Reklama

Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

 Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA RADZI Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole. Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem dla chrześcijan. Pewnie dlatego wiążący się z nią ceremoniał obchodów ma takie duże znaczenia.

Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole: tradycja śniadania wielkanocnego

W Ewangelii wg św. Jana czytamy, że „gdy zaświtał ranek”, zmartwychwstały Jezus pojawił się nad Jeziorem Tyberiadzkim, a następnie „gdy spożyli śniadanie”, Jezus zadał Piotrowi trzykrotnie pytanie: czy kocha Go więcej niż pozostali apostołowie? Prawdopodobnie to stało się genezą tradycji śniadania wielkanocnego. Ważnym jego aspektem jest także fakt wspólnego spożycia posiłku z rodziną, z ukochanymi osobami, a symbolicznie z zmartwychwstałym Jezusem.

W tradycji ludowej każdy dzień Wielkiego Tygodnia miał swoje znaczenie. Jednym z nich jest uroczyste śniadanie wielkanocne. Rodzina siadała do niego po powrocie z uroczystej porannej mszy połączonej z procesją obwieszczającym zmartwychwstanie Jezusa, rezurekcji.

Jak mówi tradycja, to właśnie wcześnie rano rozeszła się wieść, że Chrystus zmartwychwstał. Przed śniadaniem nie mogło zbraknąć odrobiny zabawy i radości. Gospodarze wracając z Kościoła ścigali się furmankami. Zwycięzca miał wieść prym we wsi np. mógł pierwszy ukończyć żniwa. Ważne było to, by w czasie wyścigu nie oglądać się za siebie, tym samym symbolicznie zamykając przeszłość i wkroczyć z ufnością w nowe życie. Nie tylko duchowe, również przyroda po zimie symbolizującej śmierć, odradza się do życia.

Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole: jajko talizmanem przeciwko złym mocom

Skąd się wzięła jego tradycja i dlaczego akurat dzielimy się z bliskimi jajkiem?

Jajka są tym daniem bez którego żadne śniadanie wielkanocne nie mogłoby się odbyć. Dlaczego? Z kilku powodów. Jajko jest symbolem odradzającego się życia. Nowego początku. Dzielenie się nim, to gotowość do przekazywania dobrej nowiny, radości z fakty, że Jezus zmartwychwstał.

Według wierzeń ludowych jajku przypisuje się magiczne moce. Jest traktowane jako talizman przeciwko czarom, urokom i złym mocom. Dlatego np. szeptuchy ściągały przy jego pomocy zły urok.

Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole: żurek, biała kiełbasa…

Według podań na wielkanocnym stole nie może zabraknąć: żurku, białej kiełbasy, szynki, ćwikły i chrzanu. Gdyż potrawy te mają symbolizować dobrobyt i cierpienie Jezusa na krzyżu.

 Dlaczego kiełbasa i mięso, głównie wieprzowina? Ponieważ symbolizują dostatek i sytość. Na Wielkanoc podaje się np.: szynkę, schab w ziołach lub faszerowany np. śliwką, boczek, pasztety.

Wiosenne akcenty…

Bardzo popularne na wielkanocnym stole są sałatki jarzynowe z wiosennymi akcentami, śledzie, pasty na bazie twarogu, galarety np. ryba faszerowana.

Zgodnie z tradycją podajemy też chrzan, który ma symbolizować łzy Chrystusa.

Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole: babki i mazurki

Święta wielkanocne to czas, w którym nie może zbraknąć chleba i domowego ciasta, szczególnie wielkanocnej baby. Babka może wystąpić w różnych odsłonach: drożdżowa lub piaskowa, z lukrem lub polewą, co nam podpowiada wyobraźnia. Kolejnym wielkanocnym ciastem w polskiej tradycji jest mazurek, czyli ciasto na kruchym spodzie. Z półpłynnym nadzieniem, najbardziej popularne jest kajmakowe i koniecznie ozdobionym motywem bazi i innych wielkanocnych symboli wykonanym z bakalii.

Święta wielkanocne, tak jak każde inne to czas spędzony z bliskimi. To chwile wytchnienia, refleksji, zatrzymania się w biegu dnia codziennego. To oczywiście także niesamowita feria smaków i aromatów, niezapomniana uczta dla podniebienia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy