Najlepiej zacząć od oglądania zdjęć. Warto poświęcić kilka wieczorów, aby wspólnie przejrzeć fotografie i porozmawiać o swoich oczekiwaniach. Po takim przygotowaniu czas ruszyć na poszukiwania.
Wybieramy fotografa
Na początek porozmawiajmy ze znajomymi, którzy niedawno brali ślub – będą nieocenionym źródłem informacji. Zapytajmy o ich opinie na temat reportażysty, który pracował na ich ślubie, a zwłaszcza o jego zachowanie. Czy potrafił stworzyć przyjemną atmosferę podczas sesji, czy przekazał materiały w terminie, czy były odpowiedniej jakości… i przede wszystkim obejrzyjmy zdjęcia jakie wykonał. A co, jeżeli żaden z reportażystów polecanych przez znajomych nie przypadnie nam do gustu? Pozostaje internet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazę np. „fotograf ślubny Krotoszyn”, aby zobaczyć długą listę fotografów z naszych okolic. Pozostaje już tylko oglądać zdjęcia i wybrać najbardziej odpowiadającą nam ofertę.
Spotkanie z fotografem
Kiedy fotograf zostanie wybrany – pora na kontakt. O co zapytać w pierwszej kolejności? Oczywiście o wolny termin. Jeżeli okaże się, że wybrana osoba może wykonać zdjęcia, najlepiej spotkać się osobiście. Warto poprosić o przyniesienie portfolio w wersji papierowej oraz o pokazanie przykładowych fotoksiążek lub albumów. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na samą osobę fotografa. Bardzo ważne jest to czy znajdziemy z nim wspólny język, a nawet swojego rodzaju chemię. Jeżeli fotograf nie przypadnie nam do gustu, to i na zdjęciach nie będzie luzu, uśmiechu i – tego co najważniejsze – emocji, miłości, błysku w oku…Jeżeli ostatecznie przekonamy się do wyboru tej właśnie osoby, przechodzimy do omówienia szczegółów reportażu. Z fotografem trzeba ustalić kilka podstawowych spraw, takich jak: zakres reportażu (w którego skład mogą wchodzić przygotowania, błogosławieństwo, ceremonia, zabawa, sesja plenerowa), sposób przekazania zdjęć (odbitki, fotoksiążki, albumy), miejsce i czas wykonania pleneru ślubnego oraz oczywiście cena. Jeżeli dojdziemy do porozumienia, to koniecznie podpisujemy umowę.
Plener – przed, po, a może w trakcie
To odwieczny problem Młodej Pary. Zdjęcia w dniu ślubu mają tą zaletę, że nie trzeba ponawiać makijażu i fryzury. No tak, ale czy wskoczymy w zboże, położymy się na trawie czy sianie albo wejdziemy do wody wiedząc, że za chwilę udajemy się na ceremonię ślubną?Sesja przed ceremonią to duży stres, zwłaszcza jeżeli chodzi o stan kreacji. Nawet wędrując głównymi ścieżkami parku czy po ulicach miasta, nietrudno uszkodzić suknię. Dodatkowo bardzo ogranicza się czas, jaki mamy tego dnia na przygotowania. Często, aby przygotować się na zdjęcia na godzinę 10, będzie trzeba stawić się u kosmetyczki czy fryzjera już o 6 rano. A pamiętać trzeba, że przed nami jeszcze cały, stresujący i ciężki dzień.
Krzysztof Szukalski – fotograf, właściciel studia fotografii ślubnej BelAmour
Umowa z fotografem, niebezpieczne zapisy:
- „cena może ulec zmianie o xxx zł” – jeżeli znajdziemy taki zapis, możemy być prawie pewni, że cena końcowa będzie wyższa niż wyjściowa,
- „za szkody w sprzęcie powstałe podczas wykonywania reportażu odpowiadają zleceniodawcy (czyt. Młoda Para)” – na weselu, podobnie jak na każdej zabawie, mogą mieć miejsce różne losowe sytuacje, ot, chociażby w szale kankana kuzynka Kasia przypadkiem kopnie aparat, który roztrzaska się wraz z obiektywem na posadzce. Ile może kosztować to Młodą Parę? Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (profesjonalny aparat to wydatek rzędu 7 – 25 tys. zł, obiektyw 2 – 20 tys. zł, lampa błyskowa ok. 1,5 tys. zł). Różne niebezpieczne dla sprzętu sytuacje mogą pojawić się również podczas pleneru (deszcz, śnieg, zdjęcia w wodzie czy na plaży). Zapis w przytoczonej formie oznacza, że Młoda Para odpowiada również za uszkodzenia sprzętu wynikłe z błędów fotografa np. upuszczenie sprzętu. W skrócie można to porównać do napisu na TAXI „za szkody pojazdu powstałe podczas kursu odpowiada pasażer” – wsiedlibyście do takiej taksówki?
- informacja o karze za zerwanie umowy przez Młodą Parę, ale brak informacji o odszkodowaniu dla nich w przypadku niewykonania zlecenia przez fotografa
- brak terminu oddania całości materiału,
- w przypadku umowy z firmą w której pracuje wielu fotografów, brak informacji kto konkretnie będzie wykonywał zdjęcia (może się okazać, że przed podpisaniem umowy oglądaliśmy zdjęcia doświadczonego fotografa, natomiast na nasz ślub trafi nowicjusz).
Wybór fotografa, na co zwrócić uwagę:
- sprzęt na jakim pracuje fotograf (profesjonalne aparaty, tzw. pełnoklatkowe, jasne obiektywy)
- jakość techniczna fotografii (np. czy zdjęcia z kościoła są jasne, czyste, ostre)
- różnorodność miejsc w sesjach plenerowych
- subiektywna ocena zdjęć – czyli po prostu czy fotografie nam się podobają
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.