reklama

Czego nie wiemy o żałobie? 100 praktycznych porad dla rodzin po stracie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Czego nie wiemy o żałobie? 100 praktycznych porad dla rodzin po stracie - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA RADZIBadania pokazują, że aż 90% osób przynajmniej raz w życiu przeżywa żałobę po stracie bliskiej osoby.
reklama

2 października 2023 roku w Centrum Prasowym PAP odbyła się polska premiera książki „Gdy polegnie żołnierz. 100 praktycznych porad dla rodziny i przyjaciół” autorstwa Bonnie Carroll i Alana Wolfelta. 

Książka, będąca owocem współpracy Fundacji Dorastaj z Nami oraz Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, oferuje wsparcie dla rodzin, które doświadczyły straty bliskich w wyniku służby wojskowej lub publicznej.
Wydarzenie towarzyszyła debata zatytułowana „Czego nie wiemy o żałobie? 100 praktycznych porad dla rodzin po stracie”. Uczestniczyli w niej eksperci z różnych dziedzin, w tym ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektorka Centrum Weterana, oraz płk dr n. med. Radosław Tworus, kierownik Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii. Debatę prowadziła Magdalena Rigamonti, dziennikarka Onetu.

reklama

Żałoba jako proces

Podczas dyskusji eksperci zwrócili uwagę na różnice w procesie żałoby pomiędzy dziećmi a dorosłymi. Żałoba to nie tylko osobisty proces, ale również społeczny, który wymaga wsparcia otoczenia. Bonnie Carroll podkreśliła, że książka ma na celu nie tylko pomoc rodzinom poległych, ale także każdemu, kto boryka się z żałobą. „Nasz przewodnik to zbiór praktycznych pomysłów, które mogą pomóc w codziennym życiu po stracie” - zaznaczyła autorka.

Służba, poświęcenie, szacunek

W Polsce każdego dnia około 330 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych stawia czoła wysokiemu ryzyku. Od 1989 roku ponad 350 z nich nie wróciło do domu. Książka „Gdy polegnie żołnierz” oferuje konkretne narzędzia do radzenia sobie z tą nieuchronnością i pomaga w zrozumieniu emocji towarzyszących stracie.

reklama

„Celem naszej współpracy z TAPS jest wsparcie rodzin oraz przyjaciół, zwłaszcza dzieci, które straciły swoich bliskich” - mówi Magdalena Pawlak, prezeska Fundacji Dorastaj z Nami. „Wierzymy, że ta książka przyniesie ukojenie nie tylko rodzinom ofiar, ale wszystkim, którzy doświadczyli straty”.

Źródło: PAP MediaRoom 

Zobacz także:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama