reklama

Jak jest najlepszy wiek dla kobiety na urodzenie dziecka? Naukowcy znaleźli odpowiedź na to pytanie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Jak jest najlepszy wiek dla kobiety na urodzenie dziecka? Naukowcy znaleźli odpowiedź na to pytanie - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA I DZIECKOCzy wiek matki może wpłynąć na zdrowie przyszłego dziecka? Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Semmelweisa rzucają nowe światło na tę kwestię. Okazuje się, że wiek ma znaczący wpływ na rozwój płodu i występowanie nieprawidłowości wrodzonych.
reklama

Nowe badania opublikowane w International Journal of Obstetrics & Gynaecology przez zespół naukowców z Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie przynoszą jasne wytyczne jeśli chodzi o najlepszy wiek kobiety na urodzenia dziecka. 

Wyniki badań opierają się na kompleksowych analizach przeprowadzonych w lata 1980-2009, w czasie których naukowcy przyjrzeli się ponad 31 tysiącom pacjentek z powikłaniami ciążowymi Porównali je z danymi dotyczącymi ponad 2,8 miliona urodzeń zarejestrowanych przez Główny Urząd Statystyczny na Węgrzech.

Według ekspertów ten wiek jest optymalny

Rezultaty tych badań wyraźnie wskazują, że ryzyko wystąpienia wad niechromosomalnych u płodu jest najniższe u matek w wieku między 23. a 32. rokiem życia. To odkrycie może rewolucjonizować podejście do planowania rodziny i zwracać uwagę na istotne aspekty zdrowia matki i dziecka.

reklama

Badacze odnotowali, że ryzyko tych wad wrodzonych, takich jak zaburzenia krążenia, wady ośrodkowego układu nerwowego, wady serca, rozszczep wargi i podniebienia, jest istotnie niższe w tym konkretnym przedziale wiekowym. Co więcej, zauważyli również, jak wiek matki wpływa na wzrost ryzyka wad.

Wiek matki a ryzyko wad wrodzonych

Zgodnie z wynikami badań, im starsza kobieta, tym większe ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Kobiety po 32. roku życia miały nawet o 15% większe szanse na urodzenie dziecka z takimi wadami. Szczególnie wyraźne było to przy wadach głowy, szyi, uszu i oczu, gdzie ryzyko wzrosło dwukrotnie, zwłaszcza u matek po 40. roku życia.

Co ciekawe, nawet u młodszych matek istnieje zwiększone ryzyko, zwłaszcza dla wad ośrodkowego układu nerwowego. Kobiety poniżej 22. roku życia wykazywały o 20% wyższe ryzyko wystąpienia takich wad u płodu.

reklama

Dlaczego wiek ma znaczenie?

Badacze wskazują, że wiek może wpływać na ryzyko wad nie tylko genetycznych, ale i środowiskowych. Czynniki takie jak palenie tytoniu, spożywanie substancji psychoaktywnych czy narażenie na różnego rodzaju substancje chemiczne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia wad. Ponadto starzenie się komórek jajowych i endometrium może również odgrywać istotną rolę.

Naukowcy podkreślają również ogromne znaczenie profilaktyki w ciąży, zachęcając do przyjmowania kwasu foliowego i witamin oraz unikania substancji szkodliwych dla zdrowia matki i dziecka. Świadomość tych czynników może odgrywać kluczową rolę w minimalizacji ryzyka wad rozwojowych u noworodków.

źródło: semmelweis.hu, www.mjakmama24.pl

reklama

Przeczytaj również:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama