reklama
reklama

Wielkanocne przysmaki last minute. Te wypieki bez trudu zrobisz nawet na ostatnią chwilę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wielkanocne przysmaki last minute. Te wypieki bez trudu zrobisz nawet na ostatnią chwilę - Zdjęcie główne

Przygotowując słodkości na Wielkanoc, warto skorzystać ze sprawdzonych przepisów. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

BLOG Są takie potrawy, bez których nie wyobrażamy sobie Wielkanocy. Jest to na pewno pieczona szynka, biała kiełbasa, żurek czy też jajka. Jeżeli chodzi o słodkości, to dla wielu jest to babka i mazurek. Jak je zrobić?
reklama

Upiec, czy kupić – to pytanie, które przed świętami zadaje sobie wielu zapracowanych. Dylemat jest tym większy, że cukiernie oferują coraz lepsze wypieki. Biorąc jednak pod uwagę cenę, jaką przychodzi nam zapłacić za kawałek ciasta, wielu z nas nie ma wątpliwości, że bardziej opłaci się zrobić je w domu.

Co jednak, jeżeli kucharz czy kucharka mają "dwie lewe ręce" do pieczenia? Cukiernicy przekonują, że warto skorzystać ze sprawdzonych receptur babć lub cioć. Można też skorzystać z przepisu z internetu. Postępując krok po kroku zgodnie z zasadami, będziemy mogli cieszyć się udanym, własnoręcznie upieczonym ciastem. My podpowiadamy, co zrobić, by było nie tylko smacznie, ale również łatwo i przyjemnie. 

Dzięki praktycznym akcesoriom cukierniczym i kuchennym możemy eksperymentować lub pójść w klasykę i wyczarować świąteczne ciasta, które znamy z dzieciństwa – mazurki z wierzbową palmą z bakalii, babki obficie polane lukrem czy keksy. Aby wszystko się udało, pamiętajmy o zaopatrzeniu się w produkty, które ułatwią to zadanie – papier do pieczenia, papierowe foremki, uniwersalne woreczki ze struną czy folię aluminiową. Zastosowanie niektórych akcesoriów może nas miło zaskoczyć

– przekonuje Marta Krokowicz, ekspertka związana z marką Paclan. 

Jeżeli chodzi o wielkanocne przysmaki, to na pewno w wielu domach prym wiedzie mazurek. Dodajmy, że  ten rodzaj ciasta w wersji orzechowej doczekał się nawet
zaszczytnego miejsca na „liście produktów tradycyjnych” stworzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Mazurek nie taki straszny. Wystarczy stosować się do tych porad 

Za co uwielbiamy mazurki? Na pewno za ich smak – zazwyczaj kruche ciasto jest posmarowane ciężką, słodką masą, np. kajmakową, orzechową lub migdałową – oraz za strojność – wierzch zdobią mozaiki wykonane z kandyzowanych owoców czy orzechów. O czym trzeba pamiętać, przygotowując mazurek wielkanocny? Przede wszystkim o tym, by składniki na ciasto łączyć ze sobą, kiedy te są w temperaturze pokojowej. W przypadku kruchego ciasta na mazurek, masło powinno być mocno schłodzone, zimne. Dzięki temu mąka nie wchłonie tłuszczu, a wypiek będzie miał odpowiednią twardość.

Jeśli przygotowujemy ciasto, które wymaga schłodzenia, pamiętajmy o tym, by odpowiednio je zabezpieczyć przed zeschnięciem. Przyda nam się do tego folia spożywcza, którą możemy przykryć miseczkę lub zawinąć w nią ciasto bezpośrednio

– podpowiada Marta Krokowicz. 

Ponadto zamiast tradycyjnej mąki pszennej możemy użyć krupczatki typ 450. Gruboziarnista mąka, która w konsystencji przypomina kaszkę, zapewni lepszą kruchość. Aby papier do pieczenia lepiej się dopasował do kształtu blaszki, najlepiej wcześniej zgnieść go w dłoni, a następnie rozłożyć w blaszce. Bez względu na to, czy mamy papier w arkuszach, czy na rolce, warto odpowiednio dopasować go do foremki – oszczędzi nam to frustracji, szczególnie przy pieczeniu płynnych ciast. Jeśli mamy tortownicę, złóżmy papier kilkukrotnie – zawsze w połowie, aż zostanie nam trójkąt. Dzięki temu papier dopasuje się do okrągłej formy.

Warto przyciąć brzegi tak złożonego papieru, by nie spaliły się podczas pieczenia,  w przypadku keksówek warto złożyć papier przy użyciu samej blaszki – wystarczy odwrócić ją do góry dnem i zgiąć papier do pieczenia na jej krawędziach

– podpowiada ekspertka. 

Babka, czyli ciasto, które nie może nie wyjść

Kolejnym ciastem, bez którego nie wyobrażamy sobie wielkanocnego stołu, jest babka. Jej rodzajów jest wiele: piaskowa, cytrynowa, majonezowa czy też marmurkowa. Na pewno każda pięknie prezentuje się na stole, co jest zasługą ozdobnej formy z kominem i przybrania – lukier lub polewa czekoladowa, która spływa  po wgłębieniach w cieście. Mówi się, że piaskowa babka zawsze się udaje, warto zastosować te triki: Pamiętajmy o dobrym wysmarowaniu wewnętrznej strony blaszki tłuszczem i obsypaniu bułką tartą. Dzięki temu ciasto nie przywrze do formy. Ponadto jeśli nie mamy okrągłej, specjalnej formy, wykorzystajmy klasyczną keksówkę. Zaoszczędzimy sobie mycia, jeśli wybierzemy podłużną foremkę wykonaną z aluminium lub papieru.

– Jednorazowe foremki to nie tylko ułatwienie pod kątem czystości, ale też idealne rozwiązanie wtedy, gdy podczas świąt planujemy spotkania rodzinne poza domem. Niejednokrotnie zdarza się, że blaszki, miski, talerze giną w gąszczu pozostałych naczyń podczas świątecznych spędów. Wypieki umieszczone w jednorazowych foremkach oszczędzą nam stresu, że nasza ulubiona, lub też jedyna foremka, przepadnie na dobre

– radzi Marta Krokowicz. Jak dodaje, jeśli chcemy przystroić ciasto kawałkami orzechów, wrzućmy je do woreczka z zamknięciem strunowym i potłuczmy za pomocą kuchennego młotka. Będzie szybciej i czyściej niż w przypadku krojenia ich nożem.

Tiramisu nie tylko dla kawoszy 

Tiramisu to włoski deser, który może być alternatywą dla ciężkich ciast i pracochłonnych wypieków. Jeżeli uważacie, że zarówno babka, jak i mazurek to coś, co przekracza wasze cukiernicze możliwości, proponujemy biszkopty zanurzone w kawie z delikatnym kremem z mascarpone. Jest to również alternatywa dla szczególnie zabieganych, bo dodajmy, że tiramisu robi się w zaledwie 30 minut. Możemy przygotować je w tradycyjnej blaszce lub podać je w pucharkach, szklankach lub też małych słoiczkach, dzięki czemu prezentują się efektownie. Od czego zacząć? Od kawy. 

 Przygotujmy mocny napar z kawy, który nada wyrazistego smaku biszkoptom. Warto wykorzystać do tego klasyczne filtry, a fusy, które zostaną po takim zaparzaniu, wykorzystać do zrobienia przedświątecznego peelingu albo jako nawóz do kwiatów.

– tłumaczy Marta Krokowicz.

Ubijając pianę z białek do kremu, pamiętajmy, by dodać do niej szczyptę soli, która poprawi jej sztywność. Aby zapobiec chlapaniu masy, wystarczy nałożyć na misę perforowaną ściereczkę kuchenną i wbić w nią haki miksera. Zadziała jak osłona.  Zamiast nakładać masę na wierzch deseru szpatułką, umieśćmy ją w rękawie cukierniczym z osobną tylką lub przelejmy do sztywnej torebki z wyciętym otworem i wyciskajmy pojedyncze stożki. Na koniec posypmy kakao i gotowe!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama