Reklama

Jak dbać o trawnik na wiosnę

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIE Trawa jest jedną z najbardziej wymagających roślin w ogrodzie. Jeżeli chcemy mieć zieloną, zadbaną murawę, trzeba nad nią odpowiednio popracować. W tekście znajdziecie dokładne instrukcje jak przeprowadzić wertykulację i areację, jak siać i nawozić trawnik.

Jeśli chcemy mieć ładny, zadbany trawnik, koniecznie już teraz musimy przystąpić do prac, które będą miały na celu poprawienie jakości podłoża i szybką regenerację trawy uszkodzonej przez mróz i śnieg. Jakie zatem zabiegi powinniśmy wykonać na naszym trawniku wiosną? O to zapytałam eksperta  Jana Dąbrowskiego

Wertykulacja czy areacja - co powinniśmy zrobić najpierw?

Pierwszym zabiegiem, jaki powinniśmy wykonać, to wyczyszczenie trawnika ze wszystkich resztek roślin, czyli liści, gałęzi lub kamieni, które na naszych trawnikach mogą się znajdować. Wszystkie te materiały usuwamy ręcznie, zbierając do worka. Następnie, aby usunąć wszystkie obumarłe części trawy i najmniejsze listki, najlepiej zrobić to kosiarką. Ustawiamy wówczas ostrza na najniższym poziomie i zbieramy resztki z całego trawnika. Dopiero po wyczyszczeniu kosiarką przystępujemy do wykonania kolejnej czynności, czyli aeracji oraz wertykulacji. 

Na czym polega aeracja i kiedy ją wykonać?

Zabieg polega na napowietrzaniu gleby, korzeni darni po to, by mogła się szybciej zregenerować i rozpocząć wegetację. Aerację możemy wykonać w kwietniu lub do połowy maja. 

Wszystko zależeć będzie od warunków atmosferycznych, czyli pogody. Jeśli w nocy będą występowały przymrozki i temperatura spadnie poniżej 5 stopni, aerację możemy wykonać po ustaniu przymrozków lub przeczekać do maja. Jeżeli w ciągu kilku najbliższych dni nie są zapowiadane przymrozki, zabieg możemy wykonać już teraz.

W jaki sposób prawidłowo wykonać aerację? 

Jeśli trawnika nie mamy zbyt dużo, możemy wykonać ją zwykłymi widłami. Wbijamy je wówczas w murawę na głębokość około 10 cm. Chyba że trawnik wygląda całkiem nieźle, to aerację wykonujemy dość płytko na 4-5 cm. W przypadku dużych powierzchni trawnika, zniszczonych, ciężkich, gliniastych ziem zabieg przeprowadzamy za pomocą specjalistycznego sprzętu, czyli aeratora mechanicznego. 

Ułatwi on nam pracę, którą sprzętem wykonamy znacznie szybciej. Jeśli trawnik prezentuje się nie najgorzej, zabieg wykonujemy dość płytko, na 4-5 cm. 

Kiedy wykonać wertykulację?

Kolejnym ważnym zabiegiem, jaki powinniśmy wykonać wiosną, jest wertykulacja. Czy jest ona równie bardzo ważna jak aeracja? 

Jest ona niezbędna w przypadku, kiedy murawa jest bardzo zbita i pojawił się na niej mech. Zabieg z całą pewnością po części usunie nawierzchnię, co w późniejszym czasie pozytywnie wpłynie na jego wygląd. Podczas wertykulacji usuwamy także zeszłoroczne, suche, obumarłe źdźbła trawy, odmładzając murawę. 

O czym świadczy mech na trawniku? 

Mech pojawiający się na trawniku świadczy o tym, że podłoże jest zbyt kwaśne. Często zdarza się tak w zacienionych miejscach. Ponadto mech bardzo szybko się rozrasta, co może w konsekwencji doprowadzić do stanu, że na naszym trawniku mchu będzie więcej niż trawy.

Kiedy i po co wapniujemy trawnik?

Po wykonaniu wertykulacji powinniśmy koniecznie posypać murawę wapnem. Zmienimy stopniowo tym samym odczyn podłoża. Zabieg wapnowania będzie trzeba powtórzyć kilka razy w sezonie.

Jak wykonać prawidłowo wertykulację? 

Wertykulacja polega na nacinaniu i nakłuwaniu pionowym trawnika za pomocą noży. Zabieg wykonujemy urządzeniem zwanym wertykulatorem lub wykorzystujemy do tego celu wertykulator ręczny. 

Czynność polega na nacinaniu murawy na głębokość zwykle około 5-6 cm. Trawę nacinamy raz przy razie. Wertykulację możemy powtórzyć jesienią. 

Może okazać się, że w ciągu sezonu mchu na trawniku przybyło, trawa nie jest w najlepszej kondycji, bo nieregularnie jest koszona, pojawił się filc, dlatego zabieg trzeba będzie powtórzyć. Niestety posiadanie pięknego trawnika nie jest łatwe. Trawa jest jedną z najbardziej wymagających roślin w ogrodzie. Jeżeli chcemy mieć zieloną, zadbaną murawę, trzeba nad nią odpowiednio popracować, by przygotować ją do nowego sezonu.

Czy piaskowanie trawnika jest koniecznością? 

Piasek rozsypujemy zaraz po wykonaniu aeracji, ale tylko na glebach ciężkich. Robimy to po to, aby rozluźnić podłoże. Najlepiej do tego celu użyć piasek gruboziarnisty. Rozrzucamy go równomiernie po całym trawniku. 

Kiedy musimy wałować murawę? 

Jeśli po zimie zauważymy, że nasz trawnik jest nierówny, występują na nim dołki od chodzenia, powinniśmy zwałować te miejsca. W przypadku, gdy musimy zrobić dosiewkę, powinniśmy zwałować teren, ubić go i następnie przystąpić do wysiania trawnika. 

Co zrobić, gdy są puste plamy na trawniku?

Zdarza się, że po przeprowadzeniu wertykulacji lub aeracji na trawniku pojawiają się puste plamy. Usunęliśmy zgniłą, suchą, ubiegłoroczną trawę i okazało się, że mamy puste miejsca. W takich przypadkach konieczna będzie dosiewka. 

Jak dosiewać trawę?

Istotne jest, aby dosiewać trawę taką jak poprzednio. Aby była ona tej samej firmy i miała ten sam skład. Jeśli kupimy inną mieszankę, będzie to widać na trawniku. Skład nasion traw różni się, dlatego jest to tak bardzo istotne.

  • w miejscach, gdzie będziemy dosiewać trawę, zbierzmy trochę ziemi, 
  • dosypmy czarnej, świeżej 
  •  wysypmy nasiona. 

Nasion można wysypać więcej, bo zawsze jest ryzyko, że nie wszystkie wzejdą lub zjedzą je ptaki. Koniecznie podlewajmy dosiewane miejsca i przykryjmy je kilkucentymetrową warstwą ziemi. Ochroni to nasiona i podniesie nieco temperaturę do szybszego wykiełkowania.

Jak powinniśmy nawozić trawnik? 

 

Oczywiście. Aby trawa pięknie rosła, była gęsta i soczyście zielona, niezbędne jest regularne nawożenie, szczególnie duże znaczenie ma to, które robimy wiosną. Do tego celu powinniśmy zakupić nawóz azotowy przeznaczony do wiosennej pielęgnacji trawnika. Nawóz zawiera azot, który niezbędny jest do prawidłowego wzrostu trawy, a w późniejszym etapie jej rozkrzewienia się. Dzięki niemu trawa szybciej odbuduje się po zimie i szybciej zazieleni. Będzie zdrowsza.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy