reklama

Religia czy etyka - na co zapisać dziecko?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Religia czy etyka - na co zapisać dziecko? - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraReligia czy może etyka – co wybrać? Wielu rodziców ma ten dylemat. Bez wątpienia każdy z tych przedmiotów może wpłynąć pozytywnie na rozwój młodego człowieka. W kolejnych akapitach znajdziesz kilka informacji, dzięki którym podjęcie decyzji będzie łatwiejsze.

Zalety chodzenia na religię

Zastanawiając się, czy dziecko powinno uczestniczyć w lekcjach religii, warto pamiętać, że każdy człowiek ma prawo podjąć własną decyzję, jeśli chodzi o wiarę. Wiadomo, że dziecko w podstawówce może mieć z tym problem, jego światopogląd dopiero się bowiem kształtuje. Jednak wraz z poznawaniem podstaw wiary i dojrzewaniem, młody człowiek dorośnie w końcu do tego, aby podjąć świadomą decyzję na temat tego, w co wierzy, a w co nie. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby Twoja pociecha podjęła taką decyzję samodzielnie, warto rozważyć zapisanie jej na lekcje religii.

W przypadku rodzin wierzących wybór jest łatwiejszy. Zapisując dziecko na religię prowadzoną przed odpowiednią osobę, możesz mieć pewność, że pozna podstawy wiary i bardziej skomplikowane zagadnienia w taki sposób, aby dobrze je zrozumiało. Pogłębianie wiary to tak naprawdę proces, który trwa całe życie. Bez odpowiedniego doświadczenia i wykształcenia przekazanie dziecku wszystkiego, co powinno wiedzieć może więc być bardzo trudne, a często nawet niemożliwe.

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą wierzącą, czy też nie, warto poznać zalety, z których może skorzystać Twoje dziecko dzięki uczestnictwu w lekcjach religii:

  • Lekcje religii mają przekazywać uniwersalne zasady i normy etyczne.
  • Uczestnictwo w lekcjach religii służy podnoszeniu wykształcenia.
  • Lekcje religii pomagają rozwijać kulturę osobistą.
 

Jeśli chcesz zapisać dziecko na religię, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. W podręcznikach takich jak Pan Bóg jest naszym Ojcem. Treści są przygotowane w sposób przystępny dla dzieci w określonym wieku. Wykaz szkolnych podręczników możesz uzyskać osobiście w placówce lub odwiedzając stronę internetową szkoły.

 

Zalety chodzenia na etykę

Dzieci, które nie uczestniczą w lekcjach religii, mogą chodzić na etykę. Także ta opcja ma wiele zalet:

  • Etyka ma pobudzać i rozwijać refleksyjność młodego człowieka.
  • Zajęcia z etyki mogą wpływać pozytywnie na wrażliwość ucznia.
  • Etyka pomaga stać się człowiekiem otwartym i mającym szacunek do innych.
 

Etyka jest wartościowa nie tylko pod względem edukacyjnym. W przypadku, gdy zajęcia są prowadzone przez odpowiednią osobę, może być sposobem na miłe spędzenie czasu i zachęcać do zgłębiania różnego rodzaju kwestii. Można śmiało powiedzieć, że tematy poruszane na tych zajęciach są naprawdę ciekawe. Na etyce rozmawia się na przykład na temat tego, jak lepiej poznać siebie, jak dokonywać mądrych wyborów w różnych sytuacjach, czy też, po co są tak naprawdę normy i obowiązki. Dzieci uczestniczą w różnego rodzaju aktywnościach, które nie tylko uczą, ale także bawią. Jeśli chcesz poznać program nauczania na dany rok, poszukaj informacji w ogólnodostępnych źródłach internetowych lub skontaktuj się z pracownikami sekretariatu placówki.

 

Religia czy etyka – co wybrać?

Zarówno religia, jak i etyka to wartościowe przedmioty, dzięki którym Twoje dziecko może poznać lepiej siebie i nauczyć się, jak żyć w społeczeństwie. Co wybrać? Zapoznaj się z programem nauczania i dowiedz, jakie tematy będą poruszane na tych przedmiotach. Weź pod uwagę także zalety wymienione w tym artykule. Dzięki temu podjęcie odpowiedniej decyzji będzie na pewno łatwiejsze. Jeśli Twoje dziecko jest już na tyle duże i gotowe, warto zapytać je o zdanie. 

Istnieje jeszcze trzecie wyjście. Twoje dziecko może chodzić zarówno na religię, jak i na etykę. Przedmioty te mogą być jednak realizowane w tym samym czasie, co już stwarza pewien problem. Jeśli nie chcesz rezygnować z żadnych z wymienionych zajęć, możesz samodzielnie przekazać dziecku wiedzę. Pamiętaj jednak, aby w przypadku młodszych pociech robić to poprzez zabawę. Wykorzystaj także wartościowe treści zawierające rzetelne informacje. W księgarniach znajdziesz także wiele świetnych pozycji, w których są porady na temat tego, jak pomóc dziecku się uczyć.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy