Zespołów mażoretek przybywa w Polsce. Trenować można od dziecka. Dziewczyny pokazują swoje umiejętności na imprezach, ale też zawodach i mistrzostwach.
Kim są mażoretki?
Mażoretki, to dziewczyny prezentujące swoje umiejętności w pokazach taneczno-marszowych. Ubrane są w stroje paradne, które zawierają elementy umundurowania, bo mażoretki mają wiele wspólnego z wojskiem, a przynajmniej kiedyś miały.
Historia mażoretek
Słowo mażoretki pochodzi od francuskiego majorette i jak czytamy w Wikipedii, oznacza to “majorki”. Ich historia sięga czasów napoleońskich. To właśnie w tamtym okresie miały swoim wyglądem i strojem zachęcać mężczyzn do wstępowanie do wojska. Co ciekawe, gdy dziś wpiszecie w tłumaczu google słowo “majorette” tłumaczone jest on na “cheerleaderka”. No właśnie, czy w związku z tym cheerleaderka i mażoretka to jest to samo?
Czym różni się mażoretka od cheerleaderki?
Zarówno mażoretki i cheerleaderki prezentują skoczne układy taneczne, a ich stroje są dość skąpe. Tu jednak kończą się podobieństwa.
Cheerleaderki występują przede wszystkich podczas zawodów sportowych. Mażoretki prezentują swoje umiejętności na różnego rodzaju pokazach i paradach ulicznych.
Kluby powstają przy formacjach mundurowych. W Polsce najczęściej przy strażach pożarnych. Stąd też różnica w stroju. Ubiór mażoretek nawiązuje do umundurowania. Cheerleaderki mają stroje sportowe.
Jest jeszcze jeden atrybut, który odróżnia cheerleaderki od mażoretek. Te pierwsze występują z pomponami, te drugie z pałeczką czyli batutą, choć zdarza się, że mażoretki używają również pomponów.
Czy mażoretki są twirlingerkami?
Bywa, że mażoretki mylone są z twirlingerkami, które można podziwiać w USA. Jest jednak główna różnica pomiędzy grupami - mażoretki wykonują pewien układ choreograficzny, natomiast twirlingerka skupia się podczas występu głównie na pałeczce, wykonując różnego rodzaju ruchy akrobatyczne.
Mażoretki nie są tamburtmajorkami
Niektóre osoby mylą również mażoretki z tamburmajorkami, byc może za sprawą buławy. Tamburmajorki w trakcie całego marszu pełnią funkcję dyrygentów. W rękach trzymają buławy, które są cięższe od standardowych pałeczek. Żonglowanie nimi wymaga sporych umiejętności, jednak dzięki temu można uzyskać wspaniały efekt artystyczny. Tamburmajorki często zaczynają swoją karierę jako mażoretki.
Zobacz na filmie jak występują mażoretki i przeczytaj dalej pod filmem dlaczego warto zostać mażoretką
Dlaczego dziewczyny chcą zostać mażoretkami?
Przygoda z mażoretkami często zaczyna się już w wieku przedszkolnym. Potem dziewczyny przechodzą do kolejnych grup: kadetek, juniorek młodszych i starszych. Dla Poli Walinowicz z zespołu Big-Bang Gostyń taniec z mażoretkami stał się bardzo ważny
- Jestem tancerką w zespole Big-Bang od kiedy mażoretki powstały, wcześniej rosłam w grupie Desperado, tam uczyłam się rytmiki, tańca. Dopiero, kiedy byłam w kl. V zaczęłam tańczyć pod gostyńskimi mażoretkami. I stało się to moim planem na życie - przyznaje Pola Walinowicz w rozmowie dla portalu gostynska.pl.
Teraz Pola trenuje najmłodsze mażoretki i zachęca dziewczyny do pójścia w jej ślady.
- Magiczny nastrój spływa, kiedy przebieramy się w strój, zrobimy makijaż. Na treningach jest dobra zabawa - dla mnie zwykle było to oderwanie się od szkoły, od domowej rzeczywistości. Tam jest zupełnie inny świat, w którym nawiązują się przyjaźnie pomiędzy mażoretkami z innych grup - zachęca Pola Walinowicz.
Ile kosztuje strój mażoretki i pałeczki
Strój mażoretki dla dziewczynki kosztuje około 150 złotych. Oczywiście są też o wiele droższe. Cena ubioru dla dorosłej osoby może sięgać nawet kilkuset złotych. Podobnie jest z pałeczką mażoretkową: dziecięca kosztuje kilkanaście złotych, ale profesjonalna nawet 60. Cena buławy marszowej sięga kilkaset złotych. Na sprzedażowej platformie znajdziecie nawet takie za 550 zł Do tego dochodzi opłata treningów od kilkudziesięciu złotych wzwyż ( w zależności od miasta)
Czy warto zostać mażoretką? Jak prezentują się dziewczyny podczas zawodów? Zobaczcie piękne zdjęcia z Mistrzostw Mażoretek, które odbyły się 3 kwietnia w Gostyniu
Zostań z nami na dłużej. Zaobserwuj nas na Instagramie, Facebooku i YouTube
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.