reklama
reklama

Jak wziąć rozwód i od czego zacząć? Poradnik krok po kroku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Jak wziąć rozwód i od czego zacząć?

Jak wziąć rozwód i od czego zacząć? Poradnik krok po kroku - Zdjęcie główne

Poradnik krok po kroku | foto Jak wziąć rozwód i od czego zacząć?

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA I ON Czasem bywa tak, że wspólnie z małżonkiem lub w pojedynkę decydujemy się na rozwód. Jest to delikatny temat, na którego temat często nie mamy bladego pojęcia. Dziś wytłumaczymy jak podejść do tematu rozwodu krok po kroku.
reklama

Rozwód to nic innego jak rozwiązanie dotychczasowego małżeństwa na drodze sądowej. Może do niego dojść, gdy pomiędzy małżonkami nastąpi trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, tj. małżonkowie nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego, wygasła pomiędzy nimi więź uczuciowa i fizyczna. Niezależnie od charakteru rozwodu (z orzeczeniem o winie lub bez orzekania o niej) droga do jego otrzymania przebiega podobnie.

Jak wystąpić o rozwód?

Pozew o rozwód to dokument, który należy sporządzić pisemnie samodzielnie lub z pomocą adwokata czy radcy prawnego i dostarczyć do sądu okręgowego co do zasady właściwego dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. Taki dokument może złożyć każde z małżonków razem z załącznikami w biurze podawczym sądu lub za pomocą poczty. Jeżeli decydujemy się na bycie reprezentowanym przez adwokata – on za nas przez to przeprowadzi.

Jeżeli nie chcesz, aby reprezentował Cię mecenas, papierologię musisz załatwić samodzielnie. Decydując się na złożenie pozwu drogą pocztową, pamiętaj nadać go listem poleconym, otrzymasz dzięki temu potwierdzenie jego nadania. W przypadku, gdy osobiście dostarczamy pozew do sądu, na dodatkowym egzemplarzu pozwu otrzymamy potwierdzenie jego złożenia. W pozwie należy określić strony postępowania (i m.in. ich adresy).

Jak napisać pozew o rozwód?

Pozew jest pismem procesowym. Należy w nim wskazać, jak podano wyżej, strony postępowania, określić, jak chcemy rozwiązać małżeństwo tj. z orzeczeniem o winie – wskazać czyjej, czy bez orzeczenia. W wyroku rozwodowym sąd rozstrzyga też o władzy rodzicielskiej nad dziećmi i o alimentach. Należy więc opisać sytuację dzieci stron, załączyć do pozwu akt małżeństwa i akty urodzenia dzieci. Trzeba uzasadnić, dlaczego domagamy się rozwodu, co jest tego przyczyną. Pozew składamy zawsze w dwóch egzemplarzach. Jeżeli wcześniej toczyły się pomiędzy stronami już sprawy o rozwód czy dotyczące dzieci, należy to wskazać.

Pozew o rozwód z orzeczeniem o winie

Małżonkowie mogą się rozstać w sposób polubowny, ale nie muszą. Niejednokrotnie bywa, że domagamy się rozwodu z orzeczeniem o winie. Wtedy w pozwie musimy powołać dowody wskazujące na winę małżonka. Mogą to być np. świadkowie, którzy będą mogli potwierdzić zarzuty postawione drugiej stronie. Strona, której zarzuca się winę, może oczywiście się bronić i w odpowiedzi na pozew albo na rozprawie przedstawić dowody na okoliczności przeciwne. Wina najczęściej ma swój związek z domaganiem się alimentów na rzecz małżonka niewinnego.

Alimenty na dziecko po rozwodzie

Jeżeli małżonkowie posiadają dzieci, zostają one najczęściej z jednym z rodziców. Choć bywają i od tego odstępstwa, np., jednak znacznie rzadziej, jedno z dzieci zostaje z jednym z rodziców, drugie z drugim. Wszystko zależne jest od ich dobra. Wtedy naturalnie drugi rodzic powinien pomagać w kwestiach utrzymania dzieci. Dlatego sąd w wyroku rozwodowym określa, jakie alimenty powinien ten rodzic płacić. 

Prawa rodzicielskie po rozwodzie

Dzieci najczęściej zostają z jednym rodzicem. Jeżeli rodzice są się w stanie porozumiewać w kwestii ich wychowania, sąd pozostawia wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, ustalając, z którym z nich mają zamieszkać. Jeżeli dogadać się nie umieją, powierza władzę jednemu, drugiemu zapewniając prawo współdecydowania. Reguluje też kontakty tego drugiego rodzica z dzieckiem. Niekiedy, i co istotne, z wielką krzywdą dla dzieci, bywają małżonkowie, którzy utrudniają drugiemu rodzicowi kontakt z dziećmi. Wtedy w pozwie można zawrzeć wniosek o wydanie przez sąd postanowienia zabezpieczającego kontakty na czas  trwania procesu. Tak też można uczynić w kwestii alimentów, jeśli ich nie otrzymujemy, a proce zapowiada się na długotrwały. Szczególnie gdy domagamy się orzekania o winie. 

Załączniki potrzebne do rozwodu

Do składanego pozwu należy dołączyć niezbędne, wymagane załączniki takie jak np.:

  • akty urodzenia dzieci
  • akt zawarcia związku małżeńskiego
  • zaświadczenia o zarobkach

Ile kosztuje rozwód?

Pozew o rozwód opłaca się wpisem w kwocie 600zl. Koszty zastępstwa przez profesjonalistę ustala się z nim indywidualnie. Kwota wynagrodzenia zależy od stopnia skomplikowania sprawy, ale też miasta, w którym siedzibę ma adwokat czy radca prawny, jego umiejętności i wiedzy. 

Podział majątku wspólnego po rozwodzie

Niby można podzielić majątek przy okazji sprawy rozwodowej, ale sądy rozwodowe rzadko na to wyrażają zgodę: jedynie wtedy, gdy taki podział nie jest zbyt skomplikowany i zgodny, i nie przedłuży sprawy rozwodowej.

Zazwyczaj jednak proces taki przeprowadza się przed sądem rejonowym miejsca położenia majątku, który chcemy podzielić. I już po rozwodzie, albo gdy małżonkowie mają rozdzielność majątkowa. To proces, który obejmuje wszystkie dobra, jakich dwoje ludzi dorobiło się na przestrzeni trwania związku. Opłata za złożenie wniosku o podział majątku wynosi 1000zł, a gdy strony są zgodne co do sposobu podziału to 300zł. Należy pamiętać, że jeżeli sąd np. w trakcie takiej sprawy będzie przeprowadzał dowód z opinii biegłego np. rzeczoznawcy, konieczne będzie uiszczenie dodatkowej, niemałej opłaty. 

Wynagrodzenie pełnomocnika to również odrębna kwestia. To jak w przypadku rozwodu, wynika z ustaleń pomiędzy klientem a pełnomocnikiem. Kwota ta jest ustalana w oparciu o obowiązujące stawki wynikające z rozporządzenia, który kwestie te reguluje, i zależy od wartości dzielonego majątku.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama