Reklama

Jak uprawiać cyklameny, szafrany jesienne i zimowity.

Opublikowano:
Autor:

Jak uprawiać cyklameny, szafrany jesienne i zimowity. - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

BLOG Nasz ogród powinien być piękny nie tylko wiosną i latem. Jest wiele pięknych kwiatów, które możemy podziwiać jesienią. Podpowiadamy jak uprawiać zimowity, szafrany jesienne i cyklameny.

Pierwsza połowa sierpnia już za nami i wydawać, by się mogło, że w ogrodzie oprócz podlewania nie ma więcej nic do wykonania. Nic bardziej mylnego. Aby nasz ogród wyglądał interesująco i ciekawie, powinniśmy zadbać, żeby kwitł i cieszył nasze oczy także jesienią.

Jest grupa roślin, o których powinniśmy pamiętać, planując nowe nasadzenia. Sierpień jest odpowiednim terminem na sadzenie cebul i bulw zimowitów, szafranów jesiennych oraz cyklamenów. Posadzone właśnie teraz zakwitną nam we wrześniu i będą cieszyły nasze oczy przez kilka tygodni.

Kiedy i gdzie sadzimy zimowity

Zimowity, to rośliny cebulowe kwitnące wczesną jesienią. Często mówi się o nich, że są pierwszymi zwiastunami zbliżającej się zimy. W naturalnych siedliskach możemy je spotkać w północno-wschodniej części Polski na łąkach i brzegach lasów.

W ogrodach sadzimy je już w sierpniu, by za 3-4 tygodnie cieszyły nasze oczy pięknymi jaskrawymi różowo-fioletowymi lub białymi kwiatostanami.

Zimowity mają długie wzniesione kwiatostany, które pojawiają się przed rozwojem liśćmi. Z jednej cebuli wychodzi po kilka sztuk kielichowatych kwiatków, które swoim wyglądem bardzo przypominają wiosenne krokusy.

Rośliny te są w pełni mrozoodporne i niezwykle łatwe w uprawie. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Należy sadzić je w żyznej, przepuszczalnej glebie o odczynie obojętnym. Najlepszym miejscem będzie półcień, wówczas kwiaty utrzymają się dłużej. Sadzimy je w grupach po kilka bulw w jednym miejscu. Możemy sadzić je także na trawnikach, tylko wiosną trzeba uważać na wychodzące szerokie, dość wysokie, bo nawet wyrastające do 30 cm liście, które utrzymają się aż do połowy czerwca.

Nie wolno ich ścinać, muszą pozostać na roślinie tak długo aż same nie zżółkną i zginą. W ten sposób zasilają cebule i dają jej odpowiednio dużo pożywienia, by mogły z początkiem września zakwitnąć.

Zimowity kwitną do 2 tygodni w zależności od pogody. Kiedy jest bardzo ciepło, mogą przekwitnąć wcześniej. Te kwitnące w miejscach zacienionych utrzymają się dłużej. Najlepiej prezentują się posadzone na rabatach naturalistycznych np. w bluszczu lub w towarzystwie jesiennych krzewów bądź roślin kwitnących.

Sadząc bulwy, pamiętajmy, aby znalazły się na głębokości 15 cm i w odległości 15 cm od siebie. Bulwy zimowitów rozrastają się bardzo szybko. W ciągu jednego roku możemy pozyskać po 2-3 cebulki. Możemy zbierać również nasiona, ale to praca dla osób niezwykle cierpliwych, gdyż siewki zakwitają dopiero po 6 latach. Uprawiając zimowity w swoim ogrodzie, pamiętajmy, że jest to roślina piękna, ale silnie trująca. Może stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także domowych zwierząt.

Krokus jesienny

Podobnie jak zimowit jest rośliną kwitnącą wyrastającą z cebulki, choć zdecydowanie mniejszej. Szafrany jesienne nie kwitną tak bardzo obficie, ponieważ z jednej cebulki wyrasta tylko kilka kwiatków. Wyglądem całkowicie przypominają wiosenne krokusy. Występują w kolorze fioletowym i białym. Ich kwiaty są niezwykle delikatne. Podobnie jak wspomniane wcześniej zimowity cebule sadzimy po kilka lub kilkanaście w przepuszczalnej glebie z odrobiną piasku na spodzie na głębokość 6 cm, zachowując takie same 6-centymetrowe odstępy. Sadzimy je na rabatach w towarzystwie wrzosów lub na skalniakach. Mogą rosnąć w miejscach całkowicie nasłonecznionych. Możemy wykorzystać je do nasadzeń jesiennych, np. w pojemnikach. Posadzone w towarzystwie niskich traw ozdobnych jak np. kostrzewa popielata, trawa Read Baron lub niskich odmian miskantów, żurawek, rozchodników okazałych będą wyglądały interesująco i ożywią każdą kompozycję. Jedynym zagrożeniem dla rosnących w gruncie krokusów jesiennych są myszy i nornice, które zjadają części podziemne. Mogą zjeść całą cebulę lub uszkodzić ją na tyle, że nie zakwitnie już przez kilka lat.

Cyklameny ogrodowe

To niezwykłe, niskie, delikatne, bardzo eleganckie rośliny bulwiaste, które możemy uprawiać w naszych ogrodach. Są wymagające, gdyż nie wszystkie gatunki są w pełni mrozoodporne i trzeba je na zimę okrywać. W ciągu sezonu również wymagają szczególnej opieki. Mogą zdobić miejsca zacienione, leśne zakątki lub skalniaki. Najpiękniej prezentują się posadzone po kilka odmian obok siebie. Kiedy rozplanujemy rabatę i posadzimy je tak, aby kwitły nam od wczesnej wiosny do późnej jesieni, będą zdobiły ogród przez cały sezon. Cyklameny wytwarzają bulwy, z których z górnej powierzchni wyrastają listki i drobniutkie kwiaty. W większości odmian to kwiaty wyrastają pierwsze.

 

 

Cyklameny ogrodowe nie różnią się fakturą kwiatów ani ich wyglądem od najbardziej znanego cyklamena perskiego, który jest rośliną doniczkową przeznaczoną do uprawy w mieszkaniu. Różni ich tylko wielkość. Perskie w czasie kwitnienia osiągają do 40 cm, a cyklameny ogrodowe dorastają maksymalnie do 15 cm wysokości. Są zatem bardzo niziutkimi roślinami. Aby cyklameny ogrodowe zakwitły nam latem lub jesienią, powinniśmy posadzić cyklameny neapolitańskie nazywane także bluszczolistnymi, cyklameny z grupy Africanum, Pewter, Cilicium lub Intaminatum. 

Cyklamen neapolitański (bluszczolistny) kwitnie późnym latem i jesienią. Jasnoróżowe do ciemnoróżowych kwiaty wychodzące z liści są długości do 2 centymetrów. Ich liście podobne są do liści bluszczu pospolitego, choć są barwniejsze i ciekawsze. Na wierzchu są ciemnoszarozielone z wyrazistym szaro- srebrnym wzorkiem. Mają sercowaty kształt. Na zimę zaleca się okrycie rośliny gałązkami świerkowymi lub korą, gdyż mogą przemarzać. 

Cyklamen neapolitański
Cyklamen Africanum wydaje białe, bladoróżowe lub ciemnoróżowe kwiaty z brązowopurpurowymi plamkami u nasady kwiatka. Kwiaty wyrastają wczesną jesienią jeszcze przed rozwojem liści. Wysokość całej rośliny to zaledwie 10 cm. 

Cyklamen Cilicium to odmiana o jasnoróżowych z fioletowymi plamkami u nasady płatkach, które pokazują się na roślinie wraz z końcem lata. Ma sercowate ciemnozielone listki z czarnym wzorkiem w środku. Ten gatunek cyklamena ogrodowego jest wrażliwy na mróz, dlatego zalecane jest bardzo szczególne okrycie na zimę. Jest to jeden z najniższych, bo zaledwie 7-centymetrowy cyklamen uprawiany w ogrodach.

Cyklamen Intaminatum – piękny, niziutki, dorastający do 7 cm, uprawiany bardzo często w pojemnikach lub wzniesionych rabatach jako jeden z nielicznych bardzo szybko się rozsiewa. Jego drobne białe lub bladoróżowe kwiaty ukazują się późnym latem i jesienią. Liście są zaokrąglone, jednolite, zielonkowate. 

Wszystkie gatunki sadzimy w przepuszczalnej, próchnicznej glebie. W suche, upalne lata trzeba pilnować, by gleba była stale wilgotna. Na rośliny korzystnie wpływa ściółkowanie próchnicą liściową lub kompostem. Możemy także stosować nawozy, tj. mączkę kostną lub obornik. Bulwy sadzimy na głębokość 8 cm, a gotową sadzonkę na taką samą głębokość, jak rosła w doniczce.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy