Reklama

Reklama

Masz trawnik? Chcesz by był piękny w kolejnym sezonie? Te prace musisz zrobić już teraz

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIE Piękny trawnik wymaga sporo pracy, ale efekt końcowy jest jej wart. O czym pamiętać przy pielęgnacji?

Reklama

Gęsta, soczyście zielona, zdrowa murawa jest marzeniem każdego ogrodnika. Jednak, aby tak wyglądała musi być regularnie pielęgnowana. Ta pielęgnacja musimy być utrzymana w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Również jesienią jest kilka ważnych zabiegów, które są niezbędne, a ich dokładność i systematyczność przyczyni się do lepszego przygotowania murawy do zimowego spoczynku.

Jakie prace musimy wykonać jeszcze tej jesieni na naszym trawniku? Sprawdź o czym warto pamiętać

Koszenie. Jak często kosić trawnik jesienią?

Koszenie trawy jest zabiegiem koniecznym do utrzymania go w dobrej formie. Wpływa też na szybkość odrastania, która ma ścisły związek z daną porą roku, ale również warunkami klimatycznymi, zasobnością podłoża, rodzajem gleby, zastosowaniem wysianych gatunków traw i innymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Jesienią częstotliwość koszenia zależy nie tylko od panującej aury, ale również od gatunku wysianej trawy. Murawy sportowe i ozdobne, które stanowią tło ogrodu i są jego głównym walorem, kosić powinniśmy regularnie co siedem dni. Trawniki o charakterze łąkowym, zwane inaczej łąkami kwietnymi, kosimy dwa razy w sezonie, a murawy założone do celów rekreacyjnych, które składają się głównie z gatunków traw rozłogowych kosimy co 14-18 dni. W przypadku niedotrzymania tych terminów i wydłużenia ich o dłuższy okres czasu może wpłynąć na pogorszenie się jakości naszej murawy, co sprzyjać będzie zachwaszczeniu lub pojawieniu się np. mchu.

Ostatnie koszenie trawnika

Zazwyczaj wykonujemy do połowy listopada, ale wszystko zależy oczywiście od pogody. Jeśli na dworze jest ciepło i trawa cały czas rośnie zabieg ten możemy przesunąć o jeden lub dwa tygodnie. Istotne jest aby w miesiącach późno jesiennych wysokość koszenia ustawić na około 4 centymetry. W przypadku jeśli koszenie ustawimy za nisko, trawy mogą nam przemarzać.

Jesienna aeracja i jej zalety

Aerację wykonujemy zwykle wiosną, ale tak naprawdę równie dobrym terminem jest jesień. Zabieg wykonujemy na glebach zbitych, na których po obfitych opadach deszczu utrzymuje się woda, która jeszcze po zaprzestaniu opadów nadal na murawie zalega. Aeracja ma na celu rozluźnienie podłoża i jego napowietrzenie. Poprzez prawidłowe wykonanie aeracji dostarczymy naszej murawie odpowiedniego napowietrzenia. Dzięki temu trawa będzie łatwiej i szybciej się zagęszczała i będzie zdrowsza.

Podłoże nakłuwamy na głębokość dwóch, trzech centymetrów aeratorem kolcowym lub szczelinowym. Następnie otwory po nakłuciach zasypujemy piaskiem. Odstępy są również bardzo ważne, bo muszą być regularne. Na glebach ciężkich powinny wynosić około 10 centymetrów, a lekkich 15. W przypadku mniejszych trawników nie musimy kupować specjalistycznych aeratorów, wystarczą nam zwykłe widły, które będziemy musieli wbijać w glebę. Jeśli wykonamy ją teraz, wiosną będziemy mieli o wiele więcej czasu, by poświęcić na inne konieczne o tej porze roku prace. Warto zatem już teraz ruszyć do ogrodu i wykonać ten niezwykle potrzebny zabieg.

Opadłe liście. Zostawić czy zbierać?

Jeśli chcemy mieć zdrowy i ładny trawnik bez wątpienia musimy go regularnie czyścić z opadłych liści czy owoców. Kiedy na trawniku zalegała będzie większa warstwa liści, a murawa pokryta zostanie dywanem mokrych liści, trawa będzie pod nimi żółkła i gniła. Co więcej, pod warstwą rozkładających się liści utrzymuje się wilgoć i często brakuje powietrza. Jest to zatem idealne miejsce dla chorób grzybowych i mchu.

Pamiętajmy, że opadłe owoce z drzew, pozostawione gałęzie, skoszona trawa, opadłe liście są miejscem zimowania wielu szkodników i groźnych patogenów. Pozostawione resztki roślinne na murawie aż do wiosny będą źródłem infekcji. Sprawa wygląda inaczej jeśli z całego ogrodu zbierzemy liście i umieścimy je w kilku zacisznych miejscach na rabatach ozdobnych lub gdzieś w dzikich częściach ogrodu. Wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że pod liśćmi schronienie na okres zimy znajdą jeże.

Jesienne nawożenie trawnika

W miesiącach jesiennych do zasilenia naszego trawnika stosujemy nawozy mineralne wieloskładnikowe. Kupując, wybierajmy te odznaczone jako nawozy jesienne. Od tych wiosennych różnią się swoim składem, gdyż nie zawierają tyle azotu, co nawozy wiosenne. W nawozach przeznaczonych do zasilania jesiennego trawnika dominuje głównie fosfor, potas, magnes i żelazo. Te składniki mają za zadanie przygotować odpowiednio naszą murawę do prawidłowego przezimowania i wzmocnienia właśnie teraz w okresie jesiennym.

Na glebach o odczynie kwaśnym dobrze jest trawnik zwapnować. Zanim jednak to uczynimy, zbadajmy odczyn podłoża specjalnym przyrządem, którego kupić możemy w każdym centrum ogrodniczym. Dla roślin trawiastych w tym też trawy pH gleby powininno być utrzymane w przedziale 5,6-6,5. Nadmierną kwasowość można zmniejszyć przez dodanie do gleby odpowiedniej ilości wapna. Dobrze jest przed deszczem, a nawet śniegiem wysypać na murawie węglan wapnia i tak pozostawić do rozpuszczenia.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy