Reklama

Niezwykły ogród, który składa się z bajkowych pokoi

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIE Spacerując po niezwykłym ogrodzie możemy poczuć się jak byśmy byli w bajowej krainie. Z ogrodu głównego można przenieś się do pozostałych ogrodów. Każdy z pokoi jest innej wielkości, ma zupełnie inny klimat i odzwierciedla duszę oraz potrzeby właścicielki ogrodu - Ewy Kosowicz - Nelke.

Przygoda Ewy Kosowicz - Nelke z roślinami rozpoczęła się, gdy miała 9 lat jako mała dziewczynka pojechałam do wujostwa na wakacje. Zafascynowana otaczającym krajobrazem położyłam się na ziemi i poczułam się taka szczęśliwa jak nigdy dotąd. Obiecałam sobie wtedy, że będę żyła na wsi. Można powiedzieć, że jako 9-letnie dziecko wybrałam sobie miejsce, gdzie chce spędzić resztę życia. Po maturze poszłam na studia i skończyłam studia rolnicze. Dziś mogę z satysfakcją powiedzieć - marzenia się spełniają - wspomina Pani Ewa Kosowicz - Nelke.

Niezwykły ogród Ewy Kosowicz - Nelke

Ogród w Chwałkowie Kościelnym nie jest zwykłym ogrodem przydomowym. Cała jego powierzchnia zajmuje ponad 3400m2. Ogród tworzą pokoje. W centralnej części znajduje się ogrod czterech por roku. Wszystkie posadzone w nim rośliny dobrane są do danej pory roku. Razem tworzą spójną całość i wyjątkowy klimat. W ogrodzie wiosennym na skarpie z wodospadem i otaczającą go rzeczką, która spływa do dużego oczka wodnego z przepięknymi liliami wodnymi porastają setki wiosennych roślin cebulowych. Po ich przekwitnięciu wyrastają paprocie - pióropuszniki strusie, które wyglądają bardzo naturalnie.

Jak powstał niezwykły ogród Ewy Kosowicz - Nelke

W letnim ogrodzie królują hortensje, przywrotniki, sadźcce, róże, liliowce, ulubione bodziszki. Ogród jesienny tworzą kompozycje z traw ozdobnych, roślin kwasolubnych w tym oczywiście wrzosów i mniejszych iglaków. W zakątku zimowym nie mogło zabraknąć iglaków i roślin zimozielonych. Rosną rododendrony, pierisy czy kwitnące zimą ciemierniki. Jednak początkowo tak pięknie tutaj nie było.

Kiedy Pani Ewa ze swoim mężem przyjechała do Chwałkowa Kościelnego po raz pierwszy zastała zupełnie inny widok tutejszego krajobrazu.

- Kiedy kupiliśmy działkę znajdowało się gospodarstwo i łany zboża. Była to typowa działka rolnicza, na której rosły buraki, kapusta, ziemniaki i inne warzywa - wspomina. Z biegiem lat zaczęliśmy przerabiać poszczególne części działki, sadzić drzewa, które dzisiaj mają ładnych parę metrów. W 2003 roku zdecydowaliśmy się na generalną przeróbkę tego terenu i założyliśmy ogród – dodaje rozmówczyni.

Niezwykły ogród wygląda jak bajkowa kraina

Dziś spacerując po ogrodzie możemy poczuć się jak byśmy byli w bajowej krainie otoczonej mnóstwem kwiatów i zieleni. Z ogrodu głównego można przenieś się do pozostałych ogrodów, które usytuowane są po prawej stronie działki. Każdy z pokoi jest innej wielkości, ma zupełnie inny klimat i odzwierciedla duszę oraz potrzeby właścicielki ogrodu. Poszczególne pokoje połączone są ze sobą i prowadzą z jednego ogrodu do drugiego tworząc spójną całość.

Niezwykły ogród - pokój francuski

Spacer po ogrodach można rozpocząć od ogrodu w stylu francuskim i zakończyć pod domem właścicieli. Najważniejszą cechą ogrodu francuskiego jest pięknie przystrzyżony i uformowany bukszpanowy szpaler. Tworzą go cztery potężne kwadraty, a każdy z nich porastają inne rośliny. Na środku znajduje się donica z surfiniami w kolorze fioletowym.

-W ogrodzie tym zachowana została symetria, powtarzalność gatunkowa roślin oraz regularność charakterystyczną do tego stylu ogrodu - informuje właścicielka.

Ogród wiejski w niezwykłym ogrodzie

Z ogrodu francuskiego udać się można do ogrodu wiejskiego, w którym dominuje kolor pomarańczowy. W drugiej połowie sierpnia bajkowo wygląda tutaj miechunka, która posadzona została w rzędzie przy budynku gospodarczym porośniętym winobluszczem trójklapkowym, który w okresie późnojesiennym przebarwia się na pomarańczowo-czerwony kolor.

Po drugiej stronie tego pokoju zauważyć można kwiaty, które znane są z ogrodów naszych babć:  lilie, przywrotniki, liliowce, nachyłki, rudbekie czy groszek pachnący. Nie brakuje dodatków, które dodają temu miejscu oryginalny charakteru. Przysiąść można tu na niebieskiej ławce i zaobserwować przylatujące do zawieszonych domków owady zapylające. W otoczeniu zieleni znajduje się także niebieska podpora na pnącze. Jak widać właścicielka dba tutaj o każdy szczegół.

Przeczytaj też:

Ogród japoński w niezwykłym ogrodzie

Kolejny ogród zwany jest ogrodem japońskim. Rosną w nim rośliny z dalekiego Wschodu. W świątyni dumania, bo tak nazywa to miejsce Pani Ewa tuż pod magnolią posadzone zostały łany ciemierników. Tuż obok rosną rośliny cieniolubne tj. rododendrony, hosty czy paprocie. Warto podkreślić, że w każdym ogrodów rosną już okazałe drzewa i pokaźne rozmiarów krzewy ozdobne. To one nadają kształt i niepowtarzalny klimat tej zielonej oazy Państwa Nelke. W ogrodzie japońskim nie mogło zabraknąć oczka wodnego. Nie jest ono tak duże jak w ogrodzie „Czterech Pór Roku”, ale również porastają go lilie wodne.

Ogród różanego zapachu

Za bramką ogrodu japońskiego znajduje się najmłodszy ogród - różany. Jest nazywany także ogrodem zapachu. Właścicielka lubi go najbardziej ze wszystkich ze względu na posadzone w nim gatunki roślin. W tym ogrodzie posadziłam siedemnaście odmian róż w tym także angielskich znanego hodowcy Davida Austina o przepięknie pachnących kwiatostanach. Nie mogło zabraknąć innych letnich kwiatów, które doskonale czują się w towarzystwie ulubionych róż. Większość posadzonych roślin utrzymana jest w pastelowych kolorach. Róże są roślinami najpiękniejszymi, mają zróżnicowane odcienie, każda odmiana różni się od siebie - przyznaje właścicielka.

Biały pokój w niezwykłym ogrodzie

Aby udać się do kolejnego ogrodu trzeba przejść pod specjalnie wybudowaną pergolą obsadzoną pnączami: kokornakiem i glicynią. Są to kilkuletnie pnącza, które cieszą oczy właścicieli ogrodu od wiosny do późnej jesieni.Ogród biały zachowany jest jak sama nazwa mówi w śnieżno białym kolorze. Dominują tu gatunki o białych kwiatach kwitnących kolejno od wiosny do zimy lub biało-zielonych, pstrych liściach. Dodatkową atrakcją tego zakątka jest biała ławka, na której można sobie usiąść i odpocząć, a pod białym łukiem udać się do kolejnej części ogrodu.

Las w niezwykłym ogrodzie

Koleiny z pokoi znajdujący się za ogrodem białym to ogród leśny. Dominują tu rośliny cienia w tym pięknie kwitną wiosną konwalie, serduszki, barwinki oraz kilkanaście roślin cebulowych. Szczególnie ważną rośliną w tym miejscu odgrywa kilkunastoletnia siewka lipy. Roślina mateczna rosła w ogrodzie Pani Ewy dziadka, która podobnie jak teraz ona uprawiał swój ogród. - Siewka wyrosła tuż pod progiem domu i trzeba było ją albo wyrzucić, albo przenieść w inne miejsce - wspomina Pani Ewa. Dziś lipa ma już kilka ładnych metrów i jest jednym z najważniejszych drzew w jej ogrodzie.

W niezwykłym ogrodzie zapomina się o całym świecie

Spacer po ogrodzie Państwa Nelke można kontynuować przechadzając się aleją dębową i zakończyć przy kapliczce Matki Boskiej. Miejsce to było marzeniem Pani Ewy, gdyż jak mówi kocha naturę, a brzozy są jednymi z lubianych drzew.Warto dodać, że większość prac Pani Ewa wykonuje samodzielnie z mężem. W sezonie od wiosny do późnej jesieni pracuje w nim od rana do wieczora.

- Tutaj się spełniam, zapominam o całym świecie. O wszystkich troskach - mówi z uśmiechem na ustach rozmówczyni.

Całą wiedzę dotyczącą uprawy czy posadzonych gatunków roślin Pani Ewa czerpie z książek, czasopism i podróży.

- Odpoczywamy w miejscach otoczonych zielenią. Szczerze mówiąc planując wyjazd na wakacje wybieramy te miejsca, w których jest park, gdzieś w pobliżu arboretum, ogród pokazowy. Odpoczywamy zwiedzając ogrody w naszym kraju i za granicą. Nasz ogród uprawiam od ponad 30 lat i to on głównie nauczył mnie jak postępować z roślinami, jak i czym walczyć ze szkodnikami - wyjaśnia.

Poza ogrodem Pani Ewa ma jeszcze jedno wielkie marzenie. Właścicielka chce założyć Fundację, która będzie zbierała pieniądze na stypendia dla pielęgniarek.

Pokaż nam swój ogród. Chętnie napiszemy o nim i pokażemy zdjęcia. Napisz na redakcja@magazynona.pl

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy