Jakie są rodzaje świateł w samochodzie?
Wyróżnia się różne rodzaje świateł w samochodzie. Można je podzielić na wewnętrzne oraz zewnętrzne. Pierwsze z nich znajdują się wewnątrz kabiny. Co prawda one także wpływają na bezpieczeństwo, jednak ich główną funkcją jest zapewnienie wygody kierowcy oraz pasażerom. Do tej grupy zalicza się m.in. oświetlenie kabiny i bagażnika, podświetlenie deski rozdzielczej oraz różnych przycisków i przełączników.Największy wpływ na bezpieczeństwo na drodze mają światła zewnętrzne. Wśród nich wyróżnia się:
- światła mijania (krótkie)
- światła drogowe (długie),
- światła do jazdy dziennej,
- światła postojowe,
- światła pozycyjne,
- światła hamowania (STOP),
- światło cofania,
- światła awaryjne,
- kierunkowskazy,
- światła przeciwmgielne,
- światła odblaskowe.
Kiedy należy stosować konkretne rodzaje świateł samochodowych?
Sprawdź, kiedy należy korzystać z konkretnych świateł samochodowych, aby jazda była komfortowa oraz bezpieczna.
Światła mijania
Są nazywane także krótkimi. Ich symbolem na desce rozdzielczej jest zielony reflektor z kreskami skierowanymi ku dołowi. Tych świateł należy używać przez całą dobę w trakcie jazdy, chyba że przepisy prawa dopuszczają lub nakazują stosowanie innego oświetlenia w określonych przypadkach.
Światła drogowe
Nazywane potocznie długimi. Ich funkcją jest oświetlanie przestrzeni przed pojazdem. Są ustawione symetrycznie, dzięki czemu tak samo oświetlają lewą i prawą stronę samochodu. Można ich używać wyłącznie od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych odcinkach dróg. Ten rodzaj oświetlenia może oślepiać innych kierowców, dlatego trzeba je wyłączyć w momencie zbliżania się do innego pojazdu przed Tobą lub w chwili zauważenia samochodu jadącego z naprzeciwka.
Światła do jazdy dziennej
Mają białą barwę. Można z nich korzystać od świtu do zmierzchu zamiast świateł mijania wyłącznie przy dobrych warunkach pogodowych oraz dobrej widoczności. Nowoczesne samochody są wyposażone w specjalne czujniki, które po zapadnięciu zmroku czy wjechaniu do tunelu automatycznie przełączają światła do jazdy dziennej na mijania.
Światła postojowe
Mają one za zadanie sygnalizować położenie stojącego pojazdu w trudnych warunkach pogodowych. Mogą być uruchomione wyłącznie po jednej stronie samochodu.
Światła pozycyjne
Są umieszczone z przodu, z tyłu i na bokach pojazdu. Mają oświetlać samochód w czasie jego postoju. Można je włączać również w warunkach niedostatecznej widoczności.
Światła hamowania
Mają czerwoną barwę i znajdują się z tyłu pojazdu. Informują kierowców jadących za samochodem o tym, że rozpoczął on hamowanie. Dzięki temu mogą oni zmniejszyć prędkość, aby uniknąć zderzenia. Uruchamiają się automatycznie przy naciskaniu hamulca nożnego.
Światło cofania
Ma białą barwę i jest umiejscowione z tyłu samochodu. Uruchamia się automatycznie po wrzuceniu wstecznego biegu.
Światła awaryjne
Działają nawet przy wyłączonym silniku. Ich główną funkcją jest informowanie o postoju pojazdu, który jest spowodowany awarią lub wypadkiem.
Kierunkowskazy
Tzw. migacze są stosowane do informowana o chęci zmiany pasa lub kierunku jazdy. Muszą być uruchomione odpowiednio wcześnie, aby inni uczestnicy ruchu mogli się przygotować np. poprzez zmniejszenie prędkości.
Światła przeciwmgielne
Światła przeciwmgielne są przeznaczone do jazdy w trudnych warunkach pogodowych, gdy przejrzystość powietrza jest bardzo słaba. Mają one białą barwę i mogą oślepiać innych uczestników ruchu, dlatego trzeba z nich odpowiednio korzystać. Światła przednie mogą być włączone jedynie przy ograniczonej widoczności spowodowanej opadami, mgłą lub innymi zjawiskami atmosferycznymi. Z kolei tylne należy włączyć, gdy widoczność wynosi mniej niż 50 m. Jeśli warunki się poprawią lub z tyłu zbliża się inny pojazd, należy je niezwłocznie wyłączyć.
Światła odblaskowe
Nie emitują one własnego światła, ale odbijają to pochodzące od innych pojazdów. Mają zwiększać widoczność samochodu po zmroku i w trudnych warunkach atmosferycznych.