reklama
reklama

Jak często powinniśmy myć włosy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak często powinniśmy myć włosy? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA RADZI Jak często myć włosy? Mycie włosów to dość indywidualna sprawa. Jedni traktują je jak codzienny rytuał np. z porannym prysznicem, inni co drugi dzień, a jeszcze komuś wystarcza raz w tygodniu. Czy częstotliwość mycia da się jakoś uporządkować, zaplanować? Jak często je myć?
reklama

Jak często powinniśmy myć włosy

Odpowiedź wydaje się prosta: wszystko zależy od rodzaju włosów. Jeżeli się przetłuszczają trzeba je myć codziennie, w przeciwnym wypadku wystarczy co trzy-cztery dni. Szczególnie celebrują ten zabieg kobiety, dla mężczyzn staje się on często rutyną. Niewątpliwie na częstotliwość mycia włosów wpływa także pora roku np. latem po kąpielach słonecznych i morskich to może się zmienić oraz wykonywanie na włosach zabiegów np. włosy są poddane koloryzacji, która może je wysuszać.

Jak często myć włosy- mycie włosów a przetłuszczanie

Zdarza się słyszeć, że częste mycie włosów powoduje ich przetłuszczanie. Czy to tylko mit? Duża zawartość silnych detergentów w szamponach może wypływać na ochronną warstwę lipidową i powodować wysuszenie skóry, co tym samym wzmaga naturalny proces wydzielanie sebum. Powinny o tym pamiętać osoby, które mają przetłuszczające się włosy i wybrać delikatny szampon i po umyciu użyć odpowiedniej odżywki ( to nieprawda, że osoby z przetłuszczającymi się włosami nie powinny jej stosować). Na pewno nie jest wskazane utrzymywanie przetłuszczonych włosów, ponieważ wtedy nagromadzony łój może powodować osłabiania cebulek i powstawanie stanów zapalnych, co w praktyce przełoży się na ich wypadanie.

Jak często myć włosy: rano czy wieczorem?

To właściwie bez różnicy i zależy od indywidualnych upodobań, stylu życia jaki prowadzimy i na przykład długości włosów. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.Po pierwsze, jeśli włosy umyjemy wieczorem to trzeba je wysuszyć przed pójściem do łózka. Mokre kosmyki są delikatniejsze, a tym samym narażone na uszkodzenia. Jeśli nasze włosy mają tendencję do przetłuszczania, to rano mogą nie być już takie świeże i puszyste, pomimo tego, że zostały umyte wieczorem.

Jeśli jednak zdecydujemy się na mycie rano, to przed snem można się zdecydować na zabiegi pielęgnacyjne. Nałożyć odżywkę na włosy lub wmasować w skórę głowy ulubiony olejek. Olejowanie włosów na noc jest bardzo skutecznym zabiegiem. W czasie snu włosy, a co ważniejsze cebulki zostaną odżywione. Rano po prostu umyjemy je, wysuszymy i ułożymy ulubioną fryzurę, która będzie na pewno dużo bardziej efektowna, gdyż zrobiona „na świeżo” w dodatku z dobrze odżywionych włosów.

Jak często myć włosy: mycie krok po kroku

Niby taka prosta czynność jak mycie włosów, często wykonywane mechanicznie np. pod prysznicem, a jednak obowiązuje kilka zasad, o których powinniśmy pamiętać. Chociażby dlatego, że zapewnią one lepsze efekty i wpływają na kondycję włosów i skóry.

1. Do mycia włosów najlepiej używać letniej wody. Ani zbyt zimnej, ani za gorącej, która np. wysusza skórę głowy i może powodować przetłuszczanie.

2. Włosy rozczesujemy dokładnie już przed przestąpieniem do ich mycia, dzięki temu zostaną lepiej oczyszczone i mniej będą się plątały. Dzięki temu nie będzie trzeba ich rozczesywać zaraz po umyciu, ponieważ mokre włosy tego „nie lubią” . Są wtedy bardziej narażone na uszkodzenie.

Kolejny etap

3. Kwestia szamponu, to jeden z najważniejszych etapów mycia włosów. Powinien mieć jak najbardziej naturalny skład: im mniej detergentów tym lepiej dla włosów. Nie powinniśmy nakładać go bezpośrednio na włosy lepiej najpierw rozetrzeć w zwilżonych dłoniach, a następnie nałożyć na skórę łowy. Bo to właśnie ją myjemy szamponem. Włosy oczyszczają się „przy okazji”, kiedy spłukujemy spieniony kosmetyk.

4. Włosy należy myć z głową do dołu. Więc możemy to robić w wannie, pod prysznicem, czy w umywalce, gdzie nam wygodniej. Ważne by zachować taką pozycję.

5. Samo mycie może stać się zabiegiem bardzo przyjemnym, gdyż takie właśnie jest delikatne masowanie skóry głowy opuszkami palców. Nie szarpiemy, drapiemy, czy trzemy przy użyciu siły. Włosy wystarczy lekko ugniatać. Na pewno zostaną odpowiednio oczyszczone i co ważniejsze mniej podatne na uszkodzenia.

Suszenie

Suszenie to kolejna ważna czynność. Delikatnie osuszamy odciskając włosy w ręcznik bez ich pocierania. Możemy zrobić sobie tzw. turban i zostawić włosy na chwilę, pozwalając by tkanina wchłonęła nadmiar wody.

Jak często myć włosy: metody mycia włosów

Pewnie mało kto mógłby odpowiedzieć na pytanie jaką metodą myje włosy. Robi to po prostu odruchowo. Jednak mamy kilka sposobów mycia włosów, warto je poznać.

Mycie włosów szamponem

To tradycyjna metoda. Używamy tylko szamponu, wmasowujemy go w skórę głowy i spłukujemy. Jest to najszybszy i najprostszy sposób, ale jednocześnie najmniej dbający o kondycję włosów. Dlatego warto go stosować, „raz a jakiś czas”. W dodatku używając delikatnych szamponów.

Mycie włosów odżywką

Dość zaskakująca metoda i nie dla każdego odpowiednia. Przeznaczona jest do do suchych, zniszczonych i kręconych włosów, które szampon mógłby osłabić. Nie polecana osobom, którym włosy się przetłuszczają. Odżywki należy użyć dużo więcej niż szamponu. Niestety nie pieni się jak on, co może niektórym przeszkadzać.

Mycie włosów szamponem plus odżywka

To najczęściej stosowany przez kobiety sposób, pewnie dlatego, że jest bardzo prosty. Najpierw myjemy włosy, spłukujemy szampon i następnie aplikujemy odżywkę na włosy, która je wygładzi. Możemy użyć odżywki bez spłukiwania lub takiej, którą spłuczemy po chwili, przed wysuszeniem włosów.

Ilość, częstotliwość i rodzaj nakładanej odżywki można dowolnie konfigurować w zależności od rodzaju włosów. Możemy na przykład po spłukaniu jednej odzywki, zastosować drugą , której tym razem nie spłuczemy, dzięki temu będzie dodatkowo chroniła włosy i ułatwi stylizację.

Jak często myć włosy: na czym polega odwrócone mycie włosów

Najprościej mówiąc to odżywienie włosów przed ich oczyszczeniem. Najpierw na włosy na całą długość albo od połowy po końcówki, na nie tu szczególnie zwracamy uwagę nakładamy odzywkę, a następnie myjemy szamponem skórę głowy. Najważniejsze żeby przed aplikacją szamponu nie spłukiwać odżywki. Po takim zabiegu lepiej pozostawić włosy niech wyschną naturalnie, nie używamy suszarki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama