Tuje są niezwykle popularnymi roślinami w naszych ogrodach z wielu powodów. Ich gęste, wiecznie zielone liście i estetyczny kształt czynią je idealnymi do tworzenia żywopłotów, które zapewniają prywatność i ochronę przed wiatrem. Ponadto, tuje łatwo utrzymać w odpowiednim kształcie dzięki przycinaniu, co sprawia, że są chętnie wybierane jako elementy ozdobne.
Warto jednak wiedzieć, że tuje przeznaczone na żywopłoty lub formowane w różne kształty powinny być przycięte trzy razy w roku. Zakres i rozmiar poszczególnych cięć może znacznie się różnić.
Dlaczego należy przycinać tuje?
Przycinanie tui jest ważne z kilku powodów:Estetyka - regularne przycinanie tui pozwala zachować ich ładny kształt i wygląd. Dzięki odpowiedniemu cięciu tuj można utrzymać estetyczny wygląd ogrodu, ale też nadać kształt żywopłotom czy pojedynczym egzemplarzom.
Zachowanie zdrowia - przycinanie pozwala usunąć uschnięte, chore lub uszkodzone części rośliny, co wpływa pozytywnie na jej zdrowie. Usuwanie martwych części pomaga uniknąć rozprzestrzeniania się chorób i szkodników na całą roślinę.
Gęstość i zagęszczenie - odpowiednie przycinanie może pobudzić rośliny do rozgałęziania się i zwiększenia gęstości. W efekcie tui stają się bardziej bujne i gęste, co wpływa na większą prywatność, a w przypadku żywopłotu, zapewnia lepszą ochronę przed wiatrem i hałasem.
Regularne przycinanie tui jest niezwykle istotne w przypadku żywopłotu, ponieważ zaniedbana, gęsto posadzona roślina może sama sobie ograniczać dostęp do światła. W rezultacie, gałęzie, które nie otrzymują wystarczającej ilości światła słonecznego, zaczną zamierać. Dlatego, jeśli rozpoczniesz tworzenie żywopłotu z tui, pamiętaj, że konieczne będzie jego regularne przycinanie.
Kiedy przycinać tuje?
Aby zachować ładny i zdrowy wygląd tui, zaleca się wykonywanie przycinania w określonych odstępach czasu.Pierwsze cięcie tui wykonujemy przed okresem wegetacyjnym, czyli mniej więcej w połowie marca. Wtedy pędy skracamy nawet o połowę.
Drugie cięcie tui wykonujemy w czerwcu, skracając nowe pędy o 2/3 ich długości.
Trzecie cięcie tui wykonujemy najlepiej pod koniec lipca, a najpóźniej do połowy sierpnia, skracając rośliny tylko o centymetr.
Termin ostatniego przycinania jest niezwykle istotny. Dlaczego? Przycięcie tui w późniejszym terminie może skutkować niezagojonymi ranami przed nadejściem zimy. A to sprawi, że tuje nie zdążą zdrewnieć przed zakończeniem sezonu wegetacyjnego, czego następstwem może być ich obumarcie.
Jak prawidłowo przycinać tuje?
Przycinać tuje powinniśmy ostrym sekatorem, który wcześniej dobrze jest dokładnie zdezynfekowany. Pozwoli to nam uniknąć przenoszenia bakterii i wirusów z innych roślin na nasze tuje.Należy jednak unikać przycinania tui, które zostały posadzone w bieżącym roku. W takiej sytuacji lepiej poczekać do następnego sezonu, a najlepiej, aż drzewka osiągną wysokość półtora metra.
żródło: kobieta.interia.pl
Przeczytaj również:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.