Dane zebrane i przedstawione przez Centrum im. Adama Smitha odpowiadają na to pytanie, precyzyjnie określając, ile rodzice muszą zainwestować w swoje dzieci przez pierwsze osiemnaście lat.
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce do 18 roku życia?
Średni koszt wychowania jednego dziecka od chwili narodzin do osiągnięcia pełnoletności w 2023 roku wynosił 309 tysięcy złotych, co stanowi istotny skok w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy to ta kwota oscylowała w granicach 265 tysięcy złotych. To oznacza duży wzrost wydatków związanych z wychowaniem jednego potomka w przeciągu zaledwie jednego roku.
Wychowanie dwójki dzieci kosztuje ponad pół miliona złotych
Dla rodziców mających dwójkę dzieci, sytuacja jest jeszcze bardziej wymagająca finansowo - w 2023 roku koszt wychowania dwójki dzieci sięgnął aż 513 tysięcy złotych, w porównaniu do 439 tysięcy złotych w roku poprzednim.
Największe koszty to żywność, mieszkanie, transport i edukacja
Prawie 80 procent wydatków związanych z wychowaniem dziecka obejmuje kwestie związane z codziennymi potrzebami, takimi jak żywność, mieszkanie, transport i edukacja. Koszty wychowania sięgają od 15 do 30 procent budżetu rodziny i zmieniają się w zależności od liczby dzieci, ich wieku i etapu edukacji.Wzrost kosztów, który był zauważalny w ostatnich latach, jest rezultatem m.in. wyższych nakładów finansowych na utrzymanie odpowiedniej jakości edukacji. Ten wzrost był w znacznym stopniu spowodowany okresem nauki zdalnej podczas pandemii, który wpłynął na zwiększenie wydatków związanych z dostosowaniem się do nowych warunków edukacyjnych. Dodatkowo utrzymująca się inflacja oczywiście również przyczyniła się do wzrostu ogólnych kosztów związanych z wychowaniem dzieci.
Tylko 23 procent Polaków jest świadomych, że koszty wychowania dziecka przekraczają 300 tysięcy złotych
Według badania przeprowadzonego dla Centrum im. Adama Smitha na panelu Ariadna, aż 80 procent Polaków ocenia koszty wychowania i utrzymania jednego dziecka do ukończenia przez nie 18 lat w Polsce jako bardzo wysokie lub wysokie. W porównaniu z danymi z 2020 roku, odsetek osób o takim zdaniu wzrósł o 5 procent. Osoby posiadające dzieci częściej niż te bezdzietne uważają te koszty za wysokie lub bardzo wysokie (z różnicą wynoszącą 5 procent wśród badanych).Badani zostali również zapytani o szacunkowy koszt wychowania i utrzymania jednego dziecka do osiągnięcia 18 roku życia. Jednak tylko 23 procent respondentów zdaje sobie sprawę, że ta kwota przekracza 300 tysięcy złotych.
Przeczytaj również:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.