Reklama

Jaki fotelik przodem do kierunku jazdy wybrać?

Opublikowano:
Autor:

Jaki fotelik przodem do kierunku jazdy wybrać? - Zdjęcie główne

Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA I DZIECKO Każdy rodzic, który planuje podróżować samochodem razem z dzieckiem musi zaopatrzyć się w fotelik samochodowy umożliwiający bezpieczne przewożenie dziecka.

Oferta fotelików na rynku jest bardzo szeroka, co sprawia, że rodzice często czują się zagubieni i nie wiedzą, jaki fotelik wybrać. Na jakie foteliki samochodowe patrzeć wybierając fotelik odpowiednio dla niemowlaka, malucha i starszaka?

Fotelik dla niemowlaka

Fotelik dla niemowlaka jest jednym z najważniejszych elementów wyprawki dla dziecka, który będzie potrzebny już w pierwszych dniach życia dziecka, chociażby po to, żeby dziecko bezpiecznie przetransportować ze szpitala do domu. 

W przypadku fotelików dla niemowlaka najczęstszym wyborem jest fotelik z kategorii wagowej od 0-13 kg inaczej nazywany nosidełkiem. Fotelik ten wyposażony jest w wygodny uchwyt umożliwiający przenoszenie fotelika razem z dzieckiem, co wyróżnia ten fotelik od fotelik dla starszych dzieci, które montowane są na stałe w samochodzie. 

Foteliki te można montować w samochodzie jedynie tyłem do kierunku jazdy, gdyż jest to jedyny dopuszczalny sposób przewożenia tak małego dziecka w samochodzie. 

Alternatywą dla fotelików 0-13 kg są również foteliki z kategorii 0-18 kg. Foteliki te są wyposażone w specjalną wkładkę dla niemowlaków, dzięki czemu również mogą być wykorzystywane do przewożenia dzieci praktycznie od urodzenia. W odróżnieniu od nosidełek - tych fotelików nie przenosi się tak łatwo. Są one zamontowane na stałe w samochodzie i dziecko zapina się w foteliku dopiero w samochodzie. 

Fotelik dla malucha

Foteliki dla malucha to najczęściej foteliki z kategorii wagowej 9-18 kg lub 9-25 kg przeznaczone dla dzieci w wieku od ok. roku do ok. 4 lat (modele do 18 kg) lub do ok. 6 lat (modele do 25 kg). W zależności od wybranego modelu foteliki te mogą być montowane w samochodzie tyłem do kierunku jazdy lub przodem do kierunku jazdy.

Foteliki dla maluchów są już znacznie większe niż nosidełka i są montowane w samochodzie na stałe. 

Montaż w samochodzie odbywa się przy pomocy pasów samochodowych lub przy pomocy systemu ISOFIX. Montaż na ISOFIX jest prostszy i mniej czasochłonny, ale foteliki zamontowane w samochodzie w ten sposób zajmują więcej miejsca niż foteliki montowane pasami.

Fotelik dla starszaka

Dla kilkuletnich dzieci przeznaczone są foteliki z kategorii wagowej od 15 do 36 kg. W tych fotelikach dziecko jeździ tak długo, aż osiągnie minimalny wzrost pozwalający na jazdę bez fotelika.

Foteliki z tej kategorii to fotelik przodem do kierunku jazdy. Foteliki te nie są już wyposażone w wewnętrzne pasy, dziecko w takim foteliku jest przypinane zwykłym pasem samochodowym.

Fotelik przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Podczas wyboru fotelika dla swojego dziecka rodzice często zastanawiają się czy wybrać fotelik montowany tyłem czy przodem do kierunku jazdy. 

W przypadku niemowlaków i starszaków nie ma tego typu wątpliwości - niemowlaki muszą jeździć tyłem do kierunku jazdy, a foteliki dla starszaków są montowane przodem do kierunku jazdy. Problem pojawia się w przypadku fotelików dla maluchów, które mogą być montowane w samochodzie na dwa sposoby.

Specjaliści zgodnie twierdzą, że jazda tyłem do kierunku jazdy jest bezpieczniejsza dla dziecka, dlatego zaleca się, żeby dziecko podróżowało w samochodzie tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak jest to możliwe.

Podsumowanie

Oferta fotelików samochodowych na rynku jest na tyle szeroka, że każdy, kto po raz pierwszy dokonuje zakupu fotelika może czuć się nieco zagubiony. Jeżeli lektura artykułów dostępnych w internecie nie jest wystarczająca, to idealnym rozwiązaniem jest wyprawa do stacjonarnego sklepu z fotelikami, którego pracownicy z pewnością rozwieją wszystkie wątpliwości i doradzą. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.besafe.com.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE