reklama

Kiedy przychodzi zając wielkanocny i jakie prezenty daje dzieciom?

Opublikowano:
Autor:

Kiedy przychodzi zając wielkanocny i jakie prezenty daje dzieciom? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA RADZISkąd tak właściwie pochodzi tradycja wielkanocnego zajączka? I kiedy tak naprawdę należy wręczyć dzieciom prezenty? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie właśnie tutaj.
reklama

Nie ma chyba osoby, która nie kojarzy świąt wielkanocnych z przynoszącym prezenty zajączkiem. Na upominki z ogromną ekscytacją czekają dzieci wypatrując uszatego przyjaciela zza okien. Poznaj historię tej niezwykłej tradycji uwielbianej zarówno przez dorosłych jak i dzieci.

Kiedy przychodzi zając na Wielkanoc?

Okazuje się, że w domach Polaków wielkanocny zajączek pojawia się w różne dni. Wielu rodziców prezenty swoim pociechom wręcza już w czwartek. Nie brakuje też takich, do których zajączek przychodzi w Wielką Sobotę.

Kiedy faktycznie wypada dzień, w którym powinien przykicać do nas uszaty przyjaciel? 

Tak naprawdę nie ma reguły co do dnia przybycia uszatego towarzysza. Jak się okazuje — bardzo wiele w tej kwestii ma do rzeczy region, w którym mieszkamy. Dajmy na to — w Wielkopolsce przyjęło się, że szukanie zajączka odbywa się w Wielki Czwartek. W wielu innych województwach obrzęd ten przypada na pierwszy dzień świąt, tj. Wielka Niedziela. Nie jest więc dokładnie określone kiedy należy podarować dzieciom wielkanocne prezenty. 

reklama

Co ciekawe — tradycja obdarowywania dzieci słodkościami przez zajączka występuje ponoć tylko w kilku Polskich województwach: Wielkopolskim, Pomorzu Zachodnim i Śląsku.

Kiedy zajączek pojawia się w Twoim domu? Daj znać w komentarzu.

Kim jest i skąd się wzięła tradycja wielkanocnego zajączka?

Według wierzeń najmłodszych — zajączek chodzi po domach grzecznych dzieci z wielkanocnym koszykiem i zostawia prezenty schowane w różnych miejscach. W wielu Polskich domach przyjęło się, że prezenty są chowane w butach. Wielu ludzi zaczyna praktykować zwyczaj pochodzący z Anglii, polegający na chowaniu słodyczy w ogrodzie lub pobliskim parku, chcąc udać się do niego na spacer z rodziną. 

reklama

Tak właściwie do końca nie wiadomo, w którym momencie i czemu ten zwierzak zaczął kojarzyć się ze świętami. W kulturze pogańskiej zając przyjął się jako symbol istnienia, płodności i szczęścia. W ten sposób ludzie wykreowali tradycje, która łączy się też z jajkiem – symbolem życia. Popularność wśród ludzi zajączek zyskał za sprawą pocztówek wysyłanych od domu do domu w związku z nadchodzącymi świętami.

Według mitologii – w zajączka przeistaczała się bogini wiosny, Eostre. To właśnie od jej imienia postała nazwa Wielkanoc, z ang. Easter.

Jak powstał pomysł produkcji zajączka z czekolady?

Każdy chyba kojarzy czekoladowe zające, które przed świętami zajmują sklepowe półki. Ten charakterystyczny słodycz przywędrował do nas z Niemiec. Stał się on popularny już w XIX w. W Polsce pojawił się najpierw na Śląsku i w Wielkopolsce. Było tak, ponieważ słodycze trafiały w pierwszej kolejności do regionów, w których niegdyś były bardzo silne niemieckie wpływy. Po czasie słodycze zaczęły wędrować już po większej ilości regionów kradnąc serca dorosłych i dzieci.

reklama

Jak wiadomo – kiedyś w Polsce panowała straszna bieda. Słodycze, owoce i inne dobra były bardzo słabo dostępne. Dlatego właśnie dzieci reagowały ogromnym szczęściem otrzymując nagrodę za dobre zachowanie w postaci czekoladowego zajączka.

Co to jest Egg Hunt?

Ta angielska nazwa nie oznacza nic innego jak zbieranie jajek. Tradycja ta pochodzi właśnie z tego kraju ale coraz częściej możemy spotkać się z nią w Polsce. Egg Hunting to zabawa polegająca na ukrywaniu przez dorosłych w ogrodzie pisanek lub czekoladowych jajek. Zadaniem dzieci jest odnalezienie jak największej ilości łakoci i schowanie ich do swojego koszyczka. W Polsce rodzice bardzo często chowają w ogrodzie nie tylko słodycze, ale również zabawki. Dla dzieci szukanie po krzakach prezentów to niesłychana frajda, a radość po znalezieniu upominku jest dzięki temu jeszcze większa. To pewnie dlatego zwyczaj ten jest coraz milej przyjmowany w naszym kraju.

reklama

Bawiliście się kiedyś w zbieranie jajek w ogrodzie? Dajcie znać!
Zostań z nami na dłużej. Zaobserwuj nas na Instagramie, Facebooku i Youtube.

Przeczytaj również:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama