reklama
reklama

Jak postępować, gdy dziecko ugryzie kleszcz? Porady lekarza pediatry

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Jak postępować, gdy dziecko ugryzie kleszcz? Porady lekarza pediatry - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA I DZIECKO W przypadku ugryzienia przez kleszcza liczy się przede wszystkim czas oraz właściwe postępowanie. Co robić, gdy na ciele dziecka znajdziemy tego pajęczaka? Zobacz, co radzi lekarz pediatra.
reklama

Kiedy zauważymy na skórze naszego dziecka kleszcza, przede wszystkim nie panikujmy. Lekarz Łukasz Grzywacz znany na Instagramie jako Tata Pediatra, tłumaczy krok po kroku, jak należy postępować w takiej sytuacji.

Codzienna wieczorna kontrola 

Przede wszystkim starajmy się codziennie wieczorem dokładnie obejrzeć skórę naszego dziecka. W przypadku kleszczy liczy się czas – im szybciej zostanie on usunięty, tym mniejsze są szanse, że przekaże chorobotwórcze patogeny.

Krok po kroku: Co zrobić, gdy znajdziemy kleszcza? 

1. Usunięcie kleszcza
Kleszcza najlepiej usunąć zdaniem Łukasza Grzywacza używając pęsety, kleszczołapek lub innego przyrządu do wyciągania kleszczy. Pediatra radzi, aby unikać strzykawek czy ssawek, które są mało skuteczne, a przy nieudanej próbie mogą podrażnić kleszcza i miejsce ukłucia.

foto: Canva

2. Zdezynfekuj miejsce ukłucia
Po usunięciu kleszcza należy pamiętać o zdezynfekowaniu miejsce wkłucia. Zdaniem pediatry zwykły octanisept będzie do tego idealny. Jeśli Wasze dziecko zostanie ugryzione przez kleszcza poza domem, lekarz radzi, aby użyć żelu do dezynfekcji rąk.

3. Zróbcie zdjęcie 
Przez okres 30 dni powinniśmy bacznie obserwować dziecko, szczególną uwagę zwracając na miejsce ukłucia. Początkowo miejsce to będzie widoczne jednak po pewnym czasie możemy mieć trudności ze jego zlokalizowaniem, dlatego warto wykonać zdjęcie, które ułatwi nam zadanie.

4. Ustaw w kalendarzu przypomnienie 
Jeśli kleszcz znajdował się w ciele dziecka przez dłuższy czas, warto wykonać badanie przeciwciał IgG i IgM w kierunku boreliozy metodą ELISA.

Kiedy zdaniem pediatry najwcześniej można wykonać test w kierunku boreliozy po ukąszeniu?

Przeciwciała IgM pojawiają się we krwi po około 3-4 tygodniach od ukąszenia, a ich szczyt jest w 6-8 tygodniu. Dlatego pediatra Łukasz Grzywacz zaleca wykonanie badania w 5-6 tygodniu od ukąszenia.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama