Reklama

Teren przyjazny owadom

Opublikowano:
Autor:

Teren przyjazny owadom  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

BLOG Dzięki owadom zapylającym możemy cieszyć się pięknymi kwiatami, smacznymi owocami i warzywami. Aby jednak owady przyleciały do naszego ogrodu, musimy stworzyć im odpowiednie warunki do zasiedlenia. I tutaj niezbędna jest nasza pomoc. Rośliny takie jak jeżówki, rudbekie, lawenda, mikołajek płaskolistny, rozchodniki okazałe, cynie, aksamitki przyciągają owady pożyteczne. Stwórzmy im takie miejsca, gdzie będą mogły pobierać pyłek kwiatowy, rozmnażać się i mieszkać. Sadźmy rośliny w ten sposób, aby pszczoły miały pożywienie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Rośliny jak krokusy, ciemierniki, wrzośce, które zakwitają już w marcu przyciągną pszczoły.

Zapylone kwiaty będą zawiązywały nasiona, z których będziemy mogli pozyskać nowe sadzonki. Postarajmy się, by nie zabrakło roślin kwitnących do pierwszych przymrozków, czyli takich, które będą kwitły jedne po drugich. Takimi roślinami długo kwitnącymi są cynie i jeżówki. W przypadku tych ostatnich owady pobierają nektar tylko z odmian o pojedynczych kwiatach. Zakwitają one w czerwcu, czyli zaraz na początku lata i kwitną aż do listopada lub grudnia. Kiedy jeden kwiatostan przekwita, po ścięciu zaraz pojawia się kolejny zachowując ciągłość kwitnienia. Wrzosy, rozchodniki okazałe również przyciągają pszczoły, aż do późnej jesieni. W pogodny, słoneczny dzień możemy zaobserwować na tych roślinach kilkanaście owadów na jednym kwiatostanie. Widok jest imponujący.

Idealnym sposobem na zachęcenie pszczół czy biedronek, aby zamieszkały na naszych działkach lub ogrodach jest stworzenie specjalnych hoteli do ich schronienia i rozmnażania. W sklepach i centrach ogrodniczych jest mnóstwo takich domków. Zachęcam jednak do budowania ich samemu. Aby przygotować taki domek nie potrzebujemy skomplikowanych materiałów. Murarki ogrodowe założą gniazdo w suchych pędach miskanta chińskiego, pędach bambusa czy pustych łodygach trzcin. Do przygotowania takiego najprostszego domku nie potrzeba wiele materiału. Wystarczy kawałek zwykłej rurki PCV o długości ok. 20 cm i sznurek do zawieszenia. Do rurki ciasno wkładamy pędy ww. roślin tak, żeby nie wylatywały. Nie może być między nimi wolnej przestrzeni. Kiedy rurka będzie wypełniona wiążemy ją sznurkiem i zawieszamy wczesną wiosną na drzewach owocowych tak, aby wiosną murarki mogły założyć w nich gniazdo. Dla biedronek, które również pomagają nam w ogrodzie, bo jak wszyscy wiemy zjadają mszyce, dobrym schronieniem będą szyszki, rozrzucona kora lub pnie drzew.

Najbardziej szkodliwym dla owadów zapylających czynnikiem jest stosowanie chemii. Jeszcze kilka lat temu z trawników, rabat, ścieżek usuwaliśmy ręcznie wszystkie chwasty. Obecnie stosujemy środki chemiczne groźne dla nas ludzi i zwierząt. Pestycydy są zabójcami owadów, gdyż uszkadzają ich układ nerwowy i zatruwają je. Rozmawiając z ogrodnikami często słyszę, jak wiele nawozów stosują, by poprawić jakość gleby, stymulować wzrost roślin, pobudzić do puszczenia pąków kwiatowych czy zasilając trawniki. Sięgając po jakiekolwiek środki chemiczne lub dla ochrony roślin pamiętajmy o naszych skrzydlatych przyjaciołach. To za sprawą owadów mamy nowe odmiany roślin i smaczne, soczyste owoce na drzewach i krzewach owocowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy