Syndrom kuwady to stan, w którym mężczyzna zaczyna doświadczać podobnych objawów do tych, które występują u jego partnerki podczas ciąży. Termin "syndrom kuwady" został wprowadzony przez angielskiego antropologa Edwarda Burnetta Tylora, który użył go do opisania rytualno-symbolicznych praktyk występujących w niektórych pierwotnych kulturach. Chociaż syndrom kuwady nie jest często omawiany, występuje u wielu mężczyzn oczekujących na narodziny dziecka. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Haszymidzkiego w Jordanii wykazały, że aż 59% jordańskich ojców doświadczyło tego zjawiska.
Przyczyny zespołu kuwady
Przyczyny syndromu kuwady nie są w pełni poznane. Objawy ciążowe u kobiet są wynikiem zmian hormonalnych, więc jest możliwe, że silne emocje również mogą wpływać na zmiany hormonalne u mężczyzn. Emocje, takie jak lęk, niepewność i niepokój związane z pojawieniem się nowego członka rodziny, odgrywają istotną rolę. Stwierdzono wzrost stężenia hormonów żeńskich, takich jak estrogeny i prolaktyna, oraz spadek poziomu testosteronu u mężczyzn doświadczających syndromu kuwady.Naukowcy mają różne teorie dotyczące przyczyn tego zjawiska. Jedni sugerują, że wynika ono ze zmian hormonalnych, inni uważają, że jest efektem silnej więzi z partnerką, a jeszcze inni sugerują, że wynika z pragnienia czynnego uczestnictwa w przeżyciach ciążowych.
Mimo iż w większości przypadku syndrom znika po porodzie, niektórzy mężczyźni przeżywają jeszcze depresję poporodową. Uważa się, że przyczyną tak głębokiego zaangażowania w ciążę jest szczególnie bliska więź, jaka łączy partnerów. Część kobiet nadal jednak błędnie odczytuje zachowanie mężczyzn cierpiących na kuwadę, jako sposób zwrócenia na siebie uwagi otoczenia.
Jakie są objawy syndromu kuwady?
Objawy syndromu kuwady mogą obejmować nudności, wymioty, zawroty głowy, senność, wzmożony apetyt, zmęczenie, huśtawki nastrojów oraz ból kręgosłupa. Ważne jest zrozumienie, że syndrom kuwady nie jest czymś niepokojącym i nie powinien budzić niepokoju. Nie ma powodu, aby ukrywać ten stan ani się go wstydzić. Przeciwnie, świadczy on o zaangażowaniu i intensywnym przeżywaniu ciąży przez mężczyznę. Nie jest to chęć skupienia uwagi na sobie ani wynik zazdrości. Taki sposób doświadczania ciąży pomaga mężczyznom przygotować się na nadchodzące zmiany, uczy wzajemnego wsparcia, empatii i zrozumienia.Według doniesień, syndrom kuwady częściej występuje u mężczyzn oczekujących narodzin pierwszego dziecka i rzadziej u tych, którzy spodziewają się kolejnego potomka.
źródło: Healthline, dadhero
Przeczytaj także:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.