Gunnera ma liście jak wielki rabarbar. W niektórych krajach się je jada. Przeczytajcie o wielkiej roślinie, którą możecie mieć w ogrodzie. Ale czy warto?
Czy Gunnera olbrzymia może rosnąć w Polsce?
Gunnera nazywana też parzeplinem olbrzymim lub brazylijskim jest byliną ciepłolubną, ale można ją z powodzeniem hodować w Polsce. Warto się jednak zastanowić nad posadzeniem jej w ogrodzie, bo osiąga ogromne rozmiary.
Liście Gunnery mogą mieć nawet 3 metry szerokości
Rośnie w wielu krajach na różnych kontynentach. W sumie wyróżniami kilkadziesiąt gatunków tej rośliny. Gunnera manicata pochodzi z Ameryki Południowej, konkretnie z gór Serra do Mar w Brazylii i nazywana jest rabarbarem olbrzymim.
Jest prawdopodobnie największym gatunkiem, z liśćmi reniferowymi lub podreniformalnymi. Osiagają około 2 metrów. Największe liści osiągnęły nawet 3 metry szerokości.
Jak uprawiać w Polsce gunnerę?
Gunnera jest dość wymagającą rośliną w naszych warunkach. Potrzebuje ciepłego i słonecznego stanowiska. Najlepiej osłoniętego od wiatru. Lubi żyzną glebę o obojętnym Ph i dużo wilgoci. Warto więc pozasadzić ją np. przy oczku wodnym.
Jak przezimować gunnerę?
Gunnera może przetrwać zimę, ale należy pamiętać o tym, że nie jest do końca mrozoodporna dlatego musimy ją odpowiednio zabezpieczyć już jesienią.
Liście gunnery na zimę obumirają. Zostaje jedynie podziemne kłacze, ktorego wierzchołek musimy odpowiednie zabezpieczyć i osłonić. Najlepiej przykryć dużą warstwą liści.
Musimy jednak zadbać o to, by wiosną roślina miała dostęp do powietrza i nie zaczęła gnić. Warto ją w słoneczne dni odsłaniać i przykrywać ponownie w czasie przymrozków.
Czy gunnera jest jadalna?
W Chille i Argntynie odmiany gunnery mają zastosowanie w kuchni i medycynie. Jadalne są podobno łodygi rośliny. Używa się ich do sałatek i produkcji likierów. W krajach Ameryki Łacińskiej liści gunnety wykorzystywane są m.in. jako opatrunek.
Chcesz zobaczyć jak gunnera kwitnie? Zdjęcia znajdziewsz w galerii.
Przeczytaj też o nisamowitym ogrodzie Pani Ewy
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.