Reklama

Domek dla owadów pożytecznych. Jak i z czego go wykonać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

 Domek dla owadów pożytecznych. Jak i z czego go wykonać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIE Domki dla owadów stały się w ostatnich latach bardzo modne. Stoją w niemalże w każdym przydomowym ogrodzie. Ale to przecież nie o modę tu chodzi tylko o praktyczność i funkcję jaką spełniają.

Owady pożyteczne takie jak biedronki, trzmiele, złotooki, pszczoły czy dzikie murarki pomagają nam w ogrodzie. Zapylają rośliny ozdobne, warzywa, drzewa i krzewy owocowe dzięki czemu możemy cieszyć się pięknymi kwiatami, dorodnymi owocami i warzywami. Mniejsze owady zjadają szkodniki. Niedocenionym owszem są biedronki, które pomagają nam walce z mszycami. Zjadają je i dzięki temu nie musimy stosować żadnych oprysków.

Z roku na rok jest coraz mniej owadów zapylających. Naukowcy apelują szczególnie do rolników o zaprzestanie oprysków pół, a do nas ogrodników o wyeliminowanie i niestosowanie środków ochrony roślin w ogrodzie. Niestety na pracę rolników opryskujących swoje pola kilka razy w roku mamy mały wpływ, ale na uprawę kwiatów, warzyw i owoców w naszych ogrodach ogromny!

Aby przyciągnąć owady zapylające i zatrzymać je u siebie w ogrodzie powinniśmy postawić go w specjalnie przygotowanym zacisznym zakątku. Miejsce powinno być obsadzone ziołami, roślinami dzikimi jakie, które spotkać możemy na naturalnych siedliskach (polach, łąkach) oraz roślinami miododajnymi.

Jakie to są rośliny miododajne? To przede wszystkich rośliny, które dostarczą pożywienia od wczesnej wiosny: ciemierniki, przebiśniegi, ranniki, , przylaszczki, krokusy, pierwiosnki, wrzośce, zawilce, fiołki, bratki, dzielżany, pysznogłówki, jeżówki, nawłocie, ostróżki, krwawniki, mikołajek płaskolistny, rudbekie, wrzosy. 

Jakie miejsce będzie odpowiednie, aby postawić domek dla owadów pożytecznych?

Miejsca na taki domek nie potrzeba dużo, ważne abyśmy pamiętali, że materiał, który włożymy do niego był nie zalewany przez padający deszcz czy śnieg. Miejsce to powinno być osłonięte od wiatru i na tyle bezpieczne, aby zwierzęta tj. koty miały ograniczony dostęp do niego.

Z czego zbudować dom dla owadów pożytecznych?

Do budowy domku dla owadów pożytecznych nadają się świetnie palety budowlane. Możemy je kupić za dosłownie kilka złotych w hurtowniach budowlanych lub odkupić od osób właśnie budujących dom. Większość materiałów budowlanych sprzedawanych jest na takich paletach. 

Jak wykonać domek dla owadów pożytecznych?

1. Przede wszystkim musimy mieć przygotowany odpowiednio grunt. Nie chodzi tu o rodzaj podłoża, bo w tym przypadku nie ma to absolutnie żadnego znaczenia, ale o wyrównanie i ubicie gruntu. Podłoże musi być równe, stabilne, tak aby konstrukcja nie mogła się na nim kołysać. Na spód proponuję ułożyć cegły, aby budowla nie stała bezpośrednio na ziemi, by drewno nie gniło.

2. Następnie palety układamy jedna na drugą. Wysokość może być dowolna. Do budowy mojego domku wystarczyło pięć palet. 

3. Kolejnym etapem jest wybór koloru impregnatu, aby zabezpieczyć deski palet przez gniciem czy pęknięciami słonecznymi. Najlepszy będzie kolor, w którym mamy już pomalowaną np. pergole czy inny element małej architektury w ogrodzie. 

4. Po wyschnięciu farby zabieramy się za wybór materiałów do wypełniania „komnat” naszego domku. W tym celu warto wybrać się na wycieczkę np. do parku. Zbieramy szyszki, gałązki, suche liście. Z ogrodu wycinamy stare, uschnięte pędy np. miskantów czy innych traw o grubych łodygach. Najlepsze są bambusa i mieszkańcy olbrzymie, gdyż mają duże otwory, w których będą mogły znaleźć schronienie murarki. Deski, pełna cegła z nawierconymi otworami, cegły dziurawki także przydadzą się do wypełnienia takiego domku. 

5. Zebranymi materiałami wypełniamy wszystkie dziury oraz szczeliny. Puste miejsca wypełniamy szyszkami, sianem, pociętymi bambusami i trawami zabezpieczyłam siatką ocynkowaną, aby nie wylatywały. 

6. Na koniec budujemy dach. Najlepiej przeciąć paletę na pół tak, aby powstał z niej spadzisty dach i przykręcić ją do ostatniego piętra domku. Dach musi być masywny. Odkładamy go grubą folią przymocowując ją szczelnie, aby wodą nie dostawała się do środka i nie zalewała wnętrza. Następnie dach obkładamy kupnym w centrach ogrodniczym mchem również przymocowując go zszywkami do konstrukcji dachu tak, aby podczas wiatru nie uciekł. 

Po ustawieniu domku już wczesną wiosną będziemy mogli zaobserwować pierwsze owady, które będą budować w domku swoje gniazda. W czasie niepogody będą mogły znaleźć schronienie w pędach roślin, liściach i innych materiałach, które włożyliśmy do domku.

Satysfakcja zrobienia czegoś dla przyrody jest ogromna. Możemy zachęcić także dzieci do pomocy przy budowie takiego domku. Ogród to doskonałe miejsce na naukę przyrody, który uczy szacunku do tego co natura nam daje.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy