reklama

Bezpłatne badania prenatalne dla każdej kobiety w ciąży

Opublikowano:
Autor:

Bezpłatne badania prenatalne dla każdej kobiety w ciąży - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA I DZIECKOOd 5 czerwca 2024 r. wszystkie kobiety w ciąży mogą korzystać z bezpłatnych badań prenatalnych, niezależnie od swojego wieku. To nowe rozwiązanie wprowadzone w ramach programu Ministerstwa Zdrowia „Świadoma, bezpieczna ja”.
reklama

Badania prenatalne odgrywają kluczową rolę we wczesnym wykrywaniu wad płodu. Dzięki nim możliwe jest zdiagnozowanie problemów zdrowotnych i, w miarę możliwości, rozpoczęcie leczenia już podczas ciąży. Dotychczas takie badania były dostępne bezpłatnie jedynie dla kobiet powyżej 35. roku życia. Teraz każda przyszła mama, bez względu na wiek, może skorzystać z tego ważnego wsparcia.

Jakie badania są dostępne?

W ramach programu „Świadoma, bezpieczna ja” dostępne są m.in. test PAPPA, który ocenia ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Program obejmuje także inne badania, które mają na celu dokładną diagnostykę i monitorowanie zdrowia płodu.

Kiedy należy wykonać badania prenatalne?

Badania prenatalne są realizowane w kilku kluczowych etapach:

reklama

1. Etap poradnictwa i badania biochemiczne: między 11 a 14 tygodniem ciąży.
2. Etap poradnictwa i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych:
I trymestr: między 11 a 14 tygodniem ciąży
II trymestr: między 18 a 22 tygodniem i 6 dniem ciąży.

Jak uzyskać skierowanie?

Aby skorzystać z bezpłatnych badań prenatalnych, przyszła mama potrzebuje skierowania od lekarza prowadzącego ciążę. Skierowanie to musi zawierać informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach. W przypadku badań genetycznych, takich jak amniopunkcja czy biopsja trofoblastu, wymagane jest dodatkowe skierowanie, które powinno zawierać opis nieprawidłowości oraz wyniki badań potwierdzających zasadność skierowania.

Korzyści dla tysięcy kobiet

Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z nowego programu może skorzystać ponad 210 tys. kobiet. Rozszerzenie dostępności badań prenatalnych na wszystkie kobiety w ciąży jest krokiem w stronę poprawy opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa przyszłych mam oraz ich dzieci.

reklama

źródło: gov.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama