reklama

Jak przechowywać pelargonie jesienią i zimą. Praktyczne wskazówki i porady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Jak przechowywać pelargonie jesienią i zimą. Praktyczne wskazówki i porady - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIEPrzechowywanie pelargonii w okresie jesienno-zimowym jest łatwe i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Dzięki temu możemy zachować te urocze rośliny na przyszły sezon i cieszyć się nimi ponownie.
reklama

Jesień to okres, kiedy wiele roślin doniczkowych, w tym pelargonie, przygotowuje się do okresu spoczynku. Aby cieszyć się nimi w przyszłym sezonie, warto przestrzegać kilku istotnych zasad przechowywania pelargonii jesienią i zimą. Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki i porady.

Kiedy schować pelargonie?

Najlepszym okresem na przeniesienie pelargonii do wnętrza jest jesień, zazwyczaj na przełomie października i listopada. Temperatury oscylujące w granicach 0°C do -1°C nie stanowią zagrożenia, jednak już spadki do -3°C mogą skutkować trwałymi uszkodzeniami rośliny.

Jakie miejsce dla pelargonii?

Pelargonie najlepiej przechowuje się w jasnym i chłodnym miejscu. Idealne są pomieszczenia z temperaturą w zakresie 7-10 stopni Celsjusza. Przechowywanie w zbyt ciepłym miejscu może skutkować wzrostem rośliny, co jest niepożądane w okresie spoczynku. Uwaga! Temperatura w pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 0 st. C.

reklama

Jak często podlewać pelargonie zimą?

W okresie jesieni zmniejsz podlewanie pelargonii. Rośliny wchodzą w fazę spoczynku, a nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia korzeni. Podlewaj umiarkowanie, utrzymując glebę lekko wilgotną, ale nie mokrą. Wystarczy jeśli zrobisz to raz na 3 tygodnie.
 

Czy obcinać pelargonie na zimę?

Pelargonie wymagają jesiennej przycinki. Do tego celu używamy ostrych i zdezynfekowanych nożyc lub noża. Przycinamy pędy rośliny powyżej węzła, zachowując długość około 15-20 cm. Ponadto eliminujemy suche, żółte lub chore liście. Regularnie sprawdzaj przechowywane pelargonie, zwłaszcza pod kątem ewentualnych problemów z chorobami lub szkodnikami. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, podjęcie działań zapobiegawczych będzie kluczowe.
 

Jak przygotować pelargonie na wiosnę?

W lutym lub na początku marca przenosimy kwiaty na okienne parapety i zwiększamy podlewanie. Dzięki temu łatwiej przystosuje się do nowych warunków. Warto także wymienić podłoże na nowe. Podczas wiosennego procesu warto pamiętać o przycinaniu. Jeśli pelargonie były przechowywane w piwnicy, mogły wykształcić długie, dzikie pędy. Takie pędy usuwamy, ponieważ na nich nie pojawią się kwiaty.

reklama

Przeczytaj także:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama