reklama

Jak dzieci spędzały czas w PRL-u? Powspominajmy! + Archiwalne zdjęcia

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA MA MOCNiech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie usłyszał słów: Za moich czasów… Ten zwrot często pada z ust ludzi w średnim lub starszym wieku. No dobrze, ale jak to właściwie było za ich czasów?
reklama

Dziś pragniemy powspominać czasy PRL-u, które być może nie były najwspanialsze na świecie, ale wielu ludzi mimo wszystko wspomina je dobrze. Dlaczego? 

A no dlatego, że w tamtych czasach spędzało się wspólnie każdą chwilę, a ludzie byli dla siebie serdeczni. Nie istniały telefony komórkowe i internet, a cały dziecięcy świat kręcił się wokół boiska, placu zabaw czy podwórka.

Dzieci na dworze były od rana do nocy, aż to mama nie przywoływała ich po raz 17 do domu. Największa kara? Zakaz wychodzenia na dwór. Co więc niesamowitego działo się poza domem, że dzieci spędzały tam całe dnie? O tym dowiesz się dziś z naszych wspomnień.

Przejdź do galerii zdjęć, w której zobaczysz wiele ciekawych archiwalnych zdjęć z tamtych czasów.

reklama

Gry i zabawy w PRL-u

Właśnie o tym dowiesz się dziś najwięcej. Jakie gry i zabawy były uwielbiane przez najmłodszych? Co było potrzebne do ich wykonania? Cóż, w tych czasach może wydawać się to dziwne, ale do dobrej zabawy wystarczył sam sznurek, patyk, kreda i odrobina wyobraźni. Zabawek było mało, ale dziecięca wyobraźnia była niesamowicie rozwinięta.

Które z tych zabaw znasz i pamiętasz? Daj znać w komentarzu!

Raz, dwa, trzy… Babajaga patrzy!

Zabawa "Raz, dwa, trzy, Babajaga patrzy" to popularna gra dziecięca, która polegała na tym, że jedno dziecko (lub osoba dorosła) jest Babajagą i stoi z plecami do reszty uczestników. Następnie, Babajaga mówi "Raz, dwa, trzy, Babajaga patrzy!", po czym odwraca się, a pozostali uczestnicy próbują się przesunąć bliżej do niej. Gdy Babajaga zwróci się z powrotem, wszyscy muszą zastygnąć w bezruchu. Jeśli Babajaga dostrzeże, że ktoś się porusza, ten uczestnik odpada z gry. Gra kończy się, gdy pozostanie tylko jeden uczestnik, który uniknął wykrycia przez Babajagę.

reklama

Gra zespołowa z okresu PRL-u? Zbijak i piłka parzy!

Zbijak to gra zespołowa, która polega na podziale uczestników na dwie drużyny stojące naprzeciwko siebie na polu gry (np. na podwórku lub na boisku). Zadaniem każdej drużyny jest trafienie piłką w przeciwników, przy jednoczesnym unikaniu trafień w swoich zawodników. Zbita osoba schodzi z boiska i dołącza do “matki”, czyli jednej osoby z drugiego końca pola gry. Gra toczy się do ostatniej osoby. Na sam koniec w pola gry wchodzą “matki”, które walczą o wygraną drużyny.

Piłka parzy była natomiast grą, w której gracze przerzucali do siebie szybko piłkę. Odpadał ten, kto nie zdążył jej upuścić na hasło “piłka parzy!”.

reklama

Nie czekaj! Zobacz zdjęcia w galerii na górze artykułu.

Na czym polegała gra w kapsle?

Gra w kapsle była popularną zabawą dziecięcą w Polsce w okresie PRL. Polegała na tym, że gracze przygotowywali metalowe zakrętki po napojach, a następnie ustawiali je na ziemi i pstrykali w nie palcami. Kapsel, który przepchnął inny kapsel wygrywał, a gracz zgarnął je oba.

Kapsle o różnych wzorach, kolorach i rozmiarach były bardzo pożądane przez dzieci, a zdobycie rzadkiego egzemplarza było uważane za duże osiągnięcie. 

Gra w gumę hitem PRL-u

Gra polegała na tym, że dwie osoby stawały przeciwko sobie i rozciągały gumkę na dwóch końcach, tworząc pętlę. Kolejne osoby wchodziły do środka i wykonywały określone ruchy, skacząc po gumce w rytm śpiewania rytmicznych piosenek lub rymowanek. 

Grę w gumę zwykle rozpoczynano na wysokości kostek, a następnie z każdą rundą ją podwyższano, np. do kolan, uda, pasa, piersi itp. Każda runda wymagała wykonania coraz trudniejszych ruchów, takich jak podskakiwanie na jednej nodze, przeskakiwanie gumki nogami, wkraczanie do środka i wykonywanie skomplikowanych ruchów itp. 

Skakanka

Tutaj chyba nie trzeba wiele mówić. Skakankę zna każdy, ale czy wiedzieliście, że to właśnie w okresie PRL-u była bardzo popularna w Polsce? Skakali wszyscy. Samotnie lub w grupie, na jedną lub na dwie, a nawet na trzy skakanki. To było coś!

Gra w klasy

Równie popularną grą były klasy. Polegały na narysowaniu kredą na ziemi pól (najczęściej od 1 do 10), po których skakało się w określonej kolejności lub w oryginalny sposób.

Przenieś się w czasie dzięki naszej galerii zdjęć z wieloma fotografiami z tamtych czasow.

Gry i zabawy z czasów PRL-u

Oczywiście za wyjątkiem wymienionych wyżej gier istniało ich wiele więcej. Piłka nożna, gra w berka, zabawa w chowanego, fikołki na trzepaku itd., ale my skupiliśmy się na tych najmilej wspominanych przez nas same.

Jakie gry i zabawy kojarzą Wam się z PRL? Dajcie znać w komentarzu.

Przeczytaj również:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama