym w liściach, łodydze czy kwiatach będą skutecznie odstraszały:

  •  komary, 
  • meszki 
  • i muchy, by te omijały nas z daleka.

Czy  komarzyca (plektrantus) chroni naturalnie przed komarami?

Jest rośliną jednoroczną, choć bardziej doświadczeni ogrodnicy podjęli już z powodzeniem próbę przezimowania jej w pomieszczeniu.

Komarzyca ze względu na  swoje walory estetyczne stosowana jest do nasadzeń doniczkowych. Coraz chętniej wykorzystujemy roślinę do zdobienia balkonów i tarasów. Rzadko sadzimy ją na rabatach, gdyż jest to roślina pojemnikowa. Listki komarzycy są zielone z białą obwódką. Wytwarza długie, zwisające pędy, które niekiedy pod koniec sezonu mogą mierzyć ponad 150-160 centymetrów długości.

Dodatkowym atutem jest specyficzny zapach. Podobny do suszu zielarskiego lub zapalonych kadzidełek. Tego zapachu nie lubią owady. Wystarczy lekko poruszyć rośliną lub uszczknąć listek, by poczuć uwalniany z niej aromat. 

Roślina, która chroni przed komarami: bodziszek korzeniasty

Przyjemny dla ludzi, korzenny zapach uwalniany przez bodziszka korzeniastego jest uciążliwy dla owadów. Nie lubią go też ślimaki. Bodziszek jest byliną wieloletnią. Rozrasta się niezwykle szybko przez kłącza podziemne i nadziemne.

Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty są delikatne ciemno lub jasnoróżowe. Bodziszek korzeniasty jest rośliną leczniczą. Zawarte w jego korzeniach oleje mają właściwości ściągające i łagodzą dolegliwości skórne. Maści przygotowywane właśnie z tej rośliny stosowane są przez osoby z łuszczycą i bielactwem. 

Geranium anginka to antykomarowa roślina

Jest jedną z najbardziej pachnących roślin doniczkowych. Zwana jest także pachnącą pelargonią lub anginką. Zielone listki geranium wydają aromatyczny, charakterystyczny zapach owoców cytrusowych. 

Roślina ceniona jest za swoje niezwykłe właściwości. Wyciągi, ekstrakty i olejki z niej działają uspokajająco, zmniejszają stany lękowe, łagodzą napięcia przy menopauzie i w zaburzeniach menstruacji, stymulują układ odpornościowy, odprężają i przeciwdziałają depresji. 

Geranium bardzo chętnie uprawiane jest w donicach. Świetnie komponuje się z innymi roślinami jednorocznymi. Mogą być sadzone pojedynczo. Ze względu na swój dość intensywny zapach skutecznie odstrasza owady. Anginki nie lubią komary, a dla nas ludzi jest on bardzo przyjemny. 

Olejek z kocimiętki odstrasza komary lepiej niż  preparaty chemiczne.

Bardzo delikatna letnia bylina. W ostatnich latach coraz chętniej uprawiana w przydomowych ogrodach. Występuje w kilku kolorach. Najczęściej w niebieskim, choć można kupić białą i różową. Kocimiętka urzeka swoim wyglądem i niezwykłym zapachem. 

Kwitnie od maja do końca lata. Powtarza kwitnienie. Po pierwszym kwitnieniu konieczne jest przycięcie kwiatostanów, by po dwóch tygodniach roślina zakwitła ponownie. Jej działanie udowodnili amerykańscy naukowcy w 2001 roku, którzy na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań stwierdzili, że olejek z kocimiętki odstrasza komary skuteczniej niż gotowe preparaty chemiczne.

Jaką lawendę osadzić, by odstraszać komary

Chyba nie ma ogrodnika, który nie znałby tej niezwykle pięknej i aromatycznej rośliny ozdobnej i zielarskiej. Lawenda uprawiana jest ze względu na ozdobne kwiaty, które przyciągają mnóstwo owadów zapylających. W słoneczne dni możemy zaobserwować na roślinie mnóstwo pszczół, motyli i trzmieli. 

Nie znoszą jej za to komary. Lawenda wąskolistna kwitnie od czerwca do końca jesieni, gdyż przy odpowiedniej pielęgnacji powtarza kwitnienie. Kwiatostany tejże pięknej byliny mogą być koloru białego, niebieskiego i różowego.

Najbardziej odporną na niskie temperatury jest lawenda o niebieskich kwiatach, za wyjątkiem lawendy francuskiej, która w naszym klimacie nie zimuje. Lawenda wykorzystywana jest m.in. we florystyce.

 Z kwiatów można robić aromatyczne bukiety, woreczki, które możemy włożyć do szaf. Nasze babcie stosowały woreczki z lawendą, by odstraszyć mole. Dzisiaj ogrodnicy przygotowują aromatyczne olejki czy sole do kąpieli. Suszona lawenda może być dodatkiem do ciast i ciasteczek. 

Lawendę możemy uprawiać na balkonach i tarasach. Najlepiej sadzić ją w miejscach, gdzie odpoczywamy i grillujemy. Uwalniająca się woń z kwiatów lawendy spowoduje, że kiedy usiądziemy wieczorną porą na tarasie, uchronimy się przed uciążliwymi komarami.

Wrotycz odstrasza komary, mole, mszyce i muchy

Gatunek ten najczęściej możemy spotkać na łąkach czy polach. Popularnie przez ogrodników nazywany jest chwastem, choć tak naprawdę jest rośliną zielarską wykorzystywaną w medycynie ludowej od wielu lat. 

Pomaga leczyć stany depresyjne, łagodzi dolegliwości związane z bolesnymi miesiączkami. Większość preparatów z kwiatów wrotyczu jest przygotowywana na zwalczanie wszawicy. Wrotycz jest rośliną wydzielającą dość specyficzny, charakterystyczny zapach. 

Jest on wyczuwalny dla nas ludzi, ale także zwierząt. Muchy, komary, mszyce, mole, a nawet kleszcze omijają miejsce, gdzie ta roślina występuje. 

Wrotycz równie skutecznie jak lawenda, kocimiętka czy bodziszek odstrasza komary. Kwiatostany rośliny możemy wykorzystywać do przygotowania suchych bukietów, które będą zdobiły wnętrza pomieszczeń do końca zimy. 

Zioła, które odstraszają komary

Z całą pewnością ziół nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie. Są coraz chętniej uprawiane przez osoby nie posiadające ogrodów. Z wielkim powodzeniem mogą rosnąć na tarasach i balkonach. 

Zioła ze względu na swoje aromaty zawarte we wszystkich częściach rośliny odstraszają owady. Warto sadzić je w miejscach, gdzie lubimy przebywać. Możemy łączyć je z innymi roślinami zielarskimi i ozdobnymi. 

Oto trzy ziołowe rośliny, które odstraszają uciążliwe owady:

  • mięta pieprzowa
  •  koper 
  • bazylia

Wszystkim nam dobrze znana mięta pieprzowa uprawiana jest w ogrodach od lat. Jej zapach nie jest lubiany przez komary i muchy. Podobne działanie mają koper czy bazylia. 

Osobom, które chciałyby przysiąść wieczorem w ogrodzie i uniknąć ciągłego bzyczenia komarów i much nad uchem polecam natrzeć odsłonięte części ciała listkami mięty. Ochronimy się tym samym przed natarczywymi insektami.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama