reklama

Oświetlenie samochodowe – jak z niego korzystać, aby uniknąć mandatu?

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor:

Oświetlenie samochodowe – jak z niego korzystać, aby uniknąć mandatu? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraOświetlenie samochodowe pełni bardzo ważną funkcję. Wpływa na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Wyróżnia się kilka rodzajów świateł, które każdy kierowca musi znać. Warto przypomnieć sobie, w jakich sytuacjach należy ich używać. Dzięki temu unikniesz kosztownego mandatu, a także zmniejszysz ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku.

Jakie są rodzaje świateł w samochodzie?

Wyróżnia się różne rodzaje świateł w samochodzie. Można je podzielić na wewnętrzne oraz zewnętrzne. Pierwsze z nich znajdują się wewnątrz kabiny. Co prawda one także wpływają na bezpieczeństwo, jednak ich główną funkcją jest zapewnienie wygody kierowcy oraz pasażerom. Do tej grupy zalicza się m.in. oświetlenie kabiny i bagażnika, podświetlenie deski rozdzielczej oraz różnych przycisków i przełączników.

Największy wpływ na bezpieczeństwo na drodze mają światła zewnętrzne. Wśród nich wyróżnia się:

  • światła mijania (krótkie)
  • światła drogowe (długie),
  • światła do jazdy dziennej,
  • światła postojowe,
  • światła pozycyjne,
  • światła hamowania (STOP),
  • światło cofania,
  • światła awaryjne,
  • kierunkowskazy,
  • światła przeciwmgielne,
  • światła odblaskowe.
Każde z nich pełni inną funkcję oraz może być stosowane w określonych sytuacjach.

Kiedy należy stosować konkretne rodzaje świateł samochodowych?

Sprawdź, kiedy należy korzystać z konkretnych świateł samochodowych, aby jazda była komfortowa oraz bezpieczna.

Światła mijania

Są nazywane także krótkimi. Ich symbolem na desce rozdzielczej jest zielony reflektor z kreskami skierowanymi ku dołowi. Tych świateł należy używać przez całą dobę w trakcie jazdy, chyba że przepisy prawa dopuszczają lub nakazują stosowanie innego oświetlenia w określonych przypadkach.

Światła drogowe

Nazywane potocznie długimi. Ich funkcją jest oświetlanie przestrzeni przed pojazdem. Są ustawione symetrycznie, dzięki czemu tak samo oświetlają lewą i prawą stronę samochodu. Można ich używać wyłącznie od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych odcinkach dróg. Ten rodzaj oświetlenia może oślepiać innych kierowców, dlatego trzeba je wyłączyć w momencie zbliżania się do innego pojazdu przed Tobą lub w chwili zauważenia samochodu jadącego z naprzeciwka.

Światła do jazdy dziennej

Mają białą barwę. Można z nich korzystać od świtu do zmierzchu zamiast świateł mijania wyłącznie przy dobrych warunkach pogodowych oraz dobrej widoczności. Nowoczesne samochody są wyposażone w specjalne czujniki, które po zapadnięciu zmroku czy wjechaniu do tunelu automatycznie przełączają światła do jazdy dziennej na mijania.

Światła postojowe

Mają one za zadanie sygnalizować położenie stojącego pojazdu w trudnych warunkach pogodowych. Mogą być uruchomione wyłącznie po jednej stronie samochodu.

Światła pozycyjne

Są umieszczone z przodu, z tyłu i na bokach pojazdu. Mają oświetlać samochód w czasie jego postoju. Można je włączać również w warunkach niedostatecznej widoczności.

Światła hamowania

Mają czerwoną barwę i znajdują się z tyłu pojazdu. Informują kierowców jadących za samochodem o tym, że rozpoczął on hamowanie. Dzięki temu mogą oni zmniejszyć prędkość, aby uniknąć zderzenia. Uruchamiają się automatycznie przy naciskaniu hamulca nożnego.

Światło cofania

Ma białą barwę i jest umiejscowione z tyłu samochodu. Uruchamia się automatycznie po wrzuceniu wstecznego biegu.

Światła awaryjne

Działają nawet przy wyłączonym silniku. Ich główną funkcją jest informowanie o postoju pojazdu, który jest spowodowany awarią lub wypadkiem.

Kierunkowskazy

Tzw. migacze są stosowane do informowana o chęci zmiany pasa lub kierunku jazdy. Muszą być uruchomione odpowiednio wcześnie, aby inni uczestnicy ruchu mogli się przygotować np. poprzez zmniejszenie prędkości.

Światła przeciwmgielne

Światła przeciwmgielne są przeznaczone do jazdy w trudnych warunkach pogodowych, gdy przejrzystość powietrza jest bardzo słaba. Mają one białą barwę i mogą oślepiać innych uczestników ruchu, dlatego trzeba z nich odpowiednio korzystać. Światła przednie mogą być włączone jedynie przy ograniczonej widoczności spowodowanej opadami, mgłą lub innymi zjawiskami atmosferycznymi. Z kolei tylne należy włączyć, gdy widoczność wynosi mniej niż 50 m. Jeśli warunki się poprawią lub z tyłu zbliża się inny pojazd, należy je niezwłocznie wyłączyć.

Światła odblaskowe

Nie emitują one własnego światła, ale odbijają to pochodzące od innych pojazdów. Mają zwiększać widoczność samochodu po zmroku i w trudnych warunkach atmosferycznych.

Co grozi za niewłaściwe używanie świateł samochodowych?

Kierowcy, którzy nie używają lub stosują w niewłaściwy sposób światła samochodowe, muszą się liczyć z możliwością otrzymania mandatu i punktów karnych. Dokładny opis kar znajduje się w aktualnym taryfikatorze. Jeśli nie będziesz przestrzegać zasad dotyczących świateł w aucie, to możesz otrzymać nawet 300 zł mandatu oraz 4 punkty karne. Pamiętaj, że po przekroczeniu limitu 24 punktów (lub 20, jeśli masz prawo jazdy krócej niż rok), trzeba ponownie zdawać egzamin. Jeśli nie uda się to za pierwszym razem, niezbędne będzie zaliczenie całego kursu od nowa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE