Nowe przepisy obejmują nie tylko smartfony, ale także smartwatche i inne urządzenia elektroniczne, które mogą rozpraszać uczniów podczas zajęć. Celem tej decyzji jest poprawa koncentracji dzieci oraz zmniejszenie ich uzależnienia od technologii.
Wyjątki od zakazu
Choć zakaz jest rygorystyczny, przewidziano pewne wyjątki. Uczniowie mogą korzystać z urządzeń, jeśli są one niezbędne do celów edukacyjnych, np. podczas lekcji. Ponadto zakaz nie dotyczy dzieci, które ze względów medycznych lub z powodu niepełnosprawności muszą mieć dostęp do takich urządzeń.
Pozytywne skutki wprowadzenia zakazu
Holandia już wcześniej wprowadziła podobny zakaz w szkołach średnich. Od stycznia tego roku tamtejsi uczniowie muszą przestrzegać podobnych ograniczeń. Nauczyciele zauważyli pozytywne efekty tej zmiany – wzrosła koncentracja uczniów na zajęciach, a przypadki nękania wśród młodzieży znacznie spadły. Z ankiety przeprowadzonej wśród nauczycieli wynika, że brak dostępu do smartfonów i innych urządzeń elektronicznych pomaga młodzieży lepiej skupiać się na nauce i rozwijać umiejętności społeczne.
Podobny zakaz funkcjonuje nie tylko w Holandii
Holenderskie przepisy wpisują się w szerszy europejski trend. Podobne zakazy obowiązują już w Norwegii i Belgii, gdzie uczniowie również muszą rezygnować z korzystania z telefonów komórkowych i urządzeń elektronicznych w trakcie zajęć. W tych krajach wprowadzenie zakazu spotkało się z aprobatą zarówno ze strony nauczycieli, jak i rodziców, którzy dostrzegają korzyści dla rozwoju swoich dzieci.
Czy w Polsce powinie obowiązywać podobny zakaz?
W Polsce temat zakazu korzystania z telefonów komórkowych w szkołach jest wciąż przedmiotem gorącej debaty. Zwolennicy zakazu wskazują na pozytywne efekty, jakie widać w krajach takich jak Holandia, gdzie uczniowie uczą się lepiej funkcjonować bez ciągłego dostępu do urządzeń mobilnych, a ich koncentracja na nauce znacznie wzrasta.Źródło: NL Times; polsatnews.pl
Przeczytaj również:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.