reklama

Rozwód u notariusza lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Rewolucyjne plany Ministerstwa Sprawiedliwości

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Rozwód u notariusza lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Rewolucyjne plany Ministerstwa Sprawiedliwości - Zdjęcie główne

foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA I ONMinisterstwo Sprawiedliwości pracuje nad wprowadzeniem zmian w prawie rodzinnym, które umożliwią uzyskanie rozwodu poza sądem.
reklama

Jak podaje „Rzeczpospolita”, Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje prawdziwą rewolucję w prawie rodzinnym. Chodzi o możliwość uzyskania rozwodu za porozumieniem stron poza sądem. W grę wchodzą dwa scenariusze: rozszerzenie uprawnień notariuszy i umożliwienie rozwodów przed urzędnikiem Urzędu Stanu Cywilnego.

Korzyści dla małżonków i sądów

„Przyjęcie takiego rozwiązania niewątpliwie wpłynęłoby na odciążenie sądów i umożliwiło małżonkom szybsze uzyskanie rozwodu za porozumieniem stron, bez orzekania o winie, zwłaszcza w sytuacji, gdy małżonkowie nie posiadają małoletnich dzieci” – tłumaczą „Rzeczpospolitej” przedstawiciele ministerstwa.

Szybsza procedura rozwodowa

Pozasądowe rozwody mogłyby znacząco skrócić czas oczekiwania, szczególnie w przypadkach, gdzie małżonkowie są zgodni co do warunków rozstania. Proponowane zmiany obejmują konieczność potwierdzenia przez notariusza lub urzędnika USC, że małżonkowie spełniają wymagane przesłanki rozwodowe. Notariusz lub urzędnik USC musiałby również upewnić się, że małżonkowie są świadomi skutków prawnych rozwodu.

Pierwsza rozprawa i kilkanaście miesięcy czekania

Obecnie największym problemem par starających się o rozwód jest długi okres oczekiwania na rozprawę sądową, który wynosi od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. W przypadkach, gdzie małżonkowie nie są w sporze, nie posiadają potomstwa i chcą uzyskać rozwód bez orzekania o winie, uzyskują go już na pierwszej rozprawie, która trwa zazwyczaj kilkanaście minut.

Ostrożność i przestrogi ekspertów

Specjaliści doceniają inicjatywy mające na celu usprawnienie procedur rozwodowych, jednak ostrzegają przed nadmiernym uproszczeniem, które mogłoby prowadzić do nieprzemyślanych decyzji.

Na podobne rozwiązania w prawie rodzinnym już jakiś czas temu zdecydowały się takie kraje jak Francja, Hiszpania, Łotwa czy Litwa.

 

źródło: rp.pl

Przeczytaj także:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama