Ku mojemu zdziwieniu robak widoczny na zdjęciu nie był zwykłą, znaną wszystkim dżdżownicą. Jak się okazało, była to larwa komarnicy. Te dwa gatunki są do siebie bardzo podobne. Jak więc rozpoznać, co szwenda się w naszym ogrodzie?
Larwa komarnicy — co to takiego?
Larwą komarnicy nazywamy stadium rozwojowe muchówki komarowej. Jest to jedna z form, jaką przyjmuje komar w swoim cyklu życiowym, podczas którego przechodzi przez metamorfozę.Larwa komarnicy charakteryzuje się specyficzną budową. Zwykle są to bezbarwne, przezroczyste organizmy o długim, walcowatym ciele podzielonym na segmenty. Mają dobrze rozwinięty aparat gębowy, który służy do pobierania pokarmu.
Czym się różni larwa komarnicy od dżdżownicy?
To właśnie dlatego larwa komarnicy niszczy rośliny. W odróżnieniu od dżdżownicy — ten robak jest ogrodowym drapieżnikiem.
Zobacz zdjęcie i czytaj dalszą część artykułu pod nim.
Dżdżownice żywią się rozkładającymi się resztkami organicznymi w glebie. Larwy komarnic są natomiast drapieżnikami, które karmią się małymi roślinami lub organizmami wodnymi, takimi jak plankton, larwy owadów i inne bezkręgowce. Jeśli macie oczko wodne czy staw i pływają w nim robale — najpewniej jest to właśnie wspomniana larwa.
Jak rozpoznać larwę komarnicy i nie pomylić jej z przyjazną dżdżownicą?
Skoro już wiecie, czym żywi się wspomniana larwa, przejdźmy do różnic w wyglądzie obu robaków.Dżdżownica należy do gatunków z rodziny pierścienic, podczas gdy larwa komarnicy należy do gatunków z rzędu muchówek. Dżdżownice są długie i cylindryczne z segmentowanym ciałem pokrytym wyraźnymi pierścieniami. Mają parę szczęk oraz parapodia (struktury używane do ruchu). Larwy komarnic charakteryzują się bardziej bezkształtną formą, zwykle w kształcie robaka o segmentowanym ciele.
Dżdżownice są zwykle ziemno-wodnymi organizmami i zamieszkują glebę oraz środowiska wodne, takie jak jeziora czy rzeki. Larwy komarnic są wodnymi organizmami i najczęściej żyją w stojących wodach, takich jak stawy, bagna i kałuże.
Przeczytaj również:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.