reklama
reklama

Czy wiesz, co znaczy Fr, delulu, rizz, IMO w slangu młodzieżowym? Trwa Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Projekt Beata Frąckowiak-Piotrowicz

Czy wiesz, co znaczy Fr, delulu, rizz, IMO w slangu młodzieżowym? Trwa Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - Zdjęcie główne

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 | foto Projekt Beata Frąckowiak-Piotrowicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA wie Trwa głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wśród finałowej dziewiętnastki są m.in.: fr, delulu, rizz, IMO. W tekście znajdziesz wszystkie słowa zgłoszone do plebiscytu i poznasz ich znaczenie. Dowiesz się także, dlaczego jedno słowo wycofano z listy.
reklama

Trwa głosowanie na Młodzieżowe Słowa Roku 2023. Finałową dwudziestkę, a właściwie dziewiętnastkę, bo jedno słowo wycofano, przygotowało jury. Teraz my możemy wybrać to jedno słowo, które wygra plebiscyt. 

Jakie słowo zostało Młodzieżowym Słowem Roku 2022 

“Essa” zostało Młodzieżowym Słowem Roku 2022. Młodzież używa, go gdy chce wyrazić radość. To również okrzyk triumfu lub innych pozytywnych emocji. W tym roku na liście słów zgłoszonych do plebiscytu jest kilka, które były również zgłoszonych do plebiscytu w 2022 roku. Być może właśnie jedno z nich wygra w 2023. Listę wszystkich słów oraz ich znaczenie znajdziesz poniżej.

Od kiedy trwa Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku i kto go organizuje?

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku trwa od 2016 roku. Organizatorem jest Państwowe Wydawnictwo Naukowe. Celem plebiscytu jest wyłonienie najbardziej popularnych lub najciekawszych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń.

Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości - czytamy na stronie internetowej organizatora.

Kto wybiera Młodzieżowe Słowo Roku 2023?

Każdy może zgłosić słowo do plebiscytu. Trafia ono do bazy rankingu. Zgłoszone słowa analizuje jury. W 2023 roku w jego skład weszli:  

  • prof. dr hab. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach),
  • prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski),
  • prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński),
  • Bartek Chaciński ("Polityka").
Jurorów wspierał zespół doradczy nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, a także przedstawiciele PWN. To właśnie jury wybiera dwadzieścia słów, na które możemy głosować w plebiscycie.

KYS wycofane z listy Plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2023  

W tym roku jury również zgłosiło dwadzieścia słów do głosowania w Plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku. Jednak jedno z nich szybko zniknęło z listy. To słowo “KYS”, które jest  skrótem od dwóch angielskich słów „kill yourself”. W dosłownym tłumaczeniu oznacza “zabij się”. Młodzież używa go często w innych kontekstach, m.in. gdy chce powiedzieć “odczep się”, “daj mi spokój”. Po ogłoszeniu listy Młodzieżowych Słów Roku 2023, wiele osób oburzyło zgłoszenie słowa, które nawołuje, w dosłownym znaczeniu, do samobójstwa, dlatego organizator konkursu postanowił je usunąć z listy. Możemy więc zagłosować na jedno z dziewiętnastu słów.

Oto lista Młodzieżowych Słów Roku 2023 oraz ich definicje 

Czas poznać dziewiętnaście słów, które pretendują do zostania Młodzieżowym Słowem Roku 2023. Oto one:

  • bambik - to nieudacznik, żółtodziób. Słowem tym określa się często początkujących graczy lub kogoś, kto nie ma  waluty w grze wideo „Fortnite”.
  • baza - (Warianty: bazunia, zbazowane.) To wyraz aprobaty i uznanie dla czyjejś opinii. Od dawna w naszym kraju funkcjonuje powiedzenie “czaisz bazę”, czyli “rozumiesz coś”. W tym znaczeniu jest to kalka z angielskiego "based".
  • bratku / bruh - w ten sposób młodzi ludzie zwracają się do siebie wzajemnie. Uzywają też skrótu "bro", które pochodzi od angielskiego brother, czyli brat.
  • Cringe (krindż) - to słowo zgłaszane jest do plebiscytu od wielu lat. Oznacza coś bardzo żenującego i obciachowego. Może być przymiotnikiem (krindżowy) lub czasownikiem (krindżować).
  • delulu - tak młodzi ludzie określają osobę zakochaną w swoim idolu lub idolce. Delulu pochodzi od angielskiego słówka słowa "delusional", które oznacza osobę cierpiącą na urojenia. 
  • drillowiec - tym słowem możemy określić fana drillu, czyli jednej z odmian rapu, ale też opisuje się też tak osobę, która ma luz w zachowaniu i ubiorze. Słowo ma jednak bardziej negatywne znaczenie, które określa osoby noszące bardzo drogie ubrania znanych marek, ale kojarzone ze światem gangsterskim.
  • fr/FR - skrót od angielskich słów "for real" (realny, rzeczywisty). Młodzi ludzie używają go, gdy chcą wyrazić aprobatę wobec tego, co ktoś mówi. 
  • git - czyli dobrze. Czasem używa się też tylko skrótu "G" lub dłuższej wersji, np. "gitara".
  • IMO - to kolejny skrót angielskiego zwrotu "in my opinion", czyli moim zdaniem.
  • LOL - kiedyś używano tego skrótu, gdy mówiono o czymś śmiesznym. Lost of laugh znaczy po angielku "dużo śmiechu". Dziś młodzi ludzi używają "LOL", gdy coś ich zaskoczy.
  • NPC - tym skrótem określa się osobę, która nie wyróżnia się. Zwrot jest skrótem od angielskiego: non-player charcter (dosłownie: postać niebędąca w grze).
  • odklejaka - stan, w którym ktoś nie rozumie, co się dzieje. Zachowuje się dziwnie.
  • oporowo - robić coś do "oporu", pracować intensywnie.
  • rel - usłyszysz to słowo, gdy młody człowiek zgadza się z tobą, chce powiedzieć, że czuje to samo, co ty. Słowo jest skrótem od angielskiego "relatable", co oznacza, że ktoś się z czymś utożsamia. To słowo było zgłaszane do plebiscytu wiele razy.
  • rizz - kolejny wyraz, który pochodzi od angielskiego "charisma".  Oznacza posiadanie uroku i cech, które wpływają na płeć przeciwną. 
  • side-eye - krzywe spojrzenie, które oznacza zdumienie, niechęć i niezadowolenie. Znane z memów.
  • sigma - tym słowem określało się niezależnego i pewnego siebie mężczyznę. Dziś coraz częściej odnosi się do każdej osoby, również kobiet, które nam imponują.
  • slay - określenie czegoś, co robi wrażenie, albo kogoś, kto wzbudza podziw.
  • zgerypała -zbitka słów, które określają ocenę niedostateczną. Pochodzi od cytatu "Z gery pała, z maty kolejna" z serialu "Szkoła". 

Do kiedy i gdzie można głosować na Młodzieżowe Słowo Roku 2023.

Głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 rozpoczęło się 15 listopada i potrwa do 30 listopada 2023 r.

Na stronie znajdziecie formularz. Wystarczy wpisać swój adres e-mail, wiek i wybrać z listy słowo, na które chcecie zagłosować. Każdy może to zrobić tylko jeden raz.

Które słowo ma szansę zdobyć tytuł  Słowa Roku 2023? Jesteśmy ciekawi Waszej opinii. Zagłosujcie sondzie.

Źródło PWN

SONDA

Które słowo, Waszym zdaniem, zwycięży w Plebiscycie "Młodzieżowe Słowo Roku 2023"

Zagłosowało 31 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 18.11.2023 od godz 20:00
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama