reklama

Rośliny oczyszczające powietrze do mieszkania.

Opublikowano:
Autor:

 Rośliny oczyszczające powietrze do mieszkania. - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

BLOGZanieczyszczone powietrze przedostaje się do naszego domu. Dlatego dziś proponuję zakupić rośliny oczyszczające powietrze do mieszkania
reklama

Zanieczyszczone powietrze to niezwykle istotny i ważny problem naszej cywilizacji. Z roku na rok powietrze mamy coraz bardziej zanieczyszczone. Bywa także, że normy jakości powietrza na dworze przekroczone są kilkukrotnie i wydaje się nam, że najlepiej byłoby schować się w mieszkaniu i nie wychodzić na dwór.

Usuń szkodliwe rzeczy i kup rośliny oczyszczające powietrze do mieszkania

Często nie zdajemy sobie sprawy, że powietrze w domu jest równie zanieczyszczone jak to na zewnątrz. Nawet najbardziej wysprzątane mieszkanie nie jest wolne od szkodliwych substancji.

Walka ze smogiem jest niezwykle trudna i dotyczy nas wszystkich. Jednak na jakość powietrza w mieszkaniu mamy ogromny wpływ wystarczy tylko wyeliminować kilka szkodliwych rzeczy i zastąpić je roślinami. 

reklama

Amerykański naukowiec, kilkunastoletni pracownik NASA – Bill Wolverton autor książki „Rośliny przyjazne dla domu: 50 roślin doniczkowych” https://w.bibliotece.pl/446945/Ro%C5%9Bliny+przyjazne+dla+domu, które pomogą oczyścić powietrze w domu i biurze” zwrócił szczególną uwagę na choroby jakie mogą zostać wywołane pod wpływem zanieczyszczonego w mieszkaniu powietrza. 

Jedną z takich najbardziej szkodliwych substancji jest formaldehyd znajdujący się w dymie papierosowym, który zawiera nawet 750 szkodliwych związków.

Kolejnymi szkodliwymi substancjami są związki znajdujące się podczas uwalniania klejów do tapet, mebli, dywanów, farb czy lakierów. Kurz i inne roztocza znajdujące się na zasłonach, firanach, tkaninach mebli także nam szkodzą. Podobnie jest z zanieczyszczeniami znajdującymi się w sierści domowych zwierząt. Dym z kominka, świeczek, kominków zapachowych także wytwarza szkodliwe dla naszego zdrowia substancje. Elektro smog to nowe zagadnienie w dziedzinie nauki i dotyczy substancji szkodliwych wywołanych przez promieniowanie: telewizorów, komputerów, telefonów komórkowych, smarfonów i pozostałych urządzeń elektronicznych. 
Jakie choroby mogą wywołać substancje przedstawiamy w tabeli poniżej.

reklama

Szkodliwa substancja Występowanie
Formaldehyd lakiery do włosów, paznokci, dezodoranty  
Nikotyna i substancje smoliste dym papierosowy dym z kominka dym ze świeczek dym z kominków zapachowych  
Benzen kleje do tapet, lakierach,
Smog elektromagnetyczny promieniowanie od telefonów, komputerów, smarfonów, telewizorów
Ksylen lakiery, impregnaty do drewna

Gdzie kupić rośliny oczyszczające powietrze do mieszkania

Rośliny oczyszczające powietrze do mieszkania
Rośliny domowe nie tylko zdobią nasze mieszkanie, ale także w sposób naturalny oczyszczają powietrze. Wszystkie rośliny o zielonym ulistnieniu są doskonałymi i najbardziej skutecznymi filtrami. Pozostałe z pstrymi listeczkami również znakomicie pomogą nam usunąć toksyczne substancję, ale najwydajniejsze są czysto zielone.

reklama

W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach w ostatnich latach powstały specjalnie przygotowane miejsca, gdzie możemy kupić rośliny filtrujące powietrze. Znajdują się tam wszystkie dostępne gatunki i odmiany. Nie musimy wcale znać roślin z nazw.

Wystarczy udać się w takie miejsce i wybrać roślinę, która będzie nam odpowiada pod względem koloru, wzrostu i kształtu. Rośliny są wyselekcjonowane i wyodrębnione w ten sposób, by klient mógł dokonać łatwego wyboru nie szukając roślin po całej powierzchni sklepu. Wszystkie filtrujące rośliny znajdują się w jednym miejscu.

Rośliny oczyszczające powietrze do mieszkania – popularne gatunki

Daktylowiec

Tropikalna, zimozielona roślina, bardzo wrażliwa na niskie temperatury. W Polsce rośnie tylko w szklarniach, ogrodach zimowych i mieszkaniach. Nawet w dobrych warunkach rzadko zawiązuje owoce. Ze szczytu pnia pokrytego pochwami liściowymi, które rozdzielają się na włókna, wyrastają łukowato wygięte, potężne liście zbudowane z wielu lancetowatych listków.

Latem można ją wystawić w donicy na zewnątrz. Wówczas potrzebują bardzo dużo wody ze względu na szybki wzrost. Daktylowce zasilamy nawozami płynnymi do palm lub roślin domowych.

Sansewieria gwinejska – oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu.

Roślina wieloletnia, bardzo popularna w domach, potocznie nazywana językiem teściowej. Sztywne, wyprostowane, ciemnozielone liście dorastają do długości 75 centymetrów. Mają piękny, ciemnozielony wzór, przypominający skórę węża. Roślina pochodzi z Afryki.

Bardzo łatwa w uprawie, lecz szczególnie w zimie trzeba uważać, by nie podlewać zbyt obficie i utrzymać temperaturę nie niższą niż 15st.C. Dojrzałe rośliny mają kwiaty podobne do lilii, kremowe, białe lub zielonkawe.

Fikus Benjamina zwany figowcem Benjamina

Doskonale radzi sobie z usunięciem benzenu, amoniaku czy formaldehydu. Ta niezwykle popularna roślina pokojowa potrafi sprawić nie lada kłopot właścicielom, gdyż przez pierwsze 3 lata potrzebuje najwięcej opieki, ponieważ  musi się dobrze zaaklimatyzować w nowych warunkach mieszkaniowych. Aby fikus Benjamin dobrze nam rósł powinniśmy sadzić go w przepuszczalnej, żyzne glebie przeznaczonej do roślin domowych.

Podlewając w trakcie zimy powinniśmy uważać, aby go nie przelać. Jeśli zalejemy roślinę lub postawimy ją w pełnym słońcu liście będzie traciła liście. Najlepszym miejscem będzie postawienie fikusa na wschodnim parapecie okiennym. Nie zapomnijmy, że jest on rośliną ciepłolubną, czyli temp. powietrza powinna wynosić ok. 25st.C.

Skrzydłokwiat

Tropikalna roślina o białych lub zielonkawych kwiatach i eleganckich liściach nadająca się do uprawy w mieszkaniach lub oranżeriach. Sprzedawana jako roślina doniczkowa. Jej kwiaty przypominają żagiel. Kwitnie z przerwami przez cały rok. Jest rośliną oczyszczającą powietrze z różnego rodzaju związków organicznych, zwłaszcza benzenu i acetonu.

Najlepiej rośnie w wilgotnym, ciepłym miejscu, osłonięta od wiatru. Doskonale nadaje się do ciemnych pomieszczeń. Przesadzamy co drugi rok sadząc w lekko kwaśnym podłożu do roślin doniczkowych. Zimą wymaga min.15 st. C. Podlewamy oszczędnie, nie dopuszczając do przesuszenia podłoża. Przekwitnięte kwiaty regularnie usuwamy.

Bluszcz

Samoprzyczepne, zimozielone pnącze o zielonych lub pstrych liściach. Niektóre odmiany możemy uprawiać w mieszkaniu, inne w ogrodzie. Bluszcze to bardzo popularne rośliny pokojowe najczęściej uprawiane w wiszących koszach, donicach albo prowadzone na drutach. Wszystkie gatunki domowe mają niepozorne, zebrane w baldachy żółtawozielone kwiaty.

Po nich pojawiają się czarne, kremowe, czerwone lub żółte owoce. Bluszcze sadzimy jesienią lub wiosną w bogatej, próchnicznej ziemi stawiając je w zacienionych miejscach w mieszkaniu. Roślina usuwa niebezpieczną substancję zwaną formaldehydem, który najbardziej znaną substancją zanieczyszczającą powietrze.

Zielistka

Ta popularna, łatwa w uprawie roślina doniczkowa tworzy gęstą kępę łukowato wygiętych, lancetowatych liści, które pochłaniają wiele substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka, ale przede wszystkim formaldehyd i benzen. Z długich, smukłych łodyg, przeważnie wiosną i latem zwieszają się małe roślinki potomne.

W odpowiednich warunkach te tropikalne zimozielone rośliny można uprawiać jako roślina jednoroczna, sadząc na letnich rabatach. Zielistki są wrażliwe na mrozy i wymagają temperatury minimum 8-10st.C. W mieszkaniach zielistki uprawiamy w podłożu uniwersalnym dla roślin doniczkowych, a wiosną i latem regularnie zasilamy nawozem.

Anturium

Tropikalna, wiecznie zielona roślina, która ma egzotyczne, łódkowate pochwy kwiatostanowe z charakterystyczną kolbą wyrastającą ze środka. Pochwy mogą mieć kolor czerwony, różowy, jasnozielony lub biały. Błyszczące liście mają owalny albo sercowaty kształt i są jaskrawo zabarwione. Jest jedną z najczęściej uprawianych roślin doniczkowych filtrujących powietrze.

Anturium uprawiamy w przepuszczalnej, lekkiej glebie zawierającej torf. Odczyn gleby powinien wynosić od 4,5-5,5. Rośliny chronimy przed bezpośrednim słońcem i utrzymujemy w pomieszczeniu temp. nie mniejszą niż 17st.C.

Gerbera

Wrażliwa na niskie temperatury roślina domowa, która stała się coraz bardziej popularna. Gerbery długo utrzymują świeżość dlatego nadają się na kwiat cięty. Lancetowate, owłosione, ciemnozielone liście są wyraźnie klapowane i ułożone w rozety.

Wierzchnia strona liścia jest gładka i ma wyraźnie wklęsłe unerwienie. Koszyczki kwiatowe są złożone z żółtych, pomarańczowych, kremowych, różowych lub purpurowych kwiatów. Gerbery uprawiamy w głębokich doniczkach w jasnym miejscu. Sadzimy w dobrej, bogatej w związki organiczne, przepuszczalnej glebie. Wiosną i latem podlewamy obficie, zimą oszczędnie.

Paproć

Najbardziej popularna roślina doniczkowa. Bardzo łatwa w uprawie, nie jest wymagającą rośliną choć powinniśmy pamiętać aby stworzyć dla niej podobne warunki jakie ma w naturze. Jeśli posadzimy paprocie w cienistym miejscu z dala od okna roślina odwdzięczy nam się szybkim wzrostem i wybarwieniem liści.

Paprocie powinny mieć stale wilgotne podłoże, o odczynie lekko kwaśnym. Jeśli zapomnimy o jej podlaniu po liściach będziemy mogli poznać, że podłoże zostało przesuszone, gdyż listki stracą swój zielony kolor. Po podlaniu zrobią się ponownie zielone. Paprocie uprawiane w mieszkaniu powinny być często zraszane. W ten sposób usuwamy z nich toksyny pobrane przez liście z powietrza.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama