Drożdże do pielęgnacji roślin były używane już od dawien dawna. Wykorzystywały je już nasze prababcie. Dziś, kiedy zwracamy dużą uwagę na ekologię i wybieramy środki, które w jak najmniejszym stopniu oddziałują na przyrodę i nasze zdrowie, drożdże znów stały się popularnym środkiem do pielęgnacji wykorzystywanym w ogrodach.
Dlaczego warto używać drożdży jako nawozu?
Mikstura przygotowywana z wykorzystaniem drożdży przynosi ponoć doskonałe rezultaty. Drożdże wzmacniają korzenie, pobudzają rośliny do wzrostu oraz sprawiają, że bujniej kwitną. Zmniejszają również ryzyko występowania chorób, ograniczając ilość patogenów. To naturalne i ekologiczne rozwiązanie, które może przynieść wspaniałe efekty w Twoim ogrodzie.
Jak przygotować nawóz z drożdży?
Potrzebne nam będzie 100 gramów świeżych drożdży piekarniczych oraz 10 litrów ciepłej wody. Wrzuć drożdże do wody i pozostaw na godzinę. Tak przygotowanym roztworem podlewamy rośliny – nie wymaga on dodatkowego rozcieńczania. Co ważne, może być również używany jako oprysk do walki m.in. z mszycą.
Kiedy i jak stosować nawóz z drożdży?
Najlepsze efekty przynosi nawożenie z wykorzystaniem drożdży, jeśli mieszankę będziemy stosować co dwa tygodnie. Najlepiej robić to wiosną oraz pod koniec lata. Do przygotowania mikstury radzimy wykorzystać deszczówkę, ponieważ nie zawiera chloru, który mógłby niekorzystnie wpływać na działanie drożdży.
Na jakie rośliny działa nawóz z drożdży?
Nawóz, który sporządzimy z wykorzystaniem drożdży, możemy wykorzystać do podlewania krzewów ozdobnych, kwiatów, drzewek owocowych, a nawet truskawek i pomidorów. Jest on bardzo wszechstronny, tani i nieszkodliwy dla środowiska.
Jak przygotować oprysk z drożdży?
Oprysk z drożdży to skuteczny i naturalny sposób na ochronę roślin przed szkodnikami i chorobami. Aby go przygotować, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:Składniki:
- 100 g świeżych drożdży piekarskich
- 0,5 litra mleka 3,2%
- 10 litrów wody
- 1 łyżka płynnego szarego mydła
Przygotowanie roztworu:
Rozpuść drożdże piekarskie w 0,5 litra mleka o zawartości tłuszczu 3,2%. Następnie rozcieńcz powstały roztwór w 10 litrach wody. Aby ciecz lepiej przylegała do liści, dodaj do roztworu około 1 łyżki płynnego szarego mydła i dokładnie wymieszaj.
Aplikacja oprysku:
Przygotowanym roztworem opryskuj rośliny, najlepiej polewając je od wierzchołka. Upewnij się, że cieczą pokryjesz zarówno górną, jak i dolną stronę liści. Taki zabieg wykonuj regularnie, raz w tygodniu, przez cały okres wegetacyjny.
Zalecenia:
Opryskiwanie jest szczególnie ważne w chłodne lata oraz po kilkudniowych opadach deszczu, kiedy to rośliny są bardziej podatne na choroby.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.