reklama

Jak rozpoznać kryzys psychiczny u dziecka. Zobacz koniecznie ten film

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Jak rozpoznać kryzys psychiczny u dziecka. Zobacz koniecznie ten film - Zdjęcie główne

foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA I DZIECKOChcesz dowiedzieć się, jak pomóc swojemu dziecku w trudnych chwilach? Zobacz film, w którym eksperci wyjaśniają, jak rozpoznać kryzys psychiczny u dziecka i gdzie szukać pomocy.
reklama

Dlaczego tak wiele dzieci potrzebuje pomocy?

Pogarszająca się kondycja psychiczna dzieci i młodzieży to wynik wielu czynników, takich jak presja społeczna, trudności w relacjach, a także pandemia, która wpłynęła na izolację społeczną i zmiany w stylu życia. Jednak wzrost liczby pacjentów wynika również z większej świadomości problemów zdrowia psychicznego. Coraz więcej rodziców i nauczycieli potrafi zauważyć pierwsze sygnały trudności u dzieci, a to otwiera drogę do szukania pomocy na wcześniejszym etapie.

Dr n. med. Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, podkreśla znaczenie relacji rodzinnych.

– Zacznę od bardzo ważnego komunikatu do dorosłych: bądźcie uważni na potrzeby swoich dzieci i dbajcie o relacje z najbliższymi, bo jeśli nie ma tego fundamentu, to niestety trudno będzie zauważyć alarmujące często sygnały, jeśli chodzi o zdrowie i funkcjonowanie dziecka – mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska.


Jak rozpoznać kryzys psychiczny?

Każde dziecko przechodzi trudne momenty, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Ale jak odróżnić typowe dla tego wieku zachowania od poważnego kryzysu psychicznego? Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował specjalny film edukacyjny, w którym dr Aleksandra Lewandowska wyjaśnia:

  • jak odróżnić kryzys psychiczny od typowych zachowań w okresie dojrzewania?
  • kiedy należy szukać pomocy u specjalisty?
  • na czym polega pomoc w „czterech zetkach”?
  • jak rodzice mogą wspierać swoje dzieci w trudnych chwilach?
 

Gdzie szukać pomocy?

Pomoc psychiatryczna i psychologiczna dla dzieci i młodzieży w Polsce dostępna jest na trzech poziomach. Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia, że świadczenia są bezpłatne i finansowane przez NFZ:

I poziom: Ośrodki środowiskowej opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej, gdzie pomoc oferują psychologowie, psychoterapeuci oraz terapeuci środowiskowi. To idealne miejsce na wczesną interwencję, kiedy zauważasz pierwsze sygnały kryzysu.
II poziom: Opieka dzienna lub ambulatoryjna w poradniach zdrowia psychicznego oraz na oddziałach dziennych. Tutaj wsparcie oferują lekarze psychiatrzy, psychoterapeuci i terapeuci zajęciowi.
III poziom: Opieka szpitalna na oddziałach psychiatrycznych, gdzie leczenie prowadzą psychiatrzy, psychologowie i terapeuci zajęciowi. To miejsce dla dzieci, które wymagają intensywnego leczenia w trudnych przypadkach.

Jak rodzice mogą wspierać swoje dzieci?

Kryzys psychiczny u dziecka to wyzwanie nie tylko dla samego młodego człowieka, ale także dla jego rodziny. Dr Aleksandra Lewandowska podkreśla, jak ważne jest wsparcie ze strony rodziców. W filmie edukacyjnym NFZ w ramach cyklu „Zdrowie na pierwszym planie” wyjaśnia, jak rodzice mogą pomagać swoim dzieciom przechodzić przez trudne chwile, a także, na czym polega zasada „czterech zetek”, czyli podstawy wspierania młodzieży w kryzysie.

Rośnie skala problemu, rośnie wsparcie

Z każdym rokiem rośnie liczba pacjentów, ale także środki przeznaczane na ich leczenie. W 2023 roku fundusze na psychiatrię dziecięcą wzrosły do ponad 1 miliarda złotych, co oznacza 290-procentowy wzrost w ciągu ostatnich czterech lat. To pokazuje, jak poważnie problem ten jest traktowany na poziomie systemu opieki zdrowotnej. Jednocześnie rośnie liczba dzieci i młodzieży, które otrzymują leki przeciwdepresyjne – w 2023 roku było to 84,6 tysiąca młodych pacjentów.

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia

Zobacz także:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama